Korben Dallas: Bazén


Korben Dallas miluju! Je to láska na první notu! První věc, kterou jsem od této kapely slyšela, byla neuvěřitelně krásná a strašně mě nadchla – ve spolupráci s Anetou Langerovou a symfonickým orchestrem z alba Kam ideme song Sen. No má úcta, šla jsem do kolen! Bohužel už si vůbec nevybavuju, kdy a jak jsem se k tomu dostala, ale podezřívám Spotify. Toliko moje seznámení s touhle skvělou bratislavskou kapelou, která v loňském roce předskakovala hvězdné Lucii. 

Upřímně, absolutně netuším, jak si Korben Dallas stojí na žebříčku popularity na Slovensku; zda tamní rádia hrají jejich songy nebo ne. Jedno ale musím uznat – ať je to jakkoliv, tak tihle bratia měli dost velký koule na to, aby poslali do kytek mainstream a posunuli svoje nejnovější album Bazén do mnohem alternativnější polohy, než bych očekávala!

V prvním poslechu byly moje pocity vážně rozporuplný, ale možná to bylo tím, že jsem nebyla dost dobře naladěná. Deska Bazén je prostě úplně jiná než to, co doposud Korben Dallas vydali. Místy možná až zbytečně překombinovaná a složitá; například elektronická kakofonie v songu O Nás je pro mě zbytečná. Na druhou stranu si ale říkám, že možná, kdybych znala celý příběh vzniku, tak pochopím. Jinak mě ale celá deska nutí přemýšlet… Nad hudbou, nad životem, nad vším.

Má přesah a to je pro mě naprosto zásadní! Hypnotická “Raketa” – druhá skladba na albu – je úžasná a mystická. A TEN KLIP! 10 tisíc snímků – vybraných ze dvou milionů snímků, které ulovil Tomas Hulik nad Bratislavou v pozici, která není úplně běžná… Víc nebudu prozrazovat, poznejte sami! Jen: “JE MI KRÁSNĚ…”

“Pošepky” – víc než sedm minut během kterých se nenudím ani chvilku a super gradace v závěru! Jo, moje gusto!

“Závidím ti,” čtvrtej song na desce, kterej fakt hltám od prvího akordu! Dokonce jsem se přistihla, když jsem to poslouchala při jízdě v autě, jak pařím. Ano, v autě, za jízdy. Jednou rukou držím volant a druhou vykresluju melodie, kterých je tady požehnaně. A navíc sekané – až hiphopové – sekce ve slokách, mlátím hlavou jak pubertoza a … nedá se nic dělat, je to nakažlivý! Pro mě jeden z nejsilnějších songů na týhle desce. 

Další věc, která mě baví hned od prvopočátku je “Prístav”! Chvíli mám pocit, že si mi vrátili ti moji staří známí Korben Dallas, ale ne… opět přijde zápletka a elekronická “zamotávka,” za kterou jsem v téhle fázi fakt ráda!

Připravuje mě to totiž na – podle mě – čistě undergroundovou věc “Do Rany”. TY VADO! Kdy já naposled poslouchala undergroundový věci? Ani nepamatuju! Proto velký dík! Hned jak doposlouchám Bazén, zopakuju trochu historie z pozdních osmdesátek.  🙂

Musím přiznat, že na první poslech mě Bazén nezaujal tak, jako třeba Středovek nebo Kam ideme. Když už to ale slyším cca po desáté, líbí se mi to čím dál víc! Až teprve teď se dokážu do skladeb dostat, což ovšem není chyba Korben Dallas, ale moje. 

Celé album uzavírá jemná a něžná skladba “Po kúpeli,” pohlazení na těle i na duši. Kromě první skladby nemá ani jedna skladba pod 4 minuty. Přesto mě nic nenudí. Jsem překvapená, jakou cestou se Korben Dallas vydali a držím palce a fandím! 

Na turné se objeví hned na čtyrech zastávkách v Česku a to: 3.4. Brno, 11.4. Ostrava, 12.4. Valašské Meziříří a 27.4. Praha. Snad se potkáme alespoň na jedné české zastávce, této skvělé kapely! Těším se!

Otevřít ve: Spotify aplikaci / Spotify webu

Zdroj: vlastní Foto: KD

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. Celkem hlasů: 1

Zatím nikdo nehodnotil.

1
Komentujte

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaš
1 Vlákna komentáře
0 Odpovědi na vlákno
0 Sledující
 
Nejzajímavější komentář
Nejkomentovanější
1 Autoři
Zoufalík Nedávno komentující
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Zoufalík
Čtenář
Zoufalík

Super článek! Moc rád jsem si ho také poslechl! Korben jedou!! 🙂