HomePod už měří teplotu a vlhkost

HomePod mini představil Apple v listopadu 2020 a já jsem si ho pořídil v létě 2021 (můj článek zde). Nedlouho po uvedení na trh se objevila první videa šťouralů, kteří tento chytrý reproduktor demontovali do posledního šroubku, aby nakonec zjistili, že, kromě očekávatelných komponentů, obsahuje ještě senzor teploty a vlhkosti. Ten však nebyl aplikací Domácnost vůbec využíván a proto se začalo spekulovat, kdy vlastně Apple k jeho reálnému využití přistoupí?

V předminulém týdnu se majitelé iPhonu dočkali nové aktualizace s označením 16.3, která zahrnovala ještě update pro iPad, MacOS, AppleTV a také pro zmiňované HomePody mini. S tímto updatem konečně dostáváme v aplikaci Domácnost informace o teplotě a vlhkosti. V mém případě se zařízení na tuto funkcionalitu kalibrovalo téměř půl hodiny, proto s tímto časem také počítejte. 

Vzhledem k tomu, že mám v kuchyni a obývacím pokoji ještě pohybový senzor od společnosti Philips, který rovněž zobrazuje teplotu, mohu posoudit, jak výrazný je rozdíl v naměřených hodnotách oběma zařízeními. Jak můžete z následujícího obrázku vidět, není to nijak dramatické a odchylky pak budou, s největší pravděpodobností, dané samotným umístěním v prostoru. 

Bohužel jsem na sociálních sítích zaznamenal také negativní postřehy a rozdíl v naměřených teplotách byl někdy až dva, nebo dokonce i čtyři stupně. V takovém případě bych určitě doporučil provést novou kalibraci, nebo HomePod uvést do továrního nastavení a znovu přidat do domácnosti. 

V souvislosti s měřením teploty na HomePodech se nabízí otázka, zda je pomocí této funkce efektivní vytvořit automatizaci, která bude regulovat chytré termostatické hlavice na topení v dané místnosti. Vzhledem k tomu, že tyto hlavice většinou mají svůj vlastní senzor pro okolní teplotu, nedává taková automatizace příliš velký smysl. Pokud však máte chytré hlavice bez měření teploty a nepoužíváte regulaci pomocí nějaké centrální jednotky, mohou být automatizace v aplikaci Domácnost bezesporu velmi užitečné! 

Měření vlhkosti se pak hodí v případě, že chcete sledovat, jestli jsou naměřené hodnoty v normálu a pobyt v místnosti není rizikový. Připomeňme, že doporučená správná vlhkost v bytě je v zimě 45 až 60 % a v létě pak od 40 do 55 %. Vždy by se mělo jednat o rozmezí 40 % až 60 %.  V dlouhodobě špatně vytápěné a větrané místnosti navíc může docházet k větší koncentraci plísní, která našemu zdraví rozhodně neprospívá. V domácí pracovně mi aroma difuzér od Vocolinku ukazuje vlhkost 40 %, ale HomePod hlásí 48 %. Přesnější údaje bychom patrně získali např. z nějaké čističky vzduchu, nebo chytré meteostanice, na kterou bych se také více spoléhal i pokud jde o naměřenou teplotu. 

Zdroj: vlastní Foto: vlastní

One thought on “HomePod už měří teplotu a vlhkost

Napsat komentář

YouTube player