Nebezpečné místo v Tatrách

V minulém týdnu se během prudké bouře stalo na polské straně Tater, v blízkosti štítu Giewont, neštěstí. O život přišli čtyři turisté a okolo 150 jich utrpělo zranění po úderu blesku do kříže na vrcholu hory. Přestože úřady po této tragédii stezku ke kříži uzavřeli, návštěvníci tento zákaz ignorují. 

Náčelník strážců tatranského národního parku Edward Wlazlo podle listu Gazeta Wyborcza dokonce upozorňuje, že se na stezku sesulo velké množství kamenů a díky blesku se spekly řetězy. Údržba je proto v těchto dnech opravdu nezbytná a strážci parku dokonce varují, že při porušování zákazů dojde i na pokuty. 

Tato oblíbená vysokohorská stezka je od tragické události, až do odvolání, uzavřena. Přesto se již minulý víkend našlo několik neukázněných turistů, kteří do uzavřeného prostoru vstoupili, navzdory dvojjazyčnému upozornění, že je výstup na Giewont nebezpečný. 

Asi nejhorší ukázkou bezohlednosti a lidské hlouposti je snímek z místa tragédie, kterým se na sociální síti chlubili dva mladíci hned v noci po tragédii. Mládežníci navíc na památkově chráněný kříž z roku 1901 napsali svá jména a datum. Policie proto vyšetřuje, zda nedošlo ke spáchání trestného činu poškozování památek a je pravděpodobné, že se delikventi budou zodpovídat i z porušení dalších zákazů. 

Polská média, podle webu ČT24, řešila také otázku, zda by nebylo lepší kříž odstranit, když za bouřek přitahuje blesky, které často zasáhnou i kovové řetězy podél stezek. Patnáctimetrový kříz postavili věřící na vrcholu hory 19. srpna 1901 jako připomínku 1900. výročí narození Ježíše Krista. Konstrukce je složena ze čtyř set železných prvků o celkové váze 1819 kg.

Podcenit na horách počasí se rozhodně nevyplácí a před každým výstupem bychom měli zjistit co nejaktuálnější předpověď počasí (nejlépe ranní). Pokud se přeci jen stane, že zaslechnete hřmění, platí pro lepší odhad vzdálenosti tzv. “pravidlo tří”. Spočítáte, kolik vteřin uplynulo mezi zábleskem a zahřměním a toto číslo následně vydělte třemi (rychlost zvuku = 330 m/s). Výsledek je vzdálenost bouřky v kilometrech. Uvádí se, že nebezpečí hrozí v okruhu tří kilometrů a nejčastěji se bouřky objevují odpoledne a k večeru. 

Jak se zachovat, když se ocitneme uprostřed běsnící bouřky? 

1 – Vyhnout se vyvýšeným objektům (hřebeny, vrcholy, skalní bloky, sloupy vysokého napětí), od kterých bychom měli být alespoň sto metrů daleko. V případě početnější skupiny lidí se doporučuje odstup mezi vámi minimálně tři metry. Také se nepohybujte v otevřeném terénu nebo na vodě. 

2 – Snažte se najít bezpečnou zónu – jeskyně, skalní zlomy (blesk hledá cestu nejmenšího el. odporu a spojnice dvou přímek taková místa představují). Ideální je vyhledat bezpečný úkryt jako jsou např. domy, auta, přístřešky, kabiny lanovek apod. V otevřeném terénu pak hledejte prohlubně a vždy zaujměte “ochrannou pozici” – nohy u sebe a pod bradou. 

3 – Odizolujte se od země – lanem, batohem, složenou bundou apod. 

4 – Zbavte se všeho kovového 

Setkali jste se s bouřkou na horách? Napište své zkušenosti do komentářů pod článkem!

Zdroj: vlastní, ČT24, ČTK, pohora.cz Foto: Pixabay.com

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Komentujte

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaš