O tom, že AI zvládne napodobit lidský hlas už jste patrně slyšeli. V našich končinách je asi nejznámějším příkladem hlas zesnulého zpěváka Karla Gotta, který byl umělou inteligencí vytvořen až po jeho smrti a využití našel v nové audio knize. Nedávno se však objevil nový fenomén – dabing pomocí AI, díky kterému můžete slyšet např. Františka Filipovského mluvit perfektní angličtinou.
Pokročilá dabingová AI se pomalu, ale jistě začíná hlásit o slovo a s velkou pravděpodobností tento obor, tedy obor dabingu, brzy změní. Nejznámějším příkladem posledních dnů je služba Rask.ai, kterou si můžete vyzkoušet zcela zdarma. Bezplatná verze nabízí použití trojice vlastních minutových nahrávek.
V následující ukázce, která mimochodem sklízí velký úspěch na sociálních sítích, si můžete všimnout, jak Rask pracuje s hlasem původních herců ve filmu Dobrý voják Švejk. Nástroj se snaží využívat rysy původního mluvčího a experimentuje dokonce s technikou na synchronizaci pohybu rtů:
Rask umí naklonovat 28 jazyků a více jak 130 zároveň překládat. V nahrávce pak rozezná hned několik mluvčích a jejich hlasy dokáže přeložit podporovanými jazyky, včetně češtiny a slovenštiny. Díky tomu, že služba zvládá zmíněné klonování hlasů, se často věrohodně zachová i charakter původního mluvčího. U všech ostatních se používá univerzálí generátor.
Rozpoznání hlasu a následný překlad se ovšem nemusejí vždy povést. Video je proto možné doplnit přesnými titulky (SRT) a v editoru si pak můžete pohrát s dodatečnou úpravou textu, který je nakonec použitý hlasovým syntetizátorem.
Tento online nástroj si v poslední době získává velkou oblibu zejména díky své kvalitě a placené měsíční paušály začínají na 50 USD. Za tuto částku pak můžete využít 25 minut videa. Za každou další minutu vám bude služba Rask účtovat 2 USD. Podnikové tarify potom nabízejí také API a rozšiřující funkce pro objemový překlad a klonování hlasů.
Věřím, že se strojového dabingu jednou dočkáme také na YouTube, kde by se mohl stát běžným standardem. Jestli AI dabing nahradí i ten klasický v televizi a ve filmu, si rozhodně netroufám odhadnout, ale zdá se, že je to více než pravděpodobné.
Zdroj: vlastní Foto: DALL-E 3
Na internetu publikuji od roku 1999, kdy jsem založil blog s názvem Prasklá moucha a společně s několika přáteli jsem se mu věnoval až do března 2019. Následně jsem se rozhodl s tvorbou pokračovat v internetovém deníku a vytvořil tak novou “značku” eListy.cz. Odmala svěřuji své emoce především klavíru a kromě hudby mám blízko také k filmu, literatuře nebo PC i deskovým hrám. Ať už jde o zážitky herní, filmové, nebo jakékoliv jiné, snad se mi je podaří smysluplně sdílet také na těchto stránkách.
Na jednu stranu je úžasný, co všechno už AI zvládne, ale na druhou stranu mě to docela dost děsí!