Gel obnovující zubní sklovinu

Pokud návštěvy zubního lékaře nepatří mezi vaše oblíbené kratochvíle, věnujte pozornost následující zprávě. Plomby – zubní výplně – by nás již v budoucnu nemusely tolik strašit. Vědci v Číně totiž vyvinuli gel s úžasnou vlastností – umí obnovit sklovinu!

Asi nejčastějším jevem v souvislosti s naším chrupem jsou právě zubní kazy. Složitou strukturu zubní skloviny nebylo doposud možné úspěšně duplikovat. Ve stomatologii se proto využívají keramické nebo amalgámové plomby. Jejich nevýhodou je především to, že se mohou po nějakém čase uvolnit. 

Nový prostředek, o kterém se zmínil odborný časopisu Sicence Advances, umožňuje vypěstovat zubní sklovinu a mohl by se stát šetrným způsobem léčby zubních kazů. Čínští vědci navíc tvrdí, že jimi vyvinutý materiál je levný a bude ho tak možné vyrábět ve velkém množství. 

Produkt byl testován v roztoku připomínající prostředí úst a to přímo na vyjmutých lidských zubech. Gel, obsahující shluky fosforečnanu vápenatého, dokázal obnovit sklovinu zubu za necelých 48 hodin! Jeden z autorů výzkumu, Čao-ming Liou, pro list The Guardian uvedl, že tato nová metoda by mohla mít již v budoucnu široké využití. 

Aktuálně má však tento zázračný gel jednu podstatnou nevýhodu – vrstva skloviny, kterou vytvoří, je zhruba 400krát tenčí, než nepoškozená. Vědecký tým se proto zaměřuje hlavně na hledání způsobů, jak se s tímto problémem vypořádat. 

Pokud vše půjde hladce, mělo by dojít k testování gelu na lidských dobrovolnících do jednoho až dvou let. Zatím se metoda testuje na myších. 

Zdroj: ČT24 Foto: Pixabay.com

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Komentujte

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaš