Putovní výstava Cosmos Discovery

27. prosince 2019 byla v Praze otevřena putovní výstava Cosmos Discovery, kterou můžete na Výstavišti v pražských Holešovicích navštívit až do 24. dubna. Akce byla uspořádána už předloni v Brně a nabízí přes 200 originálních exponátů z historie i současnosti kosmonautiky a vesmírných letů, včetně modelů techniky. Vidět zde můžete např. prototyp kosmické lodi Sojuz a původní skafandry, originální trysky rakety Saturn V a lodi Apollo. 

Na výstavě, která vznikla ve spolupráci s NASA a světovými i českými odborníky, najdete také dvě zcela nové sekce. První je zaměřena na osídlení Marsu a plánům k tomuto kroku, druhá (s názvem Cosmocamp) se blíže věnuje výcviku astronautů a je dokonce interaktivní. Za pomoci virtuální reality tak můžete třeba pozorovat vesmírnou misi a pokud máte silný žaludek a nervy, máte možnost se nechat roztočit na gyroskopu! 

Ústřední část expozice je věnována programu Apollo a dobývání Měsíce. Kromě zmíněných trysek Saturnu V a lodi Apollo můžete obdivovat také modely amerických a sovětských lunárních vozítek. Seznámíte se tak blíže s velitelskou kabinou Apolla nebo původní částí skafandru astronauta Jima Lovella z letu Apollo 13, který měl české kořeny. Přilba navržená pro posádku letu Apollo 1 pak připomíná katastrofu z roku 1967, kdy při zkoušce na startovací rampě všichni astronauti zahynuli. 

Expozice vás zavede také k počátkům a historii kosmonautiky. K dispozici jsou profily prvních zvířat a lidí v kosmu nebo třeba kombinézy amerických testovacích pilotů či sovětských letců. Zblízka si můžete prohlédnout přístrojové desky sovětských lodí Vostok a Voschod a model kosmické lodi Mercury nebo skafandry astronautů z druhého amerického programu pilotovaných letů Gemini. 

Družice Magion 2, která byla vypuštěna na podzim 1989 a na výstavě zastupuje Československo stejně jako část výbavy prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka.  

Nejrozsáhlejšími exponáty jsou na výstavě bezesporu modely ruské orbitální stanice Mir, kokpitu raketoplánu Columbia nebo řídící středisko v Houstonu, které si mohou návštěvníci také projít. 

Na závěr výstavy jsou prezentovány nejnovější projekty NASA, Space X a dalších národních agentur a soukromých firem, které mají za cíl kolonizaci Měsíce a následně pilotovaný let na Mars.

Celou výstavou, která se poprvé konala v roce 2016 v Bratislavě, vás zábavnou formou provede audio průvodce (obsahuje i dětskou verzi), kterého dostanete zdarma u vstupu. Každý návštěvník obdrží rovněž Kartu kosmonauta se jménem a životním příběhem reálného kosmonauta.

Zdroj: vlastní, web výstavy, ČTK Foto: web výstavy

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Komentujte

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaš