Meteorický roj Perseid 2019

V době od 17. července do 24. srpna je každým rokem aktivní meteorický roj Perseid. Jeho činnost pak vrcholí kolem 12. srpna a letošní maximum připadá na 13. srpen v 10 hodin středoevropského letního času. A právě nadcházející noc ze 12. na 13. srpen se bude vyznačovat největším počtem meteorů na obloze! Přestože se očekává až 100 meteorů za jednu hodinu, pro pozorovatele to však znamená nanejvýše pár desítek. Nejsme totiž schopni vidět všechny meteory. 

Navíc bude pozorování komplikovat také Měsíc, který se nachází ve fázi krátce před úplňkem, takže bude jasně svítit po celou noc. Díky tomu nebudou, zejména slabé, meteory vidět vůbec. Z tohoto důvodu se doporučuje pozorovat až ve druhé polovině noci, kdy by se po jedné hodině měl už Měsíc dostat pod obzor.

Meteorický roj lze sice pozorovat z celého území ČR, ale přesto je lepší se vypravit mimo města, která produkují světelná znečištění. Zároveň byste si měli vybrat vhodné místo, kterému nebrání ve výhledu např. stromy nebo kopce. Ideální podmínky pro pozorování jsou pak vysoko v horách, kde je čistší vzduch a také se vyhnete ranním mlhám. A protože jsou Perseidy vidět pouhým okem, nemusíte shánět ani dalekohled. 

CO JSOU PERSEIDY?

Meteorický roj s tímto názve známe už od poloviny 3. století našeho letopočtu, kdy byl spojen s umučením svatého Vavřince, církevního hodnostáře, který měl na starosti majetek v Římské říši. Ten byl během pronásledování Křesťanů popraven (10. srpna 258) a podle svědků z nebe padaly třpytivé slzy. Díky této události jsou také Perseidy lidové známé jako “Slzy svatého Vavřince“. 

To, že se jedná o astronomický jev, prokázal až ve druhé polovině 19. století italský astronom Giovanni Schiaparelli. Byl prvním na světě, kdo našel přímou spojitost meteorů s kometami a také určil, že původem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle. Ta byla objevena v roce 1862 americkými astronomy Lewisem Swiftem a Horacem Parnellem Tuttlem. 

Perseidy jsou v podstatě malé prachové částice, které za sebou kometa Swift-Tuttle zanechává na cestě kolem Slunce. Naposledy se u Slunce objevila v roce 1992 a znovu se k němu přiblíží až v roce 2026. Částice zvané meteoroidy se srážejí se Zemí a v atmosféře pak zazáří jako meteory. 

Zdroj: nasvesmir.cz, Astronomický ústav AV ČR (tisková zpráva) Foto: Pixabay.com

Jak se Vám líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Napsat komentář