Animovaný film Tmání

Co se děje v hlavě mladého člověka, který prožívá depresi? A existuje cesta, jak se dostat z těchto stavů ven? O tom vypráví autobiografický animovaný snímek TMÁNÍ, vytvořený pro médium virtuální reality. Režisér Ondřej Moravec v něm zpracoval svůj vlastní příběh dospívání a boje s psychickou nemocí.

Deprese patří mezi nejčastější duševní poruchy. Hlavními příznaky deprese jsou přetrvávající pocity smutku, ztráty zájmu a schopnosti prožívat radost. U každého pátého člověka se alespoň jednou za život objeví klinicky významná porucha nálady. K červenci 2022 bylo v českém registru ambulantní psychiatrie evidováno téměř 60 000 dětí a náctiletých do 18 let, které vyhledávají pomoc odborníka. Podle odhadů je však počet dětí, které pomoc potřebují, daleko větší. Odborníci z Národního ústavu duševního zdraví upozorňují, že počet dětí s psychickými problémy vzrostl v době pandemie až desetinásobně.

Projekt má také edukativní rozměr – nabízí speciální programy pro školy, s připravenými manuály pro učitele a pracovními listy pro studenty. Součástí každé takové projekce je workshop a moderovaná diskuze s mladým terapeutem/terapeutkou. Na vybraných projekcích je součástí také debata s autorem a protagonistou Ondřejem. Program pro školy je zdarma a je koncipovaný vždy na 100–120 minut. Maximální kapacita pro jeden termín je 30 žáků. Projekt je určen pro děti od 12 let, tj. pro žáky vyšších stupňů základních škol a pro střední školy. Pražskou expozici v Centru DOXu navštívilo přes 600 studentů středních škol a vyšších stupňů základních škol.

V týdnech 22.-26. 5. a 19.-23. 6. bude tým Tmání bude objíždět školy v odlehlejších oblastech ČR, které mají menší šanci účastnit se školních projekcí v galeriích. Každý den proběhne projekce s edukačním programem v jedné vybrané škole.

TMÁNÍ je autobiografický animovaný film, který využívá virtuální realitu k zobrazení autentických zážitků mladého člověka s depresí. Přináší nejen hluboký vhled do „temné noci duše“, ale i naději a cestu, jak se s nemocí vyrovnat. Na této cestě provází diváka hlavní hrdina Ondřej. Sdílíme jeho pocity při prvních depresivních epizodách na rodinném výletě v dětství, na univerzitě při snaze o perfektní výsledky, i později v práci při každodenních zápasech s depresivním “tmáním”. Spolu s ním divák prochází interaktivním příběhem, může se doslova dotknout jeho světa a podat hrdinovi pomocnou ruku. Film umožňuje na chvíli zažít a pochopit, jaké to je žít s touto nemocí, a jaké mechanismy mohou lidé s depresí využít, aby se cítili lépe. Ondřej zjišťuje, že jeho cestou k boji s depresí je jeho vlastní hlas. Film Tmání otevírá debatu o bolestech duše, nabízí terapeutický účinek i naději, že i s nemocí jakou je deprese, lze vést plnohodnotný život.

Zdroj: darkeningvr.com Foto: darkeningvr.com

Napsat komentář

YouTube player