Elektrický sedan Lucid Air

Společnost Lucid Motors, která se snaží o zavedení nových standardů udržitelné dopravy svými pokrokovými luxusními elektromobily, dnes odhalila podrobnosti týkající se velmi očekávaného elektromobilu Lucid Air. Představení vozu bylo globálně odvysíláno online z hlavního sídla společnosti v Silicon Valley. Dodávky tohoto sedanu, který se stal měřítkem výkonu, efektivity a designu v segmentu elektromobilů a luxusních vozů, budou zahájeny na jaře 2021.

„V Lucid Motors se snažíme elektromobily neustále vylepšovat, a pomáhat tak celému odvětví v rychlejším posunu směrem k osvojení si udržitelné mobility. Cílem tohoto neoblomného přístupu k vývoji nejpokročilejších elektrických aut na světě je poskytnout lidstvu udržitelnou dopravu bez emisí a také přilákání nových zákazníků do světa elektromobilů,” prohlásil Peter Rawlinson, generální a provozní ředitel Lucid Motors. „Vyvinutím Lucid Airu jsme celému odvětví předvedli pokroky, kterých lze dosáhnout při posouvání technologických a výkonnostních hranic elektromobilů na novou úroveň.”

Efektivní využití prostoru při vývoji řady Air

Lucid Air je výsledkem revolučního přístupu k automobilové konstrukci s názvem Lucid Space Concept, který je založen na miniaturizaci firmou vyvíjeného elektromobilového hnacího ústrojí. Jeho aplikací jsou optimalizovány vnitřní prostory kabiny a je ústředním prvkem architektury Lucid Electric Advanced Platform (LEAP), na které bude postaven jak Lucid Air, tak i budoucí vozidla značky Lucid. Jedná se o komplexní přístup k pokročilé konstrukci elektromobilů bez nutnosti použití improvizovaných řešení, která používají především výrobci klasických aut při vývoji vlastních elektrických vozidel.

Výrobou menších, avšak výkonnějších elektromotorů a dramatickým vylepšováním konstrukce celého elektrického hnacího ústrojí dokáže společnost Lucid poskytnout cestujícím dodatečný prostor a zvýšený komfort během jízdy. Vozidlo Lucid Air je tudíž hyperúčinné ve všech ohledech; energetickou účinností počínaje, prostorovou efektivitou konče, a nabízí tak nevšední kombinaci dlouhého dojezdu na jedno nabití, praktičnosti, výkonu a luxusu.

Tento koncept rovněž přispívá k lehce odlišným a moderním proporcím Lucid Airu. Tradiční prvky automobilového designu byly upozaděny a bylo vyvinuto auto, které působí zcela neotřele a osobitě.

„Naše firemní filozofie odmítá kompromisy a při vývoji našeho prvního auta s názvem Lucid Air tomu nebylo jinak. Již na začátku jsme se rozhodli, že je třeba zaměřit se na všechny aspekty výkonu, inovace a luxusu,” prohlásil Derek Jenkins, viceprezident pro design firmy Lucid Motors. „Výsledkem je vyvinutí nejlepšího auta na světě, čísla jednoduše mluví samy za sebe. Navíc jsme to dokázali, aniž bychom automobilu ubírali na kráse. Designéři při navrhování vzhledu začínali od píky a vzniklo tak první auto demonstrující nevídanou tvůrčí svobodu, které je možné dosáhnout při vývoji elektromobilů.”

Stav inspirace

Inspiraci kalifornským duchem lze pocítit nejen ve všech produktech Lucid Motors, ale také v maloobchodních a digitálních zkušenostech se značkou. Jak název napovídá, společnost Lucid je podněcována vizionářskými pohledy na věci a plněním snů. Firemní filozofie je shrnuta ve sloganu značky „Dream Ahead” („Sněte dopředu”), což odpovídá současné vizi společnosti o odmítání statutu quo a neustálé snaze posouvat se dál překračováním hranic v technologickém vývoji elektroaut.

„Lucid cílí na rychle narůstající potřeby nejprogresivnějších, post-luxusních, zákazníků. Máme nakročeno k budoucnosti, ve které uvědomělí spotřebitelé považují udržitelnost, moderní design a technické inovace za stejně důležité jako tradičnější ukazatele luxusu – kvalitu a řemeslné zpracování,” uvedl Jenkins. „Myslíme si, že Lucid hraje klíčovou roli při posunu zákaznických preferencí směrem k novým značkám, které nabízejí přímé obchodní vztahy spolu s produkty s úplně novou úrovní technologie, výkonu a designu.”

Rekordy lámající výkon a dojezd

Lucid Air je vystavěn na architektuře s dvojitým motorem a pohonem všech čtyř kol a disponuje výkonem až 1080 koní, což mu umožňuje dosažení konzistentního a opakovatelného času, za který urazí čtvrt míle, 9,9 sekundy. K dnešnímu dni je to jediný elektrický sedan, který je schopen ujet čtvrt míle pod 10 sekund. Výkon Lucid Airu je doplněn dlouhým dojezdem na jedno nabití, který odpovídá EPA odhadu 517 mil.

Elektromobil s nejrychlejším nabíjením na světě

Po příchodu na trh bude Lucid Air také nejrychleji nabíjejícím se elektrickým vozidlem, které kdy bylo nabízeno. Po připojení k rychlonabíjecí sítí DC je možné jej nabíjet rychlostí až 20 mil za minutu. Pro budoucí majitele, kteří by chtěli nabíjet auto v reálných silničních podmínkách to znamená, že po 20 minutách nabíjení zvýší svůj dojezd na 300 mil.

Závody ověřené akumulátory

Při vytváření vlastních kompaktních akumulátorů o kapacitě 113kWh s prodlouženým dojezdem čerpala společnost ze své 10leté zkušenosti a testování, při kterém bylo naježděno více než 20 milionů mil v reálných podmínkách. Následný vývoj probíhal v rámci předního světového šampionátu v elektromobilních závodech, který schopnosti akumulátoru důkladně ověřil. Mezi konkurencí vyniká vlastním systémem pro správu baterií (BMS), chytrým obalem článků a špičkovou hustotou energie.

Prvotřídní interiér a přední kufr s největším objemem

Díky aplikaci Space Conceptu nabízí Lucid Air luxusní plnohodnotný prostorný interiér i přesto, že exteriér zachovává prvky rychlého sportovního sedanu. Výsledkem tohoto přístupu je také přední kufr s doposud největším objemem a neuvěřitelné kapacitní možnosti dvouúrovňových úložných prostorů jak v přední, tak v zadní části auta.

Nejaerodynamičtější luxusní automobil na světě

Lucid Air je nejaerodynamičtějším luxusním vozem na světě. Testy prováděné v pokročilém aerodynamickém tunelu Windshear naměřily součinitel odporu vzduchu 0,21.

Kombinace pokročilých skleněných displejů a fyzických ovládacích prvků v kokpitu

Interiér Lucid Airu svědčí o revolučním přístupu společnosti integrací nové generace displejů volného tvaru do kabiny. Člověku je tak umožněn plynulý a příjemný způsob interakce se softwarem vozidla skrze přívětivé uživatelské prostředí. Před řidičem je 34palcový zakřivený displej Glass Cockpit s rozlišením 5K, který se „vznáší” nad palubní deskou a přispívá k pocitu prosvětlenosti, lehkosti a vzdušnosti interiéru. Řidič i spolujezdec mají navíc na dosah zasouvatelný centrální pilotní panel, který umožňuje lepší kontrolu nad systémy a funkcemi vozidla. Digitální displeje doplňuje několik snadno hmatatelných, přesně vyfrézovaných fyzických ovládacích prvků, včetně žebrovaných turbín pro ovládání funkcí volantu, kolečka pro ovládání hlasitosti a hliníkových páčkových přepínačů pro přesné ladění klimatizace.

Dosažení další úrovně v asistenčním systému

Pokročilý systém pro asistenci při řízení (ADAS) Lucid Airu nese název Lucid DreamDrive. Jakožto první platforma svého druhu, která kombinujenejkomplexnější sadu senzorů na trhu spolu s nejmodernějším systémem monitorování řidiče (DMS), bude standardně dostupná v limitované modelové edici Dream. Jedná se o první systém, který nabízí 32 senzorů s vizuálními, radarovými a ultrazvukovými funkcemi. Také jako první elektromobil disponuje standardní metodou pro měření vzdálenosti laserem (LIDAR) ve vysokém rozlišení. Systém pracuje s DMS a zónově monitorovaným mapováním ve vysokém rozlišení, a poskytuje tak nejbezpečnější možný přístup k asistenčním technologiím 2. a 3. úrovně.

Nepokročilejší technologie osvětlení na světě

Světlomety Lucid Airu jsou revolučním systémem Micro Lens Array, uspořádaným z doslova tisíců „světelných kanálů.” Zcela interně vyvinutá technologie poskytuje nejjasnější, nejpřesnější a nejpokročilejší systém osvětlení vůbec. Směr světla je možné digitálně ovládat přepínáním světelných kanálů do různých směrů. Tyto prvky značně posilují bezpečnost a zásadně upravují viditelnost.

Hlas Alexy je zakomponován ve výchozím nastavení Lucid Airu

Lucid spolupracoval s Amazonem na implementaci pokročilého vestavěného modulu Alexa přímo do Lucid Airu. Díky tomu si může řidič spolu s cestujícími vychutnat plný zážitek z asistence poskytované Alexou, včetně navigace, telefonování, streamování médií, ovládání chytré domácnosti, upravování nákupního seznamu či denního plánu, aniž by spustil oči z cesty a ruce z volantu. Tato speciální implementace také umí ovládat některé funkce auta, včetně topného a klimatizačního systému za pomocí jednoduchých povelů. Při používání Alexy bude řidiči rovněž poskytována vizuální podpora pro příkazy na displeji Glass Cockpit. Časem se funkce zabudovaného modulu budou rozšiřovat skrze Over-the-Air (OTA) aktualizace.

Zdroj: Lucid Motors Foto: Lucid Motors

Jak se Vám líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Napsat komentář