3D biotiskárny a budoucnost

Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice se letos v červenci objevilo nové zařízení, které by mohlo být velkou nadějí v oblasti transplantace orgánů. Jedná se o 3D biotiskárnu s označením 3D BioFabrication Facility (BFF). Její hlavní úkol je tisk lidské tkáně, během kterého se jako inkoust používají lidské buňky a tkáňové proteiny či peptidy (chemická sloučenina organického původu). 

Operátorem této 3D biotiskárny, kterou na palubu ISS vynesla nosná raketa společnosti SpaceX, je společnost Techshot, podle které se jedná o první nepatrný krok k budoucí produkci kompletních lidských orgánů na 3D tiskárnách! 

3D biotiskárna BFF se bude v průběhu dvou let věnovat tisku srdeční tkáně a postupně pracovat na její vzrůstající tloušťce. Poté ji čekají další testy, které by měly skončit v roce 2024. Během této fáze půjde o tvorbu kousků srdeční tkáně, jejichž stav a funkčnost budou následně testovat vědci na Zemi v malých laboratorních zvířatech. 

Od této technologie se očekává především její využití ve vzdálenější budoucnosti, kdy by mohla pomoci s problémem nedostatku vhodných orgánů pro transplantace. Situace se v této oblasti spíše zhoršuje, než naopak. 

V případě, že biotiskárny zvládnou vytvořit fungující orgány, a ještě k tomu “vytisknuté” přímo na míru pro konkrétního pacienta, lékaři by již před transplantací nemuseli čekat, až vhodný dárce potřebného orgánu zemře. 

Tkáně z biotiskáren je však zatím možné úspěšně vytvořit pouze ve vesmíru, protože v pozemské gravitaci mají sklon se hroutit vlastní váhou. V prostředí mikrogravitace je situace jiná a tkáně, které takto vznikly na oběžné dráze, zůstávají stabilní a pevné. Lety do vesmíru jsou však stále velmi nákladné a jejich transport zpět na Zem je proto komplikovaný. 

Zatím by tak 3D biotiskárna mohla najít využití právě ve vesmíru, pro astronauty nebo vesmírné kolonisty. Plány s vytištěnou tkání, která se pak umístí do systému pro pěstování buněk, aby zesílila, jsou přesto velmi nadějné

Zdroj: Computer 08/2019, VTM Foto: Pixabay.com

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Komentujte

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaš