Francie oslavila 230 let od pádu Bastily

Francie si dnes připomněla začátek Velké francouzské revoluce a dobytí Bastily. Tématicky byla vojenská přehlídka zaměřena hlavně na armádní spolupráci evropských mocností. Oslavy napříč celou Francií byly doprovázeny mimořádnými bezpečnostními opatřeními, aby se neopakoval teroristický útok z roku 2016, kdy atentátník zabil v Nice přes 80 lidí. 

Zajímavým bodem přehlídky bylo futuristické vznášedlo zvaném Flyboard Air, které pilotoval sám autor Francouz Franky Zapata. Německé kancléřce Angele Merkelové, stejně jako ostatním zahraničním hostům, mezi kterými nechyběl ani končící šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, z této atrakce málem vypadly oči z důlků! Někteří dokonce nevěřícně a s otevřenou pusou kroutili hlavami. Alespoň já si to tak představuji. 

Vznášedlo dokáže vynést do výšky 150 metrů až stokilogramového pilota a ve vzduchu se přitom udrží okolo deseti minut. Pak dojde palivo a Flyboard se nekontrolovatelně řítí k zemi, ačkoliv se tento katastrofický scénář, díky pohotové reakci pilota, zatím nikdy nenaplnil. 

Kromě létajícího Frankyho se přehlídka nesla v tradičním duchu – po třídě Champs-Élysées se producírovalo 4300 vojáků, téměř dvě stovky vozovidel, skoro 230 koní, 69 letadel (kde nechali to sedmdesáté?!) a 39 helikoptér (kde nechali tu čtyřicátou?!). 

Oslavy zahájil francouzský prezident Emmanuel Macron a po skončení vojenské přehlídky se objevilo několik desítek demonstrantů z hnutí žlutých vest, kteří volali po prezidentově demisi. Ten však na něco takového neměl v této slavnostní chvíli ani pomyšlení a tak se dále věnoval průběhu mohutných oslav. 

Zdroj: ČT24, ČTK Foto: Pexels.com

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: / 5. Celkem hlasů:

Zatím nikdo nehodnotil.

Komentujte

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaš