Zaklínač 1. řada


Už v době, kdy společnost Netflix oznámila přípravu televizního seriálu Zaklínač, se zaktivovali  všichni milovníci této fantasy ságy Andrzeje Sapkowského a začali se předhánět v nápadech a představách – jak by měl Geralt z Rivie přesně vypadat, jakou herečku vybrat pro půvabnou čarodějnici Yennefer nebo princeznu Ciri. 

Každý měl nějakou vizi, která se podobala jeho čtenářskému nebo hernímu zážitku. Zaklínač má totiž v herní sérii, zejména v posledním dílu, od knižní předlohy odlišnou podobu. Ale nepatřím k těm, kteří by tento rozdíl vnímali negativně. Prostě si vývojáři upravili hlavního hrdinu k obrazu svému a těžko jim to vyčítat. Ostatně moje zkušenost se Zaklínačem je spojena spíše s herním zpracováním, protože přečteno mám pouze několik povídek. Já vím, je to škoda, ale určitě se k tomuto dílu ještě v budoucnu dostanu!

Seriál The Witcher tedy nebudu posuzovat z pohledu literární zkušenosti, ale především té herní, neboť jsem všechny díly odehrál doslova jedním zatajeným dechem. A že mi ve třetím Zaklínači ještě trčí několik nesplněných vedlejších úkolů považuji za třešničku na dortu, kterou  odmítám sníst, protože pak už bude mému putování hrou definitivně konec. A já se toho nádherného světa ještě definitivně vzdát nechci! 

Zprávu, že Netflix uvede premiéru seriálu již koncem roku 2019 jsem proto přijal s nadšením! Vyhnout se porovnávání, ať už ve spojení s literárním či herním zážitkem, zkrátka není možné. Každý v sobě nosíme určité typy dojmů, které v nás zůstávají a díky nimž se jakékoliv další zpracování buď přibližuje nebo vzdaluje naší vlastní představě o jedinečnosti tohoto díla. To ale rozhodně není problém, protože mi nevadí, že si ve hře můj Geralt pěstuje hustý plnovous, zatímco v seriálu nemá herec Henry Cavill na své tváři jediný chloupek. Tedy, jeden bychom možná našli.

Začnu proto výběrem představitelů tří hlavních rolí a přestože mi Henry coby Zaklínač ničím zásadním nevadil, jeho výkon mi zkrátka připadal bez toho potřebného zaklínačského kouzla, které filmové triky nedohnaly. Naopak postava Yeneffer, kterou ztvárnila pětadvacetiletá Anya Chalotra, byla nejenom krásná a sexy, ale její pojetí svéhlavé a nezkrotné čarodějnice bralo místy dech. O této herečce zřejmě v budoucnu ještě uslyšíme, stejně jako o představitelce Ciri, mladičké Freye Allan! V roli vyděšené princezny působila vždy přiměřeně vyděšeně a tam, kde měla zachovat klid a jasnou hlavu, byla rovněž přiměřeně klidná a jasná! 

Moji nejoblíbenější postavou v seriálu byl jednoznačně Marigold. Je zvláštní, že navzdory průměrnému hereckému výkonu, který mi dech bohužel nevyrazil, působil Joey Batey vtipně. Vděčí za to především skvěle napsaným replikám a scénáři, který počítal s tím, že “šampónek” a casanova Marigold je stvoření rozverné a mezi ženami poletuje jako pestrobarevný motýl z květu na květ, navzdory žárlivým manželům i sokům relativně neškodným. Marigoldovo spojení se Zaklínačem je zároveň prvkem, který hlavního hrdinu často polidšťuje a vykresluje jeho pozitivní stránky, což se v některých scénách povedlo vyjádřit velmi hezky. 

Samotný příběh je v podstatě výběrem povídek, které jsem naštěstí četl a ve hrách je najdeme také. Ovšem dějová linka je v každém dílu časově rozházená a běžný divák, který nemá herní ani čtenářskou zkušenost, by mohl být celkem slušně zmatený. Přiznám se, že i já jsem místy zaváhal, kde se děj zrovna nachází a proč je ten skok jinam tak nepříjemný a nelogický? Závěr seriálu mi nakonec všechny tyto střípky a úvahy sjednotil a navodil příjemný a logický pocit pochopení všech souvislostí. Přesto si myslím, že kdybych za sebou neměl těch pár povídek a herní sérii, byl bych i na konci stále trochu v rozpacích.

Tento článek rozhodně nechce prozrazovat víc, než je nutné. A je nutné ještě zmínit vizuální kvalitu seriálu. Atmosféra jednotlivých lokací (včetně monster a příšer) je totiž skvělá a  jestli má televizní svět Zaklínače nějak vypadat, tak by to mělo být přesně takhle! Dokonce i v porovnání s posledním herním dílem je každé prostředí v seriálu nesrovnatelně lepší, ačkoliv chápu, že je to pouze věc názoru a vkusu každého diváka. Já byl tedy v tomto směru naprosto spokojen! 

Některým postavám nevěnovala první řada seriálu takovou pozornost, jak by si někteří přáli a celkově působí těchto osm dílů pouze jako velmi obecná exkurze do světa Zaklínače, která nám dovoluje okusit chuť něčeho, co nás teprve čeká. 

Netflixový Zaklínač je úžasné naturalistické fantasy dobrodružství, kterému přeji, aby neustále gradovalo a těšilo každého milovníka kouzel a svérázných pohádkových bytostí! 

Jak hodnotíte první řadu seriálu Zaklínač vy? Napište svůj názor do komentářů. A pokud ještě nemáte na našich stránkách registraci, klikněte zde

Zdroj: vlastní Foto: Netflix

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

4
Komentujte

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaš
2 Vlákna komentáře
2 Odpovědi na vlákno
0 Sledující
 
Nejzajímavější komentář
Nejkomentovanější
4 Autoři
ZoufalíkZdeněkMichalEjHlenka Nedávno komentující
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Zoufalík
Čtenář
Zoufalík

Taky jsem tu hrůzu viděl a fakt nechci vidět, jak to bude dál… Zlatý kníšky!!!

EjHlenka
Čtenář
EjHlenka

Nelíbilo se mi to. Četla jsem všechny knížky a ten seriál je paskvil. Sice je pravda, že to má svoji atmosféru a určitě je to pěkně udělaný i co se týká efektů, ale moc se to té knižní předloze nepřibližuje a to je škoda… Tak uvidíme, jestli bude druhá řada lepší…

Zdeněk
Redaktor

Jen aby ta druhá řada nebyla ještě horší!!! 😀