Mezinárodní den slonů

Na pondělí 12. srpna připadá Mezinárodní den slonů, který upozorňuje na problematiku těchto největších suchozemských savců, v současné době asi nejvíce ohrožených díky nezákonnému lovu a ztrátou životního prostředí. Nadcházející víkend proto bude již tradičně věnován slonům tam, kde jsou relativně v bezpečí – zoologických zahradách. 

ZOO OSTRAVA

Den pro slony – tak se nazývá akce, kterou pořádá v sobotu 10. srpna 2019 od 9:00 ostravská ZOO. Akce, kterou spolupořádají také Moravskoslezský kraj a společnost Elektrowin a.s., bude netradičně spojena také se sběrem starých a nefunkčních elektrospotřebičů. Když totiž odevzdáte nějaký váš starý vysloužilý elektrospotřebič, získáte volný vstup do ZOO pro své děti! 

Díky recyklaci výrobků jako jsou staré mobilní telefony, vysloužilé fény či holící strojky a další elektrozařízení, je společnost šetrnější nejen vůči životnímu prostředí jako celku, ale zároveň přispívá ke zlepšení situace i v přirozeném prostředí, kde sloní žijí, v Africe. Tam se totiž vzácné kovy těží pro výrobu elektronických zařízení, přičemž bohužel dochází k devastaci původních biotopů. Recyklováním je možné snížit poptávku po další těžbě vzhledem k tomu, že řadu materiálu je možné opět využít. 

Komentované krmení sloního stáda proběhne v pavilonu slonů od 15:30 hod. 

ZOO LIBEREC

Také Zoologická zahrada v Liberci nabídne v sobotu 10. srpna 2019 pro své malé i velké návštěvníky zajímavý program se zaměřením na slony. Čekají vás především komentované prohlídky v zázemí pavilonu slonů, v rámci kterých představí ošetřovatelé sloní samice Rání a Balu. Prohlídky o délce 30 minut budou probíhat v 10:00, 11:00 a 13:00 hod

Bohužel je kapacita komentovaných prohlídek již naplněna, ale na slony se můžete přijít podívat i tak! 

SAFARI DVŮR KRÁLOVÉ

Na oslavu Světového dne lvů (10.8.) a slonů připravili i v  tomto nádherném safari parku následující program:

11:00 – Povídání a krmení u slonů
12:00 – Povídání u lvů v pěší části safari parku
13:00 – Povídání a krmení u slonů + sprchování dle počasí
14:00 – Povídání u lvů v pěší části safari parku

ZOO PRAHA

Pražákům, těm bude taky hej! Ani ZOO Praha samozřejmě nemohla, v souvislosti s Mezinárodním dnem slonů, zapomenout na své návštěvníky! Můžete tak využít jedinečnou příležitost k návštěvě jindy nepřístupného zázemí v Údolí slonů.

Bohužel tak hej zase nebude, zejména pro zájemce o komentované prohlídky uvnitř pavilonu, jejichž kapacita byla rovněž naplněna. Maximální počet účastníků jedné prohlídky, trvající 15-20 minut je 15 osob a bylo nutné se přihlásit předem. 

Venkovní program je však následující:

10.00–16.00 Edukativní stanoviště na vyhlídce mezi výběhy s důrazem na ohrožení slonů.
13.30 Ukázka koupání slonů ve venkovním výběhu doplněná komentářem chovatelů.
14.00 Předání enrichmentu slonům v prostředním výběhu.

Informace na závěr

Slon indický (Elephas maximus) původně obýval oblasti o rozloze 9 miliónů km2 (od Iráku k Číně a na jih po Cejlon). Přeměnou jejich přirozeného prostředí hlavně na zemědělskou půdu došlo k prudkému poklesu počtu zvířat i rostlin. Dnes žijí indičtí sloni na velice fragmentovaném území o celkové rozloze méně než 0,5 miliónů km2 – obývají tedy pouze 5 % původní plochy! Velikost volně žijící populace je odhadována na 40 000 jedinců. V Červeném seznamu jsou vedeni v kategorii „ohrožený“ (Endangered).

Slon africký (Loxodonta africana) obýval původně téměř celou Afriku (dokonce se vyskytoval i na Sahaře v době, kdy byla ještě zelená). Jejich stavy snižují zejména ilegální zabíjení a obchod se slonovinou, dále zábor půdy. Velikost volně žijící populace je odhadována na 600 000 jedinců. Každoročně je kvůli klům v Africe zabito 30 až 40 000 slonů, tj. asi 100 slonů denně! V Červeném seznamu jsou vedeni v kategorii „zranitelný“ (Vulnerable).

Zdroj: Zoo Praha, Zoo magazín, Zoo Ostrava, Zoo Liberec, vlastní Foto: pixabay.com

Jak se Vám líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Napsat komentář