Cena Gratias Tibi

Organizace Člověk v tísni a Jeden svět na školách oceňují (předáním Ceny Gratias Tibi – latinsky Děkuji Tobě) od roku 2014 mladé lidi, kteří pomohli “změnit věci k lepšímu”. Josef Porsch, finalista ocenění z roku 2016 k tomuto projektu uvedl: „Vítězem této ceny se každý den stávají všichni, kterým není lhostejný svět okolo nás.“

Na Cenu bylo doposud nominováno přes 700 projektů, v rámci kterých mladí lidé např. organizovali charitativní sbírky, oživovali veřejný prostor, pomáhali seniorům nebo připravili osvětovou kampaň o závažném onemocnění. 

Mezi nominovanými projekty je např. “Vánoční sbírka pro Báru“, kterou již třetím rokem realizují studenti na Gymnáziu Jaroslava Heyrovského v Praze. Díky jejich pomoci se podařilo vybrat přes 300.000 Kč a finančně podpořit rehabilitaci jejich spolužačky, která utrpěla mozkovou příhodu. 

Charitativní sbírka přitom zahrnovala několik akcí: během třídních schůzek se rozdávala káva nebo čaj a pečivo, které studenti sami napekli. Rodiče si také mohli odnést za dobrovolný příspěvek i keramiku a vánoční přání, které studenti vyrobili v rámci výuky. O přestávkách se konal vánoční trh pro studenty, kde byla připravena výstava o životě Báry a vánoční sbírka proběhla i mezi vyučujícími gymnázia. Maturanti zase věnovali část výdělku z maturitního plesu. 

Dalším příkladem je třeba projekt Vánoce pro osamělé, který pro osamělé seniory uspořádaly Michaela Valášková a Klára Horáková. V pronajaté restauraci v golfovém resortu v Hradci Králové byl připraven  bohatý program, jehož součástí byla rovněž štědrovečerní večeře, kterou děvčata sama připravila (hrachová polévka, smažený kapr, kuřecí řízek, pečená treska). Účastníci se mohli zapojit do předčítání, krájení jablek, zpěvu, tanečního vystoupení nebo vykrajování cukroví. Připravena byla i tombola a mnoho dárků. Po skončení akce dobrovolníci rozvezli seniory do jejich obydlí v Hradci Králové a okolí.

Myšlenka, že by na Vánoce neměl nikdo zůstat sám, se skvěle naplnila a za svůj počin byly Míša i Klára také na Cenu Gratias Tibi nominovány. V našich kulturních podmínkách je podobný druh skutků ojedinělý a mnoho lidí, kteří sice mají ochotu pomáhat lidem v nouzi, neradi obětují právě Vánoce. O to vzácnější je tento záměr, kterému děvčata věnovala svůj čas a dokázala inspirovat i další dobrovolníky napříč generacemi. 

Velmi rádi na našich stránkách představujeme podobné projekty a loni v listopadu jste si mohli přečíst o další zajímavé myšlence Very Hero (článek zde). Do soutěže o Cenu Gratias Tibi můžete přihlásit sami sebe, jednotlivce nebo celou skupinu mladých lidí. Stačí vyplnit tento formulář! Každoročně se soutěží ve třech věkových kategoriích: základní školy, střední školy a do třiceti let. Odborná porota, která následně z nominovaných projektů vybírá, je tvořena zástupci partnerských organizací, médií, ale také osobnostmi veřejného života. 

Zdroj: Člověk v tísni Foto: Člověk v tísni, web projektu

Jak se Vám líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Napsat komentář