Zemřel Niki Lauda

V pondělí 20. května zemřel ve věku 70 let trojnásobný mistr světa a legenda formule 1 Niki Lauda, který také podnikal v leteckém průmyslu. V poslední době měl vážné zdravotní problémy a loni v srpnu absolvoval dokonce transplantaci plic. 

Mistrem světa se tento rakouský jezdec stal v letech 1975, 1977 a 1984. Při vážné nehodě v roce 1976 (závod na Nürburgringu) málem uhořel a díky následkům těžkých zranění se v letech 1997 a 2005 podrobil transplantaci ledvin. 

Zdravotní komplikace mu v poslední době způsobila také vleklá chřipka, díky které podstoupil transplantaci plic. Letos v lednu musel být kvůli tomuto onemocnění opět hospitalizován. Niki Lauda zemřel v kruhu své rodiny, která ve svém prohlášení, zaslaném agentuře APA, uvedla: “Jeho neúnavná činorodost, jeho přímočarost a jeho odvaha zůstanou pro nás pro všechny vzorem a měřítkem.”

Ve světě Formule 1 působil také jako poradce u Ferrary, šéf Jaguáru a dozorčí rady stáje Mercedes nebo jako televizní komentátor. Mimo tyto aktivity měl možnost také příležitostně pilotovat letadla svých vlastních společností Lauda Air, Niki nebo Laudamotion.

Zdroj: ČTK, ČT24 Foto: Wikimedia commons

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: / 5. Celkem hlasů: