PF 2020


Nechce se mi nic psát. Chce se mi snít, že se poslední blog roku 2019 napíše sám. Ale stejně jako v životě, když chceme něčeho dosáhnout, nestačí jen snít a čekat, že se to nějakým zázrakem zvládne samo. A tak mi dovolte, abych se s vámi podělil o to, co v poslední době zachytily receptory mých životních prožitků.

Stejně jako loni, tak i letos přišly Vánoce o něco dříve! Datum stejné, ale pocitově rozhodně kratší doba než jeden rok. A čím starší pozorovatel, tím kratší úsek  mezi jednotlivými svátky se zdá být. Alespoň podle rodičů, kterým jsem opět pod stromeček nadělil rodinnou deskovou hru. A čím starší syn nebo dcera, tím intenzivnější potřeba sdílení společných okamžiků. 

Minulý rok to bylo Carcassonne, na které nikdo z mých hravých rodičů nedá dopustit a letos jsem se rozhodl pro úžasný a nenáročný titul Ticket to Ride a to dokonce v české verzi: Jízdenky, prosím! (Evropa). Pokud se vám nechce motat starším hráčům u stolu hlavu a potřebujete jednoduchá, ale přitom zábavná pravidla, neznám lepší volbu! Jsem si jistý, že se do této hry nebudou bát pustit i beze mě. 

Příroda sice v našem okolí vyhlásila nulovou toleranci sebenepatrnější sněhové nadílce, ale přesto jsme doufali, že teploty klesnou, nebe se zatáhne a něco bílého a studivého přeci jen napadne. Nenapadlo. A tak mě napadlo podívat se do některých online her, kde vývojáři v tomto čase přidali sněhové efekty a člověk má zimu alespoň ve virtuálním světě za monitorem

Vánoční poselství našeho pana Miloše jsem viděl v premiéře. Byl jsem zvědavý, jestli se za oknem lánského zámku neobjeví děduška Moroz a filmaři nebudou přidávat ještě padání vloček. Specialisté na trikové efekty bohužel zklamali a tak jsem věnoval svoji pozornost pouze děduškovi Zemanovi. Ten však nakonec také zklamal, protože jsem čekal, že bude zlobit mnohem více a ve svém projevu nabídne alespoň obvyklé množství svých jízlivostí či bonmotů. Naštěstí to zachránila poznámka o klimatických změnách, která zvedla část akademické obce ze židle. Těžké spaní tentokrát bude mít především Michal Marek – ředitel Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, který výroky prezidenta označil za nepřijatelné a tragické. 

Do klimatických změn příliš nevidím a tak těžko soudit, jak moc tragické to celé bylo, ale kupodivu mi některé části vánočního poselství přišly přijatelné a zcela namístě. Zejména ta část o solárních baronech a problém s Čínou a Spojenými státy jako největšími viníky v oblasti znečišťování ovzduší! A to, že by školáci mohli raději demonstrovat spíše v sobotu než v pátek, bych také podepsal. Kolik by jich asi na takovou víkendovou demonstraci přišlo, když by se nemohli ulít ze školy? Nerad bych jim křivdil, ale obávám se, že by zřejmě nebyli v tak velkém počtu. 

Ale demonstrace jsou fajn a davová euforie ještě nikoho nezabila. Ta přítomnost masy lidí, která je pak za určitých okolností a se správnou rétorikou snadno zmanipulovatelná, je důležitou zkušeností pro každého uvědomělého jedince, který si pak v davu připadá neohrožený a důležitou součástí celku. Vcelku to každému ze srdce přeji, přestože já davy rozhodně nevyhledávám a volím raději jinou formu protestu, ať už jde o cokoliv. Jsem však přesvědčený, že pokud nám něco vadí, měli bychom se ozvat a vyjádřit své názory nahlas. 

Neměli bychom ale zapomínat ani na sdílení radosti, když se nám něco líbí a máme z toho dobrý pocit! Proto bych vám rád popřál, abyste v novém roce měli více důvodů právě k těm oslavám než obavám. Aby důvodů k protestům bylo co nejméně a k radosti co nejvíce! Ať se vám daří a nezapomínáte ani v roce 2020 navštěvovat naše stránky, na kterých neustále pracujeme a snažíme se najít ten správný formát i způsob fungování. 

Zdroj: vlastní Foto: vlastní

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. Celkem hlasů: 1

Zatím nikdo nehodnotil.

Komentujte

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaš