Filmové premiéry – červenec 2020

Na jaké snímky se vypravit do kina v tomto týdnu? I tentokrát pro vás máme několik tipů na filmy, které byste rozhodně neměli minout! Dnes to bude trojice obnovených premiér filmů, které si určitě budete někteří velmi dobře pamatovat. V těchto dnech je můžete vidět v digitálně restaurované podobě!  

Mozaika humorně laděných událostí ve filmu Postřižiny začíná jedním z malých rituálů, kterými si koření spokojené manželství Francin a Maryška. Ta hledá v přítmí ložnice malý dárek, kterým je tentokrát patentní navlékač jehel. Francin je správcem pivovaru v jednom malém českém městečku a druhého dne provází po pivovaru správní radu, kterou seznamuje se situací a také plány do budoucna.

Ve svém devátém celovečerním projektu Menzel předvedl, že je líbivě ideálním adaptátorem hrabalovských próz. Jak dokázal i v dalších filmech inspirovaných spisovatelovým dílem – snímcích Slavnosti sněženek (1983) a Obsluhoval jsem anglického krále (2006) –, jeho doménou je tragikomická drobnokresba, harmonizující pomocí hravé, poetické nadsázky všechny drsné prvky předlohy. Důležitý podíl na divácké příjemnosti Postřižin má i kameraman Jaromír Šofr, který patří k režisérovým častým spolupracovníkům. Světlé, pastelové obrazy tvoří základ podmanivé retroatmosféry, v níž se znamenitě vyjímají postavy láskyplně vytvořené Magdou Vášáryovou, Jiřím Schmitzerem a Jaromírem Hanzlíkem.

Kultovní snímek Samotáři si ještě pamatuji z dubna 2000, kdy měl premiéru! Několik vzájemně se prolínajících osudů mladých lidí v současné Praze – mladíka s výpadky paměti, který kouří jointy, dívky, hledající toho pravého partnera a opakující chyby svých rodičů, sobeckého mladíka, který “sbírá” ženy a nedokáže být upřímný ani sám k sobě, nerozhodného rozhlasového moderátora, který trpí matčiným komplexem, jugoslávské dívky, která hledá otce a UFO, studovaného lékaře, jinak však také pyromana, a mnoha dalších postav. Snímku vévodí tragikomický pohled.

Třetí obnovenou premiérou je “muzikál totalitního věku” Kouř z roku 1990. Tomáš Vorel se rozhodl do celovečerní podoby přetvořit svůj absolventský film z FAMU, ale ve zmatečném těsně polistopadovém období procházel projekt četnými změnami, které měly dodat “tep doby”. Vznikl muzikál s roztomile neumělými tanečními výstupy a skandovanými texty o nedávno minulých poměrech: mladý inženýr přichází na své první pracoviště, kde svým pracovním nadšením vyvolává opravdové zděšení. Jenže změny, které vyvolá, se šíří jen po povrchu, nezasahují způsob fungování.

Už jste některý z uvedených filmů viděli? Napište do komentářů, jak se vám líbil!

Zdroj: vlastní, oficiální texty distributorů Foto: repro YouTube, propagační materiály

Jak se Vám líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Napsat komentář