Umělá inteligence a předpověď počasí

Rychlejší, přesnější a spolehlivější krátkodobé předpovědi počasí by mohla přinést nová technologie od společnosti Google. Předpovídání počasí s téměř okamžitými prognózami totiž zvládne umělá inteligence a její nové modely získávání dat. 

Přestože mají meteorologové k vytváření předpovědí celou řadu numerických modelů, samotný výsledek ovlivňuje spoustu neznámých proměnných a podstatnou roli má sále ještě také lidský faktor. Odborník, který předpověď sestavuje totiž vychází ze svých zkušeností pro další vývoj situace. 

Samotný projekt od Googlu je sice v rané fázi, ale už nyní je schopen, během pouhých několika minut výpočtů, generovat přesné předpovědi srážek v šestihodinovém předstihu a s rozlišením až na jeden kilometr. Zkušenosti v oblasti meteorologie má tedy společnost zatím velmi slibné. 

Na rozdíl od současných technik je právě vysoká rychlost výpočtů jedním z nejdůležitějších vylepšení. Oproti numerickému modelu, jehož vytvoření trvá i několik hodin (v závislosti na délce časového období předpovědi), je umělá inteligence hotova během několika minut

Rychlé krátkodobé předpovědi by mohly být podle vědců v budoucnu klíčové, zejména v souvislosti se změnami klimatu a extrémními výkyvy počasí. Nepředvídatelnost atmosferických jevů je jeden z aktuálních problémů a efektivní přizpůsobení se klimatickým změnám, např. díky krátkodobé prognóze, by mohlo pomoci při snižování ztrát na životech či majetku. 

Velmi rychlé algoritmy společnosti Google byly porovnány se dvěma stávajícími metodami, které jsou výpočetně mnohem náročnější. Například v případě simulace předpovědi počasí pro území USA vyžaduje denní zpracovávání dat z meteorologických stanic o objemu až 100 terabajtů

Softwarový inženýr společnosti Google Jason Hickey na svém blogu upřesnil: „Pokud výpočet trvá 6 hodin, umožňuje to spuštění pouze 3 až 4 cyklů denně a výsledkem jsou prognózy založené na datech starších než 6 hodin, což omezuje naši znalost toho, co se právě děje.“ 

Díky tomu, že se umělá inteligence nesnaží modelovat složité meteorologické systémy, ale místo toho generuje předpovědi na základě dat ze srážkových radarů, je schopna poskytnout výsledky již za několik minut. Kombinuje tedy sekvenci radarových snímků a na základě historických dat může predikovat, co bude následovat. 

Umělá inteligence přitom disponuje historickými daty ze srážkových radarů nashromážděných v letech 2017 až 2019 Národním úřadem pro oceán a atmosféru. Zkušenosti ukazují, že výsledné předpovědi jsou (v rámci stejných dat) přinejmenším srovnatelné nebo lepší než během použití stávajících metod. 

Slabinou umělé inteligence však stále zůstávají předpovědi dlouhodobé, u kterých nestačí jen efektivita při hledání souvislostí mezi obrázky.

Zdroj: VTM.zive.cz, ČTK, vlastní Foto: Pixabay.com

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Komentujte

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaš