Anketa

Která hra byla podle Vás lepší?

Aktuální ePLAY

Líbí se nám

Vzteklé leavnutí

Možná se vám to už také stalo. Hráli jste Overwatch, váš tým od začátku vytrvale prohrával a pak se někteří ze spoluhráčů začali odpojovat. Nebo jste byli v dungeonu v nějaké MMORPG hře a pižlali jste urputně tuhého bosse, když někdo vaši partu náhle opustil.

Podobné chování není ve hrách bohužel nic neobvyklého a vývojáři vedou marný boj jak takové situaci předcházet či zabránit. Overwatch potrestá hráče za opakované leavnutí dočasným omezením postupu ve hře, The Elder Scrolls Online zase na patnáct minut zablokuje vstup do dalšího dungeonu. Proč se nedokážeme ovládnout i přesto, že jde jen o “blbou hru”? Svědčí náš přístup o tom, že máme slabou povahu, nervy na pochodu, nebo nějaký vážnější psychický problém?

Důvodů může být jistě několik a musím přiznat, že i já patřím k těm, kteří to čas od času zkrátka nevydrží a hru tzv. “leavnou,” přestože jsem si moc dobře vědom toho, jak nesportovní moje jednání je. Nechat ostatní ve štychu v lítém boji není hezké a samotného mě rozčílí, když to ostatní dělají. Proč to tedy občas udělám také? CELÝ ČLÁNEK

Hry a knihy

Čas od času se objeví různá, více či méně dramatická varování o tom, že hraní počítačových her dětem neprospívá a měli bychom je před tímto druhem zábavy chránit. Já tvrdím, že špatný vliv může mít i dlouhodobý pobyt na slunci. A zejména pak bez opalovacího krému! Takže, než bych někoho začal strašit tím, že se ve svém virtuálním světě stává beznadějným asociálem, se kterým si nakonec nikdo nebude chtít hrát, nasměroval bych jeho zájem k takovým hrám, u kterých je alespoň minimální šance, že budou motivovat např. k četbě. Když už nemají jiný edukativní prvek. 

Hry a literatura k sobě totiž nemají vůbec daleko. Ba naopak, jsou to bezesporu spřízněné duše! A stejně jako vznikají filmy na motivy her a hry na motivy filmů (což nebývá pokaždé stejně úspěšný krok), mají některé hry také své knižní předlohy a jiné knihy byly zase napsány až na základě úspěchu konkrétní herní značky. CELÝ ČLÁNEK

Žebříček: Herní kvíz #06

maximum z 15 bodů
Umístění Jméno Vloženo dne Body Výsledek
Tabulka se načítá
Žádná data