Konec Windows 7


Operační systém Windows 7 se na trhu poprvé objevil zhruba před 10 lety. Uživatelé jeho příchod nadšeně vítali, protože Windows Vista se neosvědčily jako příliš dobrá náhrada za Windows XP. Naopak. Visty považuji za jeden z nejméně povedených systémů od Microsoftu vůbec! 

Sedmičky jsem používal v podstatě od chvíle, kdy to bylo možné a s instalací jejich nástupce – Windows 10, jsem rozhodně nepospíchal. Nový koncept – přiblížit OS mobilním platformám, který odstartovaly Windows 8 a 8.1, byl pro mě celkově nekomfortní. Ani Windows 10 situaci příliš nezlepšily, ačkoliv jsem si na jejich rozhraní už trochu zvykl. Dokážu si ale představit uživatele, kteří si zvyknout nechtěli a tak Windows 7 zkrátka odmítali opustit. Nedivím se jim! 

Jenomže nic netrvá věčně a chvíle, kdy Microsoft oznámil konec bezplatné podpory tohoto systému, nakonec přišla. Stalo se tak 14. ledna 2020 a na stránkách společnosti jste mohli najít následující oznámení: „Od 14. ledna 2020 dojde k ukončení podpory systému Windows 7, váš počítač bude i nadále fungovat, ale společnost Microsoft již nebude poskytovat technickou podporu při jakýchkoli potížích, aktualizaci softwaru, bezpečnostní aktualizace a opravy.“

To, že používáte zastaralý operační systém vám od 15. ledna připomíná celostránkové varování, které lze ovšem vypnout: 

Samozřejmě, že řada uživatelů se rozhodne své Windows 7 používat dále a doporučení přechodu na nový operační systém budou ignorovat. Nebo se tak rozhodli z toho důvodu, že jejich zastaralé PC obsahuje hardware, pro který nejsou dostupné nové ovladače a na Windows 10 proto přejít nemohou. Pokud si tedy nechtějí koupit nové “železo”. Taková situace je stále ještě v některých institucích, firmách a dokonce také základních či středních školách, kde se IT infrastruktura nemění tak často, jak by bylo potřeba. 

Je pravda, že s koncem oficiální podpory ze strany Microsoftu není úplně vše ztraceno. Někteří vývojáři slibují podporu tomuto systému ještě nějaký čas. Třeba Google oznámil, že svůj prohlížeč Chrome bude na Windows 7 podporovat alespoň rok a půl. Přesto je třeba počítat s tím, že internetoví útočníci mohou objevit chybu, která již nebude zabezpečena a uživatel se tak stává snadnějším cílem pro napadení svého PC. 

Zajímavostí je, že ještě v listopadu 2018 převažoval na počítačích podíl Windows 7 nad Windows 10, což samozřejmě svědčí o velké oblibě tohoto systému. Z aktuální statistiky společnosti NetApplications vyplývá, že se Windows 10 dostaly nad padesát procent teprve v srpnu 2019 a Windows 7 pak skončily na třiceti procentech. Třicet procent uživatelů osobních počítačů se tedy bude muset v těchto dnech rozhodnout, jak postupovat dále.

Přechod na nový operační systém ještě nemusí nutně znamenat koupi nového počítače, přestože tento krok Microsoft doporučuje: „Pokud chcete využívat nejnovější možnosti hardwaru, doporučujeme začít používat nový počítač s Windows 10. Alternativní možností je upgrade kompatibilních počítačů se systémem Windows 7 zakoupením a instalací úplné verze softwaru.“ píše firma na svém webu.

Můžete však zkusit použít aktivační klíč z Windows 7 do Windows 10, protože by v některých případech převedení licence mohlo fungovat. Nemám to sice osobně vyzkoušeno, ale podle serveru Bleeping Computer je pravděpodobné, že kdo instaloval nové Windows z aktivovaného systému Windows 7 s platným produktovým klíčem, nebude muset zadávat nový produktový klíč. Systém stačí jen aktivovat. 

Akce, kdy bylo možné přejít na Windows 10 zdarma skončila 29. července 2016 a Microsoft tento nebo podobný program bezplatného přechodu na nový operační systém již nenabízí. Uživatelům doporučuje obrátit se na autorizované partnery a s nimi prodiskutovat možnosti přechodu a získání licence. 

Jaký byl váš vztah k Windows 7 a jak dlouho jste tento operační systém používali? Napište do komentářů pod článkem! Pokud ještě nemáte registraci, klikněte zde

Zdroj: vlastní, Microsoft, Bleeping Computer, TechNet Foto: Bleeping Computer

Jak se Vám líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Napsat komentář