Mafia: Definitive Edition

Bál jsem se. Než jsem se do hry vůbec pustil, měl jsem obavy, že to herní studio Hangar 13 zbabrá tak, jako zbabralo Mafii III, která sice měla zajímavý příběh, ale natahování herní doby pomocí extrémně nudných vedlejších úkolů asi nezklamalo pouze mě. Přesto jsem remake kultovní Mafie předobjednal, během víkendu dohrál a rozhodně nebyl zklamán! Teď už víte, že staronovou Mafii hodnotím kladně a dovolte mi v následujícím příspěvku vysvětlit proč. 

Původní Mafii od Illusion Softworks jsem dohrál minimálně dvakrát a přiznám se, že jsem už několik let tajně doufal v okamžik, kdy se objeví oficiální remake. Různé modifikace do hry jsou sice zajímavé a často výrazně zlepší textury a celkovou grafiku, ale přeci jen plnohodnotný remake je o něčem jiném. 

Po grafické stránce není nová Mafie: Definitive Edition zrovna klenot, ale přesto mě vizuální úroveň dokázala nadchnout! Je totiž úžasné vidět stará známá místa v novém kabátě a musím uznat, že to hře opravdu sluší. Odrazy slunce v loužích nebo v oknech domů, skvělé scenérie každé denní doby, nabízí mimořádný zážitek. A nechme stranou, že je vzdálený horizont už trochu rozmazaný. Grafika se soustředí hlavně na ty bezprostřední detaily, které ostudu vývojářům rozhodně nedělají. 

Velmi obtížným prvkem bylo pro vývojáře bezesporu nastavení hratelnosti. Pokud by totiž měla kopírovat originál, mohla by odradit úplně nové hráče, zvyklé na zcela jiný druh akce. Na druhou stranu, pokud by se přizpůsobila dnešním trendům ve střílečkách, urazilo by se zřejmě mnoho skalních fanoušků původního titulu, včetně mě. Kompromis byl proto nevyhnutelný a já jsem přesvědčen, že se povedl na výbornou! Během akčních scén byl cítit návrat ke kořenům, ale zároveň svěží kombinace útoku a krytí dodala soubojům potřebnou dynamiku. Pěstní “férofky” hodnotím o něco hůř, ale tím nemyslím, že bych si přál nějaká útočná komba. Střídmost je v tomto případě lepší, než přehnaná snaha o vrcholný zápasnický zážitek.

Koneckonců původní Mafia si nezískala tak velkou přízeň a popularitu soubojovým systémem, ale skvělým příběhem a úžasným filmovým zpracováním. Kolik dnešních her má takhle dlouhé a filmařsky, téměř dokonale zvládnuté cutscény? Myslím, že bychom je spočítali na prstech jedné ruky. Pravda ovšem je, že dnešní hráč je zaměřený více na akci a rychlý průběh děje, což herní průmysl zkrátka musí reflektovat. Díky této předělávce však mohou i mladší hráči okusit poctivé řemeslo českých herních vývojářů a zažít návrat klasického díla v plné parádě. A to se cení! 

Samotný příběh se nijak výrazně nezměnil. Naštěstí. Drobné kosmetické úpravy sice najdeme, ale rozhodně nejde o nic, co by zásadním způsobem narušilo původního ducha hry. Samozřejmě se najdou tací, kteří budou bublat o tom, jak se vytratil specifický humor v některých scénách a jak jim není sympatické to či ono, ale i tady platí, že se u remaku takového rozsahu není možné zavděčit všem a je dobře, že nejde jen o dokonalou kopii originálu, jen s lepší grafikou. Hlavní hrdina Tommy si zasloužil trochu více prostoru se Sárou a já mu to přeju! 

Jsem nadšený, že remake se dočkal také českého dabingu a ještě větší radost mám z Marka Vašuta, který namluvil i původní postavu. Některé recenze na jeho adresu bohužel nešetří kritikou a mě je to upřímně líto, protože bez Vašuta by to nebyl Tommy Angelo a buďme vděční, že tuhle nabídku přijal! Ostatně český dabing ve hrách je naprostá vzácnost a měli bychom si jej vážit, místo toho, abychom hledali sebemenší chyby! 

K pořádné městské akci patří také jízda, která je opravdu zábavná a to nejen v misích, kde dojde na honičky i pronásledování! Historické vozy jsou parádní a jejich fyzika i ovládání rovněž. A pokud by vám snad něco nevyhovovalo, můžete zkusit přepnout na režim simulace. Obávaná “závodní mise” však obtížnosti předlohy zdaleka nedosahuje, ale díky simulaci si bezpochyby přivodíte srovnatelné zvýšení adrenalinu. 

Budu-li chtít, určitě najdu řadu nedostatků, od chování umělé inteligence, zvláštního krytí nepřátel, až po nepřesnou střelbu, kdy “headshot” trefíte pouze s mířením na horní část klobouku nebo čepice, nikoliv mezi oči. Já ale nechci upozorňovat na drobné chyby, které ve výsledku stejně nemohou zkazit dojem z celkově velmi povedeného remaku! Pokud si pamatujete původní hru, nebojte se tuto novinku vyzkoušet. A vám ostatním také neuškodí. Zážitek rozhodně stojí za to! 

MASIVNÍ DÁVKU SCREENSHOTŮ ZE HRY NAJDETE ZDE

Zdroj: vlastní Foto: Mafia: Definitive Edition

Jak se Vám líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Napsat komentář