50 let od přistání na Měsíci

Dnes si celý svět, ale především Spojené státy připomínají 50. výročí přistání prvního člověka na Měsíci. Americký pilotovaný kosmický let programu Apollo měl označení Apollo 11 a trojici astronautů (velitele Neila Armstronga, pilota lunárního modulu Edwina „Buzze“ Aldrina a pilota velitelského modulu Michaela Collinse) vynesla na oběžnou dráhu Země 16. července 1969 raketa Saturn V. Na povrchu měsíce přistáli 20. července téhož roku. 

V rámci programu Apollo se jednalo o pátý pilotovaný let a třetí let k Měsíci. Dne 20. července 1969 se Armstrong a Aldrin spustili v lunárním modulu na povrch této planety a ve 20:17:40 UTC přistáli v Moři klidu (Mare Tranquillitatis) – jde o měsíční moře nacházející se ve východní části přivrácené strany Měsíce.

O šest hodin poté vstoupil jako první člověk na povrch Měsíce Neil Armstrong. S Aldrinem pak nasbírali 22 kg měsíčních hornin a po 21 hodinách a 31 minutách pobytu na povrchu odstartovali zpět k velitelskému modulu na oběžné dráze, kde čekal Michael Collins. V Tichém oceánu přistáli 24. července 1969.

Z původní posádky se letošních oslav účastní pouze Buzz Aldrin a Michael Collins. Jejich kolega Neil Armstrong zemřel v roce 2012. V předvečer tohoto významného výročí od přistání na Měsíci přijal oba astronauty v Bílém domě prezident Donald Trump. 

V Americe odstartovaly oslavy již v úterý (50 let od startu rakety Saturn V s lodí Apollo11). Závěr oslav se rovněž ponese v duchu historických událostí – skončí příští týden ve středu, tedy v den, kdy došlo k přistání návratového modulu v Tichém oceánu. 

Během dneška, který se považuje za nejvíce slavnostní, budou oslavy vrcholit. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) pořádá ve Washingtonu koncert, kde vystoupí např. Natasha Bedingfieldová, Pharrell Williams, nebo třeba Michael Giacchino. Pozvání přijal také syn Neila Armstronga – Mark. V New Yorku zase k připomenutí této události probíhá festival Moon fest! 

Zdroj: vlastní, Wikipedie, ČT24, ČTK Foto: Aldrin Looks Back at Tranquility Base (CC BY-SA 3.0)

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: / 5. Celkem hlasů:

Zatím nikdo nehodnotil.

Komentujte

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaš