Objevuj památky slaví 6 let!

Už před šesti lety vznikl z iniciativy kastelána letohrádku Mitrovských v Brně – Mgr. Petra Lukase – propagačně – prezentační projekt, který se zaměřuje na popularizaci výhradně nestátních kulturních a technických památek ČR. Proč? 

„Protože u nás do jara 2018 neexistoval webový portál, na kterém by bylo možné najít všechny veřejnosti přístupné kulturní a technické památky, rozhodli jsme se takový web založit, provozovat a postupně plnit, aby všem posloužil jako rádce pro výpravy za poznáním architektonického dědictví. Zkrátka, aby inspiroval k objevování a navštěvování našich úžasných památek a akcí, které pořádají“, uvádí Petr Lukas a doplňuje:

„Také protože se dlouhodobě v knihách, časopisech, kalendářích, příručkách, v online prostředí atd. více méně stále prezentují ty nejznámější a nejpopulárnější státní památky, jako by ani jiné neexistovaly a jako by je i při stálém opakování veřejnosti pořád neznala… To chceme změnit!“

Na avizovanou komplexnost je však potřeba „chvíli“ času, protože ne všechny památky (a jejich majitelé či zřizovatelé) mají vůli se do projektu i po tolika letech aktivní činnosti zapojit. Aktuálně projekt představuje přes 140 objektů, které se přidaly na přímo, další – prozatím nerozhodnuté – budou postupně přidány – po jejich přihlášení do projektu. Ambiciózním cílem je prezentace až tří násobku současného stavu (nejprve soukromých, obecních, městských, krajských a církevních objektů, výhledově i státních památek), ale to chce svůj čas (některé nezapojené památky jsou totiž – bohužel – poněkud tvrdohlavé). „Buďte tedy, prosím, trpěliví, věříme, že to bude stát za to!“, vzkazuje veřejnosti iniciátor projektu Petr Lukas.

Jaký je plán do budoucna?

“Chceme postupně shromáždit lokálně a regionálně roztříštěné informace na jednom místě a vytvořit moderní prezentační a zároveň mediální platformu podporující památky, bez ohledu na to, o jak velký nebo důležitý objekt se jedná. V první fázi projektu se zaměříme na představení památek v majetku soukromníků, církví, obcí, měst a krajů, ve druhé fázi, ale podstatně později, připojíme – s ohledem na avizovanou komplexnost – také objekty ve státní správě. Na druhou fázi však zatím nespěcháme, máme před sebou veliký úkol zvládnout první část… S vámi uživateli – návštěvníky a našimi památkami se nám to ale jistě – dřív nebo později – podaří!”

Třetím rokem má projekt také patronku, která aktivně napomáhá k seznámení veřejnosti s projektem Objevuj památky a nestátními objekty. Předloni to byla slovenská herečka Jana Nagyová – představitelka princezny Arabely a nově také královny Ludmily v pohádce Princ mamánek, v loňském roce to byla herečka Michaela Kuklová – princezna Jasněnka. Letos organizátoři oslovili herečku Sabinu Laurinovou – princeznu Eufrozínu. S ní ještě letos navštívili památky v Praze a Středočeském kraji – Chvalský zámek, Parostrojní pivovar Lobeč a Hrad Kokořín (info zde). Postupně se plánují i další zajímavé produkty a aktivity. Dvakrát ročně probíhá také setkání se členy z řad památek a spolupráce probíhá také s Asociací nestátních otevřených památek (ANOPA).

Primárně má tedy projekt Objevuj památky sloužit pro informovanost široké veřejnosti o nestátních památkách a kulturních akcích, které v průběhu sezóny organizují. Dále pro plánování výletů za poznáním i zábavou. Zároveň má projekt podpořit zapojené památky navýšením povědomí o jejich jedinečnosti, potenciálu nebo aktuální turistické nabídce a tím pádem napomoci k nárůstu návštěvnosti.

Zdroj: objevujpamatky.cz Foto: pixabay.com

Napsat komentář

YouTube player