Gears 5


V sérii Gears jsem naprostým nováčkem. Upřímně řečeno, zrůďáky a obluďáky, kterým je potřeba vystřelit mozek z hlavy, až to nepříjemně praskne, příliš nevyhledávám. Navzdory mé počáteční rezervovanosti k tomuto žánru, jsem se do pátého dílu Gears přeci jenom pustil. 

Díky aktivnímu členství ve službě Xbox Game Pass jsem měl možnost zapařit ještě před oficiálním datem vydání a hra mě chytla natolik, že jsem ji za tři dny intenzivního prolévání potu dohrál. Během této řežby se totiž opravdu zapotíte, pokud si obtížnost u Gears 5 nastavíte na maximum. Já od tohoto nápadu velmi rychle upustil. Ostatně i na střední obtížnost může dát hra celkem zabrat, zejména v závěrečných soubojích s bossy. 

I když se tento díl všude prezentoval jako inovativní, co se týká např. otevřeného světa, faktem je, že má svá nepříjemná omezení. Mapa, kde probíhá hlavní příběhová linie, se vám sice snaží nabízet ještě vedlejší mise, ale pokud se necháte strhnout dějem a rychlostí celé akce, nebudete mít na nějaké bokovky ani pomyšlení! 

To, co je na Gears 5 opravdu nejsilnějším tahákem, je právě příběh. Přes veškerá bublání herních recenzentů, že je trochu slabší a navíc s otevřeným koncem, já jsem si tuhle sci-fi zápletku s půvabnou Katie celkem užil!  A otevřený konec? Však jo! Vždyť se to v dalším dílu celé posune ještě dál, takže přestaňte remcat! 

První akt je věnován JD Fenixovi a Katie Diaz přijde na řadu o něco později. Musím přiznat, že už první záběry ve hře, kdy jsem se objevil na místě plném zeleně a vodopádů, mě téměř vyrazily dech! To byla učiněná pastva pro oči! A to jsem ještě netušil, že z údivu nebudu vycházet po celý zbytek Gears 5. Takže ano, vizuální stránka je zkrátka úchvatná a to včetně sebemenších grafických detailů! 

Díky krásné grafice jsem si v prvním aktu ani nepřipustil jeho lineárnost a byl jsem automaticky vtažen do atmosféry celého prostředí. Akt druhý se odehrává v nádherné zasněžené oblasti a dávejte si pozor, abyste neměli omrzliny od monitoru! Ta zima na vás totiž opravdu dýchá a strávit na této mapě můžete, díky vedlejším misím a otevřenějšímu světu, mnohem více času, než vyžaduje hlavní dějová linka. 

Bohužel já zvládl pouze dvě vedlejší kratochvíle, než jsem se nechal přemoci zvědavostí, kam to celé vlastně pádí dál?! Ale ještě se chvilku zdržím u té zimní krajiny, která je vážně fascinující! Byl to takový zvláštní kontrast – z tropické oblasti rovnou do pořádné sibérie s tunami sněhu! Pocitově se pak vnímání chladu vyšplhá na ještě větší level. S ohledem na vedlejší aktivity se předpokládá, že zde hráči budou trávit více času a možná proto se úvodní logo a grafická propagace Gears 5 stylizuje do zimy a mrazu. 

Navíc se na sněhu můžete prohánět zvláštním cyberpunkovým vozítkem zvaným skiff. Jeho “pohon” je sice trochu zvláštní, protože má vepředu jednu velkou plachtu, takže vás kupředu ženou poryvy větru, ale samotná jízda je skvělý zážitek, včetně driftování a seskoků z různých kopců a vyvýšených míst! V dalším aktu, kde se pro změnu ocitnete v písečné oblasti, vás s tímto skiffem čeká ještě menší dobrodružství, ve kterém půjde doslova o život! Víc prozrazovat nehodlám, abyste si zážitek a moment překvapení užili! 

Když se neproháníte na skiffu po mapě, která sice není příliš velká, za to členitá tak, že hrozí menší zacyklení, ničíte nepřátele v samostatných lokacích. Kromě velmi osobitých parťáků, jejichž vztahy a průběžné dialogy nepůsobí ani trochu jako kulisa, ale reálný život, kterého jste součástí, vám pomáhá ještě šikovný létající robot Jack. Kromě toho, že za tmy osvětlí prostor před vámi, umí si poradit také se zamčenými dveřmi či zablokovanými terminály. Má rovněž speciální schopnosti, díky kterým zvládne být ještě užitečnější v boji! 

Všechny schopnosti se odemykají postupně a trochu mi vadilo, že se k některým opravdu působivým (např. pomocí Jacka můžete vybrat nepřítele, který pak chvíli bojuje na vaši straně) dostanete až v pozdější fázi hry. Schopnosti, které máte k dispozici až téměř na konci příběhu, si tak nemáte možnost dostatečně osvojit, natož užít. To ale může být pouze můj osobní dojem a třeba bude vaše zkušenost zcela jiná. 

Samotný boj je potom mimořádným zážitkem a po chvilce si zamilujete zvuky praskajících lebek při headshotu! Manipulace s každou zbraní působí věrohodně a celkově jsem měl ze střelby více než uspokojivý dojem! Arzenál zbraní, které můžete střídat, je sice omezený a nějaké vylepšování zbraně byste hledali marně, ale myslím, že to tak nějak patří k celé atmosféře hry a úprava čehokoliv by jen zdržovala. Nepřátelé se také objevují pouze v omezených variacích, ale díky tomu je zase bezpečně poznáte a to včetně jejich náročnosti. Takže když na vás naběhnou dva Snatcherové, už budete tušit, kolik potu to bude tentokrát! 

Finále každého aktu je neskutečně epickým momentem a když už si myslíte, že nic horšího, nebo spíše většího, nemůže přijít, objeví se Kraken a vám spadne čelist! Závěrečné bitvy jsou silným a jedinečným zážitkem, stejně jako vizuální stránka obřích monster! Jakkoliv tomuto žánru neholduji, Gears 5 jsem si opravdu vychutnal a tuhle střílečku doporučuji všem, kteří si chtějí pohrát s vlastním adrenalinem a zároveň si užít výjimečnou sci-fi atmosféru se skvělou grafikou a originálními protivníky! 

NAŠE GALERIE SCREENŮ ZE HRY >>

Zdroj: vlastní Foto: Gears 5

Jak se Vám líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Napsat komentář