Krkonošský národní park v Polsku za vstupné!

V případě, že byste se letos v létě vydali, stejně jako já, do Krkonoš, mějte na paměti, že v polské části Krkonošského národního parku (dále KRNAP) se vybírá vstupné! Polská strana totiž nedávno informovala, že ve své části národního parku zavedla povinnost platit vstupné. Výjimku tvoří pouze pohraniční turistická trasa Česko-polského přátelství. 

V poslední době se však objevily případy, kdy byli čeští turisté žádáni o zaplacení vstupného do KRNAPu také na této Cestě. Podle náměstka ředitele Správy KRNAP Jakuba Kašpara se nová jednání s vedením společnosti eParki.pl, která od března vstupné v polských národních parcích vybírá, posunula k jednoznačnému vyjasnění situace – na hraniční červeně značené trase se ani nadále vstupné vybírat nebude. 

Povinnost platit vstupné se tedy netýká červeně značené Cesty česko-polského přátelství od skalního útvaru Sviňské kameny (Trzy Swinki) po Soví sedlo (Sowia Przełęcz), ani dále pokračující hraniční modré trasy od Sovího sedla po Pomezní sedlo (Przełęcz Okraj). Platit nemusíte ani na Polskem vedoucí části Jantarové cesty od Luční boudy k červené Cestě česko-polského přátelství.

Bohužel je možné narazit také na podvodníky, kteří se za zaměstnance společnosti eParki.pl pouze vydávají. Věnujte proto pozornost tomu, zda-li je tento pracovník vybaven služebním průkazem a oblečen ve stejnokroji s logem KPN i eParki.pl. V případě, že by někdo požadoval vstupné i na bezplatných úsecích, neváhejte kontaktovat správu parku na telefonním čísle 724 175 927 nebo e-mailem: jkaspar@krnap.cz.

Tisková zpráva, kterou má KRNAP k dispozici, rovněž připomíná zákonnou povinnost organizovaných skupin (například školní výlety, skautské výpravy, apod.) mít s sebou při putování po polských Krkonoších profesionálního průvodce z řad Przewodników Sudeckich (www.przewodnik-sudecki.pl), případně z řad mezinárodně certifikovaných horských vůdců (www.horskyvudce.com) či průvodců (www.cziml.org).

Zdroj: FB KČT Foto: Pixabay.com

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: / 5. Celkem hlasů:

Zatím nikdo nehodnotil.

Komentujte

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaš