JUICE prozkoumá Jupiter a jeho 3 měsíce

V pátek 14. dubna z evropského kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně úspěšně odstartovala mise JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer), která si klade mimo jiné otázky: Je možný život na Jupiterových měsících? Jak byl Jupiter zformován?

Sonda Jupiter byla vyvinuta Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a vypuštěna na nosné raketě Ariane 5. Jejím hlavním dodavatelem je společnost Airbus Defence and Space.

Do tohoto projektu se zapojila také malá brněnská společnost G.L. Electronic, jejíž ředitel Luděk Graclík uvedl: “Byli jsme vybráni Evropskou kosmickou agenturou a CNES jako subdodavatelé, a to hned pro 2 zařízení. V kooperaci se španělskou firmou SENER Aeroespacial jsme pracovali na realizaci kabelových svazků k anténě MGAMA a s Akademií věd ČR (UFA) jsme spolupracovali na přístroji Low Frequency Receiver.”

JUICE – MGAMA ANTÉNA

MGAMA (Medium Gain Antenna Subsystem), dvouosá řiditelná anténa, poskytuje komunikaci mezi sondou JUICE a Zemí.

Během průletů, kdy přístroje vyžadují specifické nasměrování sondy, se MGAMA používá pro komunikační a radio-vědecké experimenty, pro výzkum geodetických a geofyzikálních vlastností Jupiteru a jeho měsíců, zejména Ganymeda.

“Mezi hlavní technické výzvy, kterým anténa (a potažmo tedy i naše kabelové svazky) čelí, patří extrémní radiační podmínky Jupiteru, které ovlivní anténu, jelikož je zařízení umístěno na vnější straně satelitu. Mise bude muset navíc bojovat s extrémními teplotami, protože poletí kolem Venuše, aby dosáhla gravitační pomoci potřebné k dosažení svého konečného cíle. A to i technologicky zajistit není vůbec jednoduché,” doplňuje vedoucí výroby Jan Novotný.

JUICE – modul LFR

Přístroj LRF (Low Frequency Reciever) představuje ryze český příspěvek pro projekt. Zařízení slouží jako digitální vlnový analyzátor a je součástí přístroje RPWI (Radio and Plasma Waves Investigation). Tento modul bude zpracovávat vícesložkové signály z magnetických antén a Langmuirových sond, které diagnostikují plazma, a to ve frekvenčním pásmu do 20 kHz. Jeho hlavním úkolem bude získané signály zpracovat a stanovit parametry potřebné pro analýzu šíření elektromagnetických vln v plazmatu uvnitř magnetosféry planety Jupiteru a v okolí jeho ledových měsíců.

G.L. Electronic zajistila ve spolupráci s AV UFA kompletní kvalifikaci elektronických komponentů a následnou výrobu a elektrické testování tohoto vědeckého přístroje.

“Je opravdu skvělé, že se českým firmám a vědeckým institucím daří realizovat přístroje a zařízení, které jsou schopny pracovat i na tak vědecky a technologicky významných projektech jakým bezesporu mise JUICE je,” uzavírá Luděk Graclík.

Sonda k Jupiteru dorazí v červenci 2031 a v prosinci 2034 vstoupí na oběžnou dráhu kolem Ganymeda, čímž se stane první sondou, která obletí jiný než pozemský měsíc.

ESA doufá, že s pomocí JUICE budeme moci nahlédnout pod povrchy výše jmenovaných měsíců, kde by se teoreticky mohl nacházet bakteriální život. Na první výsledky si ale budeme muset ještě 7 let počkat.

Zdroj: glelectronic.cz Foto: pixabay.com

Napsat komentář

YouTube player