Delfíni v ohrožení

V Lamanšském průlivu žije okolo 400 delfínů skákavých, kteří jsou, podle agentury AFP, vystaveni chemickým látkám. Vědecká studie, která byla zveřejněna tento pátek, informuje, že se v tělech těchto mořských savců našla zejména zvýšená hladina rtuti a polychlorovaných bifenylů (PCB). Tato oblast Lamanšského zálivu je přitom poslední, ve které delfíni žijí v tak početné populaci. 

Vědci vycházejí z odebraných vzorků kůže a tuku 82 jedinců, kteří žijí u břehů Normandie a Bretaně. Kromě zmíněných látek se navíc objevily další průmyslové chemikálie, jako např. dioxiny a různé pesticidy

Agentura AFP v této souvislosti zároveň upozorňuje, že právě díky těmto látkám mají mláďata delfínů menší šanci na přežití prvního roku života. 

PCB se využívaly nejen jako přísady do maziv a barev, ale také u kondenzátorů nebo třeba v hydraulických mechanismech. Od jejich používání se začalo upouštět v 70. a 80. letech. Web ČT24 doplňuje, že např. v tehdejším Československu byly zakázány v roce 1984

Na základě analýzy, která před tímto problémem varuje, vyzvali vědci k boji se znečištěním světových oceánů. S ohledem na populaci delfínů skákavých by měla mít zvláštní ochranu především oblast u pobřeží Bretaně a Normandie.

Zdroj: ČT24 Foto: Pixabay.com

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Komentujte

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaš