Chytrá nemocnice a roboti lékárníci

Stanfordská univerzita se rozhodla vybudovat svého druhu jedinečné zařízení – novou chytrou nemocnici, která bude disponovat nejmodernějšími technologiemi a inovacemi v oblasti zdravotnictví. Stanford Health Care vznikla v rámci kampusu této univerzity a umožní bezpečně ověřit a otestovat některé novinky, jejichž globálního zavedení bychom se mohli v blízké budoucnosti dočkat. 

Provoz této nemocnice je co nejvíce automatizován a její propojení s chytrou aplikací MyHealth by mělo pacientům poskytnout veškerý komfort a pohodlí. Kromě rychlého kontaktu s lékařem umožní také ovládání vybavení pokoje, ať už jde o polohu lůžka, závěsy, nebo třeba teplotu v místnosti. Zároveň bude sloužit jako průvodce nemocnicí. 

Za velkou pozornost pak stojí především robotický personál, který zde spravuje nemocniční lékárnu a kromě vydávání léků se postará také o jejich distribuci v rámci celého zdravotnického zařízení. Roboti také slouží pro sběr a distribuci ložního prádla, nebo rozváží jídlo. 

Nové technologie a zejména pokročilá automatizace umožňuje personálu nemocnice sledovat velké množství pacientů z jednoho místa. Příkladem může být např. pracoviště sester, do kterého jsou vyvedeny monitorovací systémy pacientů z celého oddělení a pokud se objeví nějaký problém, dojde k jeho pohotovému řešení. 

Chytrá nemocnice je navržena tak, aby nebyl problém s novými aktualizacemi a dalším vylepšením. Vybavení zatím univerzitu stálo 2,1 miliardy USD, což rozhodně není málo a navíc se zatím vyhodnocuje, jak bude celý systém efektivní. 

Univerzita sleduje nejen kvalitu nového druhu péče, ale také její ekonomickou stránku. V případě, že se tento způsob využití nových metod a technologií osvědčí, stane se bezesporu velkou inspirací pro další zařízení, která by mohla tyto nové způsoby fungování nemocnice rovněž využít. 

Vývojáři zároveň očekávají další možnosti s rozvojem sítě 5G, která se v této souvislosti často zmiňuje. Bude však 5G pro naše zdraví zcela bezpečná síť? Zajímavý úhel pohledu na tuto problematiku najdete např. v tomto příspěvku

Zdroj: Engadget Foto: Pixabay

Jak se Vám líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Napsat komentář