Linka bezpečí a #zvládni20

#zvladni20 je nová kampaň Linky bezpečí, která se zaměřuje na překonání sebepoškozování. Linka bezpečí dlouhodobě zaznamenává růst tématiky sebepoškozování. Tento trend by mohl poukazovat na normalizaci sebepoškozování mezi dospívajícími a dětmi, které kontaktují služby této organizace., což je nebezpečné nejen z hlediska vývoje, ale také duševního zdraví.

Proto Linka bezpečí přichází s výzvou #zvladni20, která podporuje zvládnutí 20 minut bez ublížení pomocí tzv. odkláněcích technik. Odkláněcí techniky jsou možností, jak akutní nutkání “ublížit si” odvrátit. Nutkání trvá většinou 20 – 30 minut. Po této době začíná slábnout. Překonat tuto kritickou dobu je náročné. Existuje však podpora, která může pomoci ulevit jinak a dobu 20 minut přečkat. Jde právě o zmíněné odkláněcí techniky. Zároveň je důležité vyhledat i odbornou pomoc.

Sebepoškozování je na Lince bezpečí druhým nejčastějším tématem, se kterým děti pracovníky podpory kontaktují. Jen za první tři měsíce roku 2023 se jednalo o 929 kontaktů. Při tomto tempu by na konci roku 2023 mohlo být hypoteticky 4000 kontaktů. Tedy zhruba o 1000 více než na konci roku 2022, což je skutečně alarmující.

Děti a dospívající se často přiklání k sebepoškozování, když se snaží zvládnout stresující situace nebo pocity jako jsou úzkost, smutek nebo deprese. Tyto problémy byly v posledních letech umocněny faktory jako například sociální izolace v průběhu covidu, tlak na výkon, vysoká rozvodovost nebo nedostatek volného času.

PŘESTAT JE MOŽNÉ, POMOŽTE NÁM ŠÍŘIT OSVĚTU, NE PANIKU. PŘIDEJTE SE K VÝZVĚ #zvladni20

Zdroj: Regina Jandová, Linka bezpečí Foto: pixabay.com

Napsat komentář

YouTube player