338 Wi-Fi vagónů Českých drah

Už nějaký ten pátek si můžeme během cestování vybranými spoji Českých drah užít také Wi-Fi připojení. Tato dopravní společnost navíc nedávno oznámila výrazné rozšíření internetových služeb a ČD-Telematika dokonce uvádí, že probíhá dokončování aktivace Wi-Fi sítě, týkající se 338 nových železničních vagónů.

Tato instalace, kterou provádějí Dílny pro opravy vozidel, vyžaduje stažení upravovaného vozu na nějaký čas z jeho běžného provozu. K tomu se využívá pečlivě nastavený časový harmonogram, aby byly změny v tomto rozsahu vůbec realizovatelné.

Rozšíření Wi-Fi pro cestující Českých drah je však do značné míry spojeno s nadměrnou datovou zátěží u mobilních operátorů, poskytujících samotnou internetovou páteř. Čím je počet surfujících cestujících větší, tím roste i celková zátěž na data.

ČD-Telematika sice disponuje na řadě míst rychlou optickou kabeláží hned vedle kolejí, ale zatím se nenašel způsob, jak konektivitu levně dostat do vlakových souprav. Mobilní LTE spojení je proto technicky i finančně podstatně výhodnější. 

Začátkem letošního roku navíc média přinesla zajímavou informaci, že se mobilní operátoři chystají uzavřít s dráhami nové smlouvy, které by mohly vést k omezování využívání jejich služeb cestujícími (např. FUP, omezení náročnějších webových služeb apod.).

A co vy? Využíváte internet v hromadné dopravě nebo na jiném veřejném místě? Napište pod článek svůj komentář nebo hlasujte v následující anketě! 

Využíváte internet v hromadné dopravě?

Zdroj: Živě.cz Foto: Pixabay.com

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: / 5. Celkem hlasů:

Zatím nikdo nehodnotil.

Komentujte

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaš