Načítám ...

Dabing pomocí AI

O tom, že AI zvládne napodobit lidský hlas už jste patrně slyšeli. V našich končinách je asi nejznámějším příkladem hlas zesnulého zpěváka Karla Gotta, který byl umělou inteligencí vytvořen až po jeho smrti a využití našel v nové audio knize. Nedávno se však objevil nový fenomén – dabing pomocí AI, díky kterému můžete slyšet např. Františka Filipovského mluvit perfektní angličtinou.

Pokročilá dabingová AI se pomalu, ale jistě začíná hlásit o slovo a s velkou pravděpodobností tento obor, tedy obor dabingu, brzy změní. Nejznámějším příkladem posledních dnů je služba Rask.ai, kterou si můžete vyzkoušet zcela zdarma. Bezplatná verze nabízí použití trojice vlastních minutových nahrávek. 

V následující ukázce, která mimochodem sklízí velký úspěch na sociálních sítích, si můžete všimnout, jak Rask pracuje s hlasem původních herců ve filmu Dobrý voják Švejk. Nástroj se snaží využívat rysy původního mluvčího a experimentuje dokonce s technikou na synchronizaci pohybu rtů: 

Rask umí naklonovat 28 jazyků a více jak 130 zároveň překládat. V nahrávce pak rozezná hned několik mluvčích a jejich hlasy dokáže přeložit podporovanými jazyky, včetně češtiny a slovenštiny. Díky tomu, že služba zvládá zmíněné klonování hlasů, se často věrohodně zachová i charakter původního mluvčího. U všech ostatních se používá univerzálí generátor. 

Rozpoznání hlasu a následný překlad se ovšem nemusejí vždy povést. Video je proto možné doplnit přesnými titulky (SRT) a v editoru si pak můžete pohrát s dodatečnou úpravou textu, který je nakonec použitý hlasovým syntetizátorem.

Tento online nástroj si v poslední době získává velkou oblibu zejména díky své kvalitě a placené měsíční paušály začínají na 50 USD. Za tuto částku pak můžete využít 25 minut videa. Za každou další minutu vám bude služba Rask účtovat 2 USD. Podnikové tarify potom nabízejí také API a rozšiřující funkce pro objemový překlad a klonování hlasů. 

Věřím, že se strojového dabingu jednou dočkáme také na YouTube, kde by se mohl stát běžným standardem. Jestli AI dabing nahradí i ten klasický v televizi a ve filmu, si rozhodně netroufám odhadnout, ale zdá se, že je to více než pravděpodobné. 

Zdroj: vlastní Foto: DALL-E 3

One thought on “Dabing pomocí AI

Napsat komentář

YouTube player