Roboti z ČVUT uspěli v soutěži univerzit

DARPA je americká Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty, disponujícím rozpočtem 3,5 miliardy dolarů na rok. Nedávno iniciovala soutěž Subterranean Challenge, jejímž cílem bylo otestovat systémy autonomních spolupracujících robotů. Tato zařízení zvládnou bez lidské asistence prozkoumat podzemní prostory a právě dokončený test se věnoval schopnosti robotů najít známky přítomnosti zavalených osob. 

Do této soutěže se zapojila také ČVUT, pro kterou byla tato výzva, s ohledem na její dlouhodobý výzkum v této oblasti, velmi atraktivní. Dobré předpoklady pro robotické testy a naději na úspěch v soutěži zmínil pro web ČT24 také vedoucí Katedry kybernetiky na FEL ČVUT a týmu CTU-CRAS Tomáš Svoboda. 

Výzkumné výsledky DARPA soutěže zároveň nacházejí uplatnění nejen při záchraně lidských životů, ale také v průmyslu. Již v minulosti se podobná akce věnovala rozvoji autonomních automobilů (např. Grand Challenge) a dalších pokročilých technologií. 

V poslední soutěži měla česká výprava skvělé výsledky a předčila konkurenční univerzity ze Spojených států, Austrálie nebo Švýcarska a skončila na třetím místě! Díky tomuto úspěchu je pak čekala odměna ve výši 200 tisíc dolarů. Tým z ČVUT tak překonal největší světová pracoviště jako např. MIT, CSIRO, JPL, ETH! 

Podle Karela Zimmermanna ze skupiny Vidění pro roboty a autonomní systémy, katedry kybernetiky FEL ČVUT, bylo rozhodující částí robotického týmu nasazení pozemních terénních robotů, kteří se přesně lokalizovali a byli schopni autonomně prozkoumávat terén, díky čemuž vytvořili bezdrátovou síť a mohli tak operátorovi posílat přesné informace o mapě a nalezených objektech.

Dalším důležitým úspěchem bylo také to, že drony dokázaly v uhelném dole v Pittsburghu zcela autonomně letět přes 200 metrů a zároveň opět zcela autonomně letět tam a zase zpět na povrch. Technologii, která mohla být v těchto podmínkách otestována, bude univerzita nabízet v dalších projektech nejprve českým firmám, jak doplnil pro ČT24 Martin Saska ze skupiny Multirobotických systémů, Katedry Kybernetiky, FEL ČVUT. 

Český tým z ČVUT se objeví také v dalším kole soutěže, které se bude konat v průběhu příštího roku. Držme našim akademikům a vědcům palce! 

Zdroj: ČT24 Foto: YouTube ČVUT

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Komentujte

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaš