Načítám ...

Samsung Gear S3

Začátkem roku 2017 se na český trh dostává již třetí generace chytrých hodinek od společnosti Samsung – Gear S3. Teprve koncem letošního srpna jsem se rozhodl pořídit si variantu Frontier, přestože už jsem v té době mohl zvolit novější model – Galaxy Watch. V dnešním příspěvku vás krátce seznámím s mými zkušenostmi a postřehy, které jsem během používání tohoto zařízení zaznamenal.

Hodinky mě na první pohled zaujaly především svým designem a skvělou otočnou lunetou, díky které je ovládání operačního systému Tizen učiněná radost! Na tento originální způsob manipulace s hodinkami jsem si velmi rychle zvykl a musím přiznat, že už si neumím představit cokoliv jiného. Otočná luneta je vynikající nápad a proto jsem na ni musel upozornit hned úvodem.

Obsahem balení (stylová válcová krabice) byl ještě náhradní řemínek menší velikosti, dok pro bezdrátové nabíjení s nabíječkou a metrovým kabelem zakončeným microUSB. Dodávaný pryžový řemínek je klasický – 22 mm, takže lze vyměnit v hodinářství za jakýkoliv jiný. Výrobce však nedoporučuje, vzhledem k GPS modulu, řemínky kovové. Nechybí ani český návod označený jako Průvodce rychlým spuštěním, kde jsou základní informace související s používáním hodinek.

Skvělou vlastností Gear S3 Frontier je certifikát odolnosti IP68, takže by neměla být problémem ani sprcha. Ačkoliv věřím, že trochu té vody neuškodí (není doporučeno pouze potápění), stejně se s hodinkami raději nesprchuji. Ostatně, nikdy jsem se s žádnými hodinkami nesprchoval ani nekoupal a rozhodně s tím nebudu začínat jenom proto, že to lze. Na mytí rukou si však zařízení nesundavám a je příjemné, že se nemusím bát ani dešťových kapek.

Velikost ciferníku odpovídá spíše mužskému zápěstí, ale měl jsem možnost je vidět také na hubenější dívčí ruce a nepřipadlo mi to nijak zlé. Po stranách se nacházejí dvě hardwarová tlačítka – jedno pro volbu zpět a druhé pro návrat do hlavní obrazovky. Zadní strana obsahuje senzory pro měření tepu a bezdrátové nabíjení.

Super AMOLED displej má velikost 1,3 palce (rozlišení 360×360 pixelů) a na slunci je jeho čitelnost úžasná! Rozhodně jsem s ním nikdy neměl problém, ani při velmi jasném slunečním svitu. Navíc je použitá OLED technologie velmi šetrná ke spotřebě hodinek, protože OLED panely rozsvítí jen ty pixely, které jsou používány a zbytek vypne. Tato vlastnost je v tomto případě opravdu užitečná! Gear S3 mají také senzor osvětlení, takže se jas umí automaticky přizpůsobit prostředí.

Samotný displej chrání tvrzené sklo Corning Gorilla Glass SR+ a v nastavení ovládání lze dokonce zapnout citlivý režim, ve kterém nebudete mít problém používat hodinky i v rukavicích. Díky  funkci Always On můžete nechat displej běžet neustále. Hodinky se pak přepnou do úsporného zobrazení s menším jasem a rozlišením. Probudit hodinky pak můžete nejen tlačítkem, ale také poklepáním na displej. Nastavení umožňuje probouzet hodinky lunetou, pohybem ruky nebo tlačítky. Osobně jsem dal přednost pouze tlačítkům, abych omezil jejich nechtěnou aktivaci.

Operační systém Tizen obsahuje v základu řadu užitečných aplikací a k dispozici je hned několik ciferníků – jak ručičkové, tak digitální. Některé zobrazují, kromě času, také informace o stavu baterie a dalších hodnotách, které si zvolíte (např. počet kroků, srdeční tep, počasí apod.). Naleznete zde také kalendář, který je možné synchronizovat s tím, který máte v telefonu. Bohužel zde jsem narazil na první problém – občasná nefunkčnost notifikací nejen z kalendáře, ale také z aplikace Reminder. Nepomohl ani restart do továrního nastavení a tak budu muset hodinky reklamovat.

Co naštěstí funguje bez problémů, jsou všechny ostatní aplikace. Asi nejzajímavější a nejužitečnější je monitoring sportovních aktivit. Hodinky v sobě mají akcelerometr, gyroskop, GPS, barometr a senzor srdečního tepu. Systém sleduje váš pohyb po celý den a záznam aktivit se provádí automaticky. Krokoměr pozná souvislou chůzi a hodinky vás tak pochválí za zdravé tempo. Údaje se pak spárují s aplikací Samsung Health v mobilním telefonu a díky tomu mám skvělý přehled o pohybovém vytížení v daném období.

Pokud však potřebuji monitorovat pohyb cíleně a podrobněji, mohu spustit jednotlivá cvičení manuálně. Jsou k dispozici: běh, chůze, cyklistika, turistika, eliptický trenažér, rotoped, cvičící stroj, běžecký pás, výpady, zkracovačky, dřepy, hvězdy, pilátes, jóga (kterou zapínám vždy po příchodu do hospody), veslovací stroj a jiné cvičení. Plnohodnotná lokalizace (zvukovou část musíte nejprve stáhnout v nastavení) pak umí mluvit česky a tak vám hodinky např. počítají jednotlivé dřepy a pauzy mezi nimi nebo hlásí konec cvičení.  Tenhle virtuální trenér se mi opravdu líbí.

Velmi praktické jsou potom chytré funkce hodinek, mezi které patří příjem hovorů a telefonování, psaní SMS nebo ovládání hudby. To vše díky bluetooth propojení s mobilním telefonem. Gear S3 Frontier totiž nemají slot na samostatnou SIM kartu. Notifikace se dají přiřadit také k dalším aplikacím v telefonu jako je třeba WhatsApp nebo FB messenger. Pěkně jsou v hodinkách zobrazeny  kontakty (včetně fotek uživatelů), které můžete procházet i bez připojení k mobilu.

Díky widgetům, umožňujícím rychlý přístup k dané aplikaci nebo funkci, si můžete prostředí hodinek přizpůsobit vašim potřebám. Já mám hned za hlavním ciferníkem volbu vytočení rychlé pomoci, dalším widgetem jsou rychlé kontakty na rodiče i kamarády a následují často používané prvky typu krokoměr, počasí, barometr nebo kalendář. Díky široké nabídce dalších programů je možné doinstalovat jak nové ciferníky, tak aplikace nejrůznějšího druhu (já si nejprve vybral kalkulačku a hlasový záznamník).

Nesmím se zapomenout zmínit ještě o baterii a její výdrži. Kapacita je sice pouhých 380 mAh, ale bez problémů mi hodinky fungovaly 4 až 5 dnů, pokud jsem neměl aktivní bluetooth či wi-fi a neměřil permanentně tepovou frekvenci. V případě, že jsem měl připojené hodinky k telefonu přes bluetooth, dostal jsem se s výdrží na pouhé 2 až 3 dny, a to v závislosti na využívání bluetooth funkcí. Zvykl jsem si však na pravidelné nabíjení a nemám problém hodinky za dva dny “posadit” do nabíjecího doku.

REKLAMACE A VRÁCENÍ HODINEK

Bohužel jsem se po pár měsících používání začal potýkat s problémem, kdy aplikace Reminder nezobrazovala nastavená upozornění v daném čase. Autorizovaný servis nejprve vyměnil základní desku. Tento zásah ovšem nepomohl a po týdnu používání se objevila stejná chyba. Při druhé reklamaci byla provedena oprava bez nutnosti použití náhradního dílu, ale opět se ukázalo, že problém zůstal. U třetí reklamace jsem závadu dokonce zdokumentoval na video, abych předešel vyjádření servisu, že se chyba neprojevila, neboť tato závada byla nepravidelná.

Snažil jsem se zjistit, zda-li je tento typ chyby častý důvod reklamací modelu Gear S3, ale podle servisního technika je možné, že uživatelé tuto funkci v hodinkách nepoužívají. Oficiální podpora společnosti Samsung mi bližší informace k mému dotazu neposkytla.

Zdroj: Prasklá moucha Foto: vlastní

Napsat komentář

YouTube player