Servant

19. března vyšel na AppleTV+ poslední díl druhé série Servant a jako divák všech předchozích epizod jsem u toho samozřejmě nemohl chybět. První sezóna byla v loňském roce opravdu velkým překvapením. Konečně seriál, který svoji atmosférou a zpracováním vybočuje ze všech představitelných standardů i nadstandardů. Servant je zkrátka mimořádný televizní úkaz, který vás naprosto pohltí ve chvíli, kdy si rádi pochutnáváte na komorním hororovém příběhu s nádechem pitoreskního, až absurdního humoru! 

Co se smíchu týče, nikdy jsem se u žádné scény sice nepopadal za břicho, ale často mě různé situace udivovaly natolik, až vyvolaly nečekané pobavení, které bylo zároveň spojeno s údivem i napětím. Tuhle kombinaci emocí jsem zatím u žádného televizního či filmového díla v takové podobě, jakou mi nabídl právě Servant, nezažil. 

Seriál se téměř celý odehrává pouze v kulisách jednoho domu a na většinu scén stačí pouze čtyři hlavní postavy, které vypráví svůj podivný rodinný příběh, jehož tajemství je ve své podstatě vedlejší. Tím nejdůležitějším je totiž prožívat okolnosti, které jeho roušku sice pomalu zvedají, ale na některé odpovědi si musíme počkat až na samotný závěr seriálu. 

Způsob, jakým je Servant natočený vás příliš nenutí odhalovat pravdu, přestože po ní intuitivně od začátku zcela jistě toužíte. Mnohem více však klade důraz na jednotlivé zápletky a situace, které se před vámi odehrávají a jejichž logika je často předmětem nejrůznějších pochybností, aniž by to bylo pro diváka nepříjemné! 

Televizní reportérka Dorothy (Lauren Ambrose) a její manžel Sean (Toby Kebbel) představují velmi úspěšný pár, do jehož tichého domova vstupuje mladá chůva Leanne (Nell Tiger Free). Ta se má starat o jejich malého syna Jericha. Potíž je v tom, že skutečný Jericho před časem tragicky zahynul a místo něj najdeme v postýlce tzv. reborn panenku, kterou však Dorothy považuje za skutečného Jericha. Leanne se okamžitě k panence začne chovat stejně jako k živému dítěti, což působí velmi samozřejmě a překvapivě. 

Skvělou postavu v seriálu představuje Seanův švagr Julian (Rupert Grint), který se snaží pomáhat zvládnout všechny dramatické situace a řeší často velmi náročné chvíle. Vzhledem ke své závislosti na drogách a zálibě v alkoholu má však občas potíže zvládat i sám sebe, což se projevuje na důsledcích jeho nápadů. Julianův pateticky bezradný výraz jsem si oblíbil natolik, že ve mě pokaždé vyvolal úsměv, ale dokážu si představit, že pro někoho jiného tolik zábavný nebude. 

Servant vám v každém díle nabídne nějaké překvapení a posune původní zápletku blíže k jejímu vyvrcholení. Jedním z hlavních tvůrců tohoto seriálu je Manoj Nelliyattu Shyamalan, který filmovému světu přinesl takové klenoty jakými jsou např. snímky Šestý smysl, Vyvolený, Znamení či Vesnice. Z jeho filmografie bych ještě upozornil na film Stalo se, který  už sice nedosahuje kvalit předchozí tvorby, ale přesto jsem byl spokojený, především s námětem. Seriálová novinka, kterou se zašlá sláva tohoto indického filmaře silně připomíná, nezklame žádného diváka se zálibou v temně laděném komorním hororu, kde nic nevypadá na první pohled jednoznačně a vy se těšíte na další díl! 

Zdroj: vlastní Foto: AppleTV+

Jak se Vám líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. Celkem hlasů: 1

Zatím nikdo nehodnotil.

1 reakce na “Servant

Napsat komentář