Velikonoce a otevírací doba

Pokud patříte mezi ty nešťastníky, kteří vše nakupují na poslední chvíli, měli byste vědět, jak to mají obchodníci s otevírací dobou během Velikonoc. Zítra, o Velkém pátku, by ještě měly být všude dveře otevřené a některé obchody nabídnou dokonce prodlouženou otevírací dobu. Ovšem na Velikonoční pondělí již bude většina hypermarketů zavřená (kromě obchodů např. na letištích nebo autobusových či vlakových nádraží). 

Přes dva roky totiž v Česku platí, o některých svátcích, zákaz prodeje v obchodech s plochou větší než 200 metrů čtverečních. V průběhu celého roku to znamená celkem šest a půl dne (ten nejbližší po Velikonocích je 8. května). V době, kdy tento zákon vznikal, byl ještě Velký pátek, jeden z nejvýznamnějších církevních svátků, obyčejný pracovní den. 

Podle průzkumu však velké obchody nezaznamenaly žádné výraznější dopady na své tržby a na zákon si už pomalu zvykají. Dokonce i společnost Alza, která v minulosti obdržela několik pokut a stále se v této věci soudí, bude mít svoji výdejnu v pondělí uzavřenu. Na dodržování zákona dohlíží především Česká obchodní inspekce. 

Větší problémy však mají menší prodejny, které jsou právě součástí nákupních center. Tam se lidé většinou, díky zavřenému hypermarketu, ani nemusí dostat. A v případě, že zůstane nákupní centrum otevřené, dorazí podstatně méně zákazníků. 

V sousedních zemích je však situace mnohem horší a zákon ještě přísnější. Například v Německu je zavřeno nejen o svátcích, ale také nedělích. Slováci zavedli zákonnou povinnost zavření obchodů během všech patnácti svátků teprve loni. 

U nás se o zrušení zákona snaží Hospodářský výbor s podporou ODS, TOP 09 a SPD. Již koncem března byla ve sněmovně schválena úprava zákona, kdy z této “zavírací povinnosti” budou vyjmuty velkoobchody. V případě, že zákon nezablokuje Senát a podepíše ho prezident, budete moci o svátcích vyrazit např. do Makra. 

Zdroj: vlastní, ČTK Foto: Pixabay

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: / 5. Celkem hlasů: