Přenos souborů z Androidu na PC

V tomto příspěvku bych se rád věnoval jednomu z mnoha způsobů jak přenést data z mobilního telefonu s Androidem do PC. Podotýkám, že tato varianta nemusí vyhovovat každému a také netvrdím, že je tím nejlepším nebo uživatelsky nejsnadnějším řešením. Na druhou stranu nejde o nic složitého a pokud si vše na začátku nastavíte správně, nebudete mít s tímto způsobem odesílání dat problém a zvyknete si jej používat. 

Jak asi víte, na svém počítači můžete sdílet vybrané složky s ostatními uživateli vaší lokální sítě v domácnosti a umožnit jim tak přístup k tomuto obsahu. V případě, že máte nějaký síťový disk, patrně něco takového ani neřešíte. Dnes si však ukážeme, jak do složky, kterou jste si v PC nastavili jako sdílenou, přenesete data z mobilního telefonu. 

Předpokladem ale je, aby se váš telefon nacházel ve stejné síti jako vzdálené PC. Protože většinou mají uživatelé připojená mobilní zařízení přes Wi-fi do stejné domácí sítě, nebude tato podmínka problém. Rozhodně však nemůžete čekat, že si telefon najde sdílenou složku vaší soukromé lokální sítě prostřednictvím datového připojení. Vše se odehrává na lokální úrovni pomocí Wi-fi. 

Do svého mobilu si nejprve nainstalujte správce souborů, který umí zobrazit okolní zařízení v síti. Pokud se v nabídce programů tohoto typu nevyznáte, použijte Cx File Explorer (odkaz zde), který v této ukázce používám já. 

Dalším krokem je nastavení sdílených složek a zjištění IP adresy ve vašem PC. Pro ty z vás, kteří se ještě se sdílením složek nesetkali malý návod: pravým myšítkem kliknete na název složky (na obrázku KNIHY), abyste vyvolali její vlastnosti. Kliknete na druhou záložku SDÍLENÍ (1). V našem případě můžete na obrázku vidět, že tato složka sdílená zatím není (2). V dalším kroku tedy kliknete na tlačítko Sdílení (3) a vyvoláte tím nabídku Přístup k síti (4). Aby se jiné zařízení / uživatel mohl do vaší sdílené složky připojit, je potřeba ještě přidat položku Everyone (5), kterou vyberete z rolovací nabídky a kliknete na tlačítko Přidat.  

Pak už jen zjistíte IP adresu svého PC, která je většinou přidělena automaticky pomocí DHCP – router si obvykle pamatuje nastavení a zařízením se pokusí přidělit vždy stejnou. To ovšem nemusí platit pokaždé a např. po celkovém restartu sítě může dojít k přidělení jiné IP adresy. Proto je lepší, pokud máte možnost nastavit si statickou adresu přímo na vašem PC, aby bylo vždy dostupné pod stejnou IP (IP = internet protokol = zjednodušeně identifikace vašeho zařízení v síti). Vaši aktuální IP adresu zjistíte zadáním příkazu “ipconfig” (7) do příkazovém řádku, který spustíte, když do vyhledávání ve Windows napíšete: “cmd” a potvrdíte ENTERem (6). Po zadání “ipconfig” a rovněž potvrzení ENTERem se vám zobrazí informace o lokální síti a především důležitá hodnota: IP adresa (8)

Teď už tedy víme, že cílová stanice, kterou chceme na mobilu najít má IP adresu 192.168.7.9 (v mém případě). Vrátíme se proto do aplikace Cx File Explorer v telefonu a klikneme na záložku NETWORK (11). Pomocí tlačíka + (12) vytvoříme nové spojení:

V pravé záložce REMOTE (13) pak vybereme položku SMB (14). Do řádku Host pak napíšeme IP adresu počítače (15) a přihlašovací údaje, které používáme pro přihlašování do Windows. Po připojení ke vzdálenému PC pak vidíme všechny složky, které jsme označili jako sdílené (16). V mém případě jsou to složky DOWNLOAD, E-LISTY A SDÍLENÉ:

Samotný přenos souborů je pak už velmi snadný. Obsah telefonu můžete procházet pod kategoriemi (Images, Audio, Videos) v záložce LIBRARY (10) nebo podle jejich umístění (interní paměť, SD karta) v záložce LOCAL (9). Zvolené soubory jen označíte (17) (delším podržením první vybírané položky) a tapnete na “Copy” (18). Následně se vrátíte do záložky NETWORK a vyberete cílovou složku, kam budete tyto soubory kopírovat a tapnete na Paste (19) –  v mém případě jde o složku DOKUMENTY ve sdílené složce E-LISTY (20):

Tento způsob, který využívá protokol SMB, by mohl běžný uživatel snadno přehlédnout a přitom se jedná o pohodlný způsob, jak přenášet data z telefonu do PC, aniž bychom využívali USB kabel. Samozřejmě najdete spoustu jiných aplikací, které vám nabídnou další funkce a možnosti jak soubory odeslat na vzdálené zařízení v lokální síti. Já se vám jen pokusil přiblížit řešení, které můžete využít i vy a následně posoudit, jak vám bude vyhovovat. 

Zdroj: vlastní Foto: vlastní

Jak se Vám líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. Celkem hlasů: 1

Zatím nikdo nehodnotil.

Napsat komentář