Meryl Streep slaví 70!

Já vím, že by se to u žen říkat nemělo, ale pokud se jedná o Meryl Streep a významné jubileum, je třeba udělat výjimku! Tato skvělá americká herečka, která se narodila 22. června 1949 v Summitu v New Jersey, dnes slaví krásných 70 let! Byla by proto velká ostuda, kdybychom si na tuto mimořádnou dámu v kulturní rubrice nevzpomněli! 

Poprvé se Meryl objevila ve filmu Julie. Byla to sice malá role, ale bezesporu důležitá. Jejím druhým výraznějším snímkem, za který získala první nominaci na Oscara, byl Lovec jelenů (1978). Tuto cenu nakonec získala v dalším roce za film Kramerová vs. Kramer, ve kterém se objevila po boku Dustina Hoffmana. Druhý Oscar přišel v roce 1982 za hlavní roli ve filmu Sophiina volba. 

Velmi bohatá byla její kariéra také v osmdesátých letech, kdy se objevila v úspěšných filmech jako Vzpomínky na Afriku (s Robertem Redfordem),  Jako nepoddajný plevel (s Jackem Nicholsonem), Francouzova milenka a Silkwoodová (s Kurtem Russellem a Cher) – na Oscara byla nominována za roli aktivistky Karen Silkwoodové. Cenu za nejlepší ženský herecký výkon pak získala na filmovém festivalu v Cannes za roli ve filmu Výkřik (australská matka byla obviněna z toho, že je zodpovědná ze smrti svého dítěte poté, co tvrdila, že ho napadl dingo). 

Devadesátá léta znamenala pro Meryl velké množství rozmanitých rolí – např. Smrt jí sluší, Dům duchů, Divoká řeka, Madisonské mosty (nominace na Oscara), Marvinův pokoj nebo Hudba mého srdce. V roce 2002 hrála spolu s Nicolasem Cagem ve filmu Adaptace a s Nicole Kidmanovou a Julianne Mooreovou ve snímku Hodiny. Spolu s Al Pacinem a Emmou Thompsonovou se objevila v televizní minisérii Andělé v Americe, ve které ztvárnila hned čtyři role a získala za ni svou druhou cenu Emmy.

Sama Meryl Streep má ze svých filmů nejraději Sophiinu volbu, Madisonské mosty, Francouzovu milenku a Vzpomínky na Afriku. O jejím přístupu k životu snad nejlépe vypovídá její výrok „život je jako nečekaný dárek, který najdete ráno po probuzení.

Svůj hlas také propůjčila několika postavám – třeba v seriálu Simpsonovi (dceři reverenda Timothy Lovejoye), nebo ve filmu Stevena Spielberga A.I. Umělá inteligence. 

Zdroj: vlastní, Wikipedie, ČSFD Foto: Pixabay.com, Jack MitchellWikimedia file

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: / 5. Celkem hlasů:

Zatím nikdo nehodnotil.

Komentujte

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaš