Letní filmová škola Uherské Hradiště

Filmový festival v Karlových Varech patří zcela jistě k těm nejznámějším u nás, ale rozhodně není jediný, který během léta probíhá. Filmové přehlídky najdeme po celém Česku. Jeden, právě probíhající, festival byste našli v Uherském Hradišti, kde 26. července začal 45. ročník Letní filmové školy!

do 4. srpna se na tradičním nesoutěžním festivalu setkává aktuální česká i zahraniční tvorba s důrazem na osvětu ve filmové historii. V letošním roce to budou především oscarový režisér William Wyler, hnutí Francouzská nová vlna a slavné domácí snímky 90. let. Programová sekce festivalu zde.

Letní filmová škola Uherské Hradiště nabízí také řadu přednášek. Například včera se mohli návštěvníci blíže seznámit s ukrajinskou avantgardou v letech 1920 – 1930, kterou posluchačům přiblížil Stanislav Menzelevskyj, pracovník Národního centra Oleksandra Dovženka. V přednášce Počátky FAMU zase Petr Bednařík odhalil: “…mnohá tajemství. Kdo FAMU založil (otcové zakladatelé – Karel Plicka, A. M. Brousil, Jaroslav Bouček), kdo si pochvaloval výborné turecké kávy (nejen Karel Kachyňa), kdo nosil šálu a bránil se nachlazení, aby se následně dožil vysokého věku (A. M. Brousil)…

O svůj pohled na filmové umění se také podělí filmoví odborníci z celého světa – režiséři a jejich blízcí spolupracovníci, scénáristé, historici nebo kritici – a to nejen během lekcí filmu a přednášek, ale také při náhodných setkáních ve festivalových stanech.

Hlavním symbolem letošního ročníku, kterým se festival prezentuje, je pusa. V duchu poselství lásky a pusinek se také nesl slavnostní zahajovací večer, kde se líbali hosté, diváci, líbaly se i filmové legendy na fotkách. “A líbejme se po celou Filmovku,” vzkazují organizátoři! 

Zdroj: web festivalu, Právo, vlastní Foto: web festivalu

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: / 5. Celkem hlasů:

Komentujte

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaš