Cestovní pojištění

Spousta lidí se při svých cestách do zahraničí spoléhá pouze na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), díky kterému máme nárok na nutnou a nezbytnou zdravotní péči. I s ním je ovšem potřeba nepodcenit důležitost cestovního pojištění. Proč? Bez něj by se vám totiž mohlo případné lékařské ošetření pěkně prodražit.

Spoluúčast

S průkazem EHIC máte nárok pouze na zdravotní péči ve stejném rozsahu, jako místní občané. Nevztahuje se tedy na ošetření v soukromých zdravotních střediscích a klinikách, které jsou běžné především v lyžařských oblastech a turistických letoviscích. Nepomůže ani v případě spoluúčasti, ošetření, uhrazení léků, zásahu horské služby, transportu vrtulníkem, anebo převozu zpátky do České republiky.

Tyto částky rozhodně nejsou zanedbatelné. “Pobyt v nemocnici v Rakousku vás může vyjít na více než 500 Kč na den a třeba v Itálii se podílíte na ošetření spoluúčastí ve výši 30 %. Právě z těchto důvodů je sjednání cestovního pojištění téměř nezbytné,” upozorňuje zástupce Top-Pojištění.cz na důležitost cestovního pojištění.

Nejčastější příklady spoluúčasti

Den hospitalizace Rakousko 525 Kč
Položka na receptu Chorvatsko 148 Kč
Léky Itálie 100 %
Lékařské vyšetření Chorvatsko 468 Kč
Lékařské ošetření Itálie 30%
Zásah horské služby všechny 100%
Převoz do ČR všechny 100%
(Pozn. ceny jsou po přepočtu Eura)

Náklady na ošetření

U těchto případu se navíc jedná o celkové nemalé náklady, které mohou vzniknout i díky běžným záležitostem. Podle dat z pojišťoven jsou totiž nejčastějšími zdravotními komplikacemi na letní dovolené např. střevní chřipka, chřipka, horečka, a při horské turistice pak vyvrknutý kotník či zlomená noha.

Příklady nákladů na ošetření

Ambulantní ošetření / Slovensko 4600,-
Střevní potíže / Chorvatsko 5800,-
Chřipka s horečkou / Španělsko 4700,-
Transport helikoptérou / Rakousko 125.000,-
Zlomenina nohy (transport helikoptérou, ošetření, pobyt v nemocnici)  Rakousko 405.000,-

Cestovní pojištění s dostatečnými limity

Než odjedete za relaxem, věnujte tedy výběru cestovního pojištění online alespoň chvíli času a nesahejte automaticky po nejlevnější variantě. “Zaměřte se především na limity pojištění a léčebné výlohy – u těch doporučujeme limit alespoň 5 milionů. Nezapomeňte ani na připojištění úrazu, které vám pomůže v případě úrazu s trvalými následky. Hodit se může i pojištění odpovědnosti (tzv. “pojistka na blbost”) pro případy, ve kterých byste způsobili škodu někomu dalšímu (např. v hotel nebo při sportu),” doporučuje za Top-Pojištění.cz specialista cestovního pojištění.

Autoasistence pro cesty autem

Na dovolenou také často vyrážíme vlastními vozy – nejen do blízkého Rakouska a na Slovensko, ale klidně i do Itálie a Chorvatska. V létě se tedy nevíce setkáme nejen s hustějším provozem a vyšším rizikem nehody, ale také vznikem defektu pneumatiky. Ten je nasnadě především díky zbytkům stavebního materiálu na vozovce z četných oprav silnic. “Na cestách autem bychom měli myslet i na odpovídající pojištění našeho auta. Mezi nejčastější poruchy v zahraničí patří dle dat z pojišťoven problém s motorem, startování či defekt pneumatiky,” doplňuje zástupce Top-Pojištění.cz.

Příklady nákladů při potížích s vozem

Výměna pneumatiky Rakousko 5 500,-
Odtah vozu Itálie 70 000,-

Při cestě autem do zahraničí nezapomínejte na kontrolu pojištění vozidla, které můžete případně vyřešit pojištění autoasistence, která lze sjednat k cestovnímu pojištění jako technická asistence.

Zdroj: Top-pojisteni.cz Foto: pixabay.com

Jak se Vám líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Napsat komentář