
V únoru 2022 si připomínáme 100 let od narození významného českého básníka Jana Skácela, jehož dílo zůstává stále živé a díky své zvukomalebnosti a obrazivosti dodnes ovlivňuje a inspiruje řadu současných hudebních a divadelních tvůrců. Mezi ty nejvýznamnější patří seskupení Hradišťan & Jiří Pavlica, který se poezií Jana Skácela inspiruje pravidelně a řada jeho písní zhudebňujících Skácelovy verše je dnes již legendární, včetně té zřejmě nejslavnější – ikonické Modlitby za vodu. Domácí královéhradecké Divadlo Drak pak vychází z poezie Jana Skácela v inscenaci O bílé lani, pro kterou básníkovy texty zhudebnil a s celým souborem divadla nastudoval skladatel Jiří Vyšohlíd.
15. února od 19 hodin spojili všichni účinkující své síly v rámci jedinečného komponovaného večera pod názvem 100 let Jana Skácela a ve Filharmonii Hradec Králové se rozezněly zhudebněné verše pro všechny obdivovatele Skácelovy poezie, ale i pro ty, kteří jeho tvorbu teprve objeví. Protože toto seznámení bude určitě stát za to.
V první polovině večera zazněly spolu s dalšími zhudebněnými Skácelovými básněmi v podání Hradišťanu písně z alba O slunovratu, autorského projektu Jiřího Pavlici. Jaro, léto, podzim, zima přicházejí jak v přírodě, tak i v lidském životě. Opětovné nalezení řádu tohoto věčného koloběhu a vypořádání se s dnešní neklidnou rozpolcenou dobou, plnou netušeného množství nových poznání, podnětů, zážitků a inspirací. To vše jsou aspekty, které působily na Jiřího Pavlicu v době, kdy vznikalo toto album. K vystižení atmosféry autor využívá také nástrojů v cimbálové kapele běžně nepoužívaných, jako např. perkuse, klávesy, kytara, saxofon… Album získalo zlatou desku za více než 15 000 prodaných nosičů a v roce 2002 se dočkalo reedice v rámci kompletu „Zlatý slunovrat”, který vyšel k 80. výročí Skácelova narození.
„Posluchači si budou moci vychutnat originální skácelovskou komorní suitu připravenou Hradišťanem speciálně pro tento jediný hradecký koncert. Hradišťan v ní doplní ještě členové souboru Divadla Drak, kteří mezi jednotlivými hudebními čísly přednesou další vybrané Skácelovy verše,” odhalil část programu před jeho zahájením ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.
Následovalo speciální uvedení oceňované inscenace O bílé lani ve druhé polovině večera. Toto podobenství o lásce a bolesti, ze které se rodí radost, je velmi netradiční divadelní dílo, které má formu scénického koncertu a v hlavní roli tu je hudba, živě provedená celým souborem Divadla Drak. Autor hudby Jiří Vyšohlíd je nositelem Ceny Thálie za celoživotní dílo v oboru loutkářství a žijící legendou nejen Divadla Drak, v němž působí již více než 50 let, ale celého českého loutkového divadla vůbec. Jiří Vyšohlíd za hudbu k této inscenaci obdržel vůbec nejprestižnější tuzemské ocenění napříč žánry, a sice Cenu divadelní kritiky. Uspěl tak i v konkurenci původních oper, baletů či muzikálů.
„Kouzlo poetické až melodramatické inscenace stojí na slovu, lyrice a hlavně na všudypřítomné muzice Jiřího Vyšohlída, který rozmáchle využil veškerou muzikálnost souboru i technických složek. (…) A nelze opomenout, že ještě snad nikdy nezněly zhudebněné nádherné verše Jana Skácela tak samozřejmě.” Petr Mareček, MF Dnes.
“O bílé lani je inscenace, která se tváří velice jednoduše: na první pohled upoutá tím, jak dovedně je vyrobená a kolik je v ní skvělé hudby. Při opakovaném zhlédnutí ale člověk objevuje, jak je motivicky provázaná, kolik má v sobě rozličných zdánlivě mimoběžných nápadů a momentů.(…) Pokládám tuto inscenaci za zcela mimořádnou.” Michal Zahálka, Loutkář.
Zdroj: Barbora Kalinová – Divadlo Drak Foto: Ben Skála, pixabay.com, Divadlo Drak

Autor není stálým členem redakce a jeho příspěvky jste již v minulosti mohli najít např. v našem předchozím projektu Prasklá moucha. Externí spolupráce také zahrnuje osoby, které poskytnou své autorské dílo na základě jednorázové domluvy a nemají v plánu přispívat pravidelně. Články pod tímto označením nejsou redakčně dodatečně upravovány ani kráceny a jsou zveřejněny v původním formátu, není-li dohodnuto jinak. Může se také jednat o obsah, který byl převzat z jiného webu s laskavým svolením autora.