Načítám ...

Jak mi Apple změnil život

Můj přístup k technologiím nikdy neměl příliš velký estetický podtext. Většinou jsem si nové zařízení vybíral podle jeho parametrů, méně už pak na základě vzhledu. Apple mi ukázal, že technika, která nám slouží, může přinášet, mimo svůj hlavní účel, také velmi příjemný estetický zážitek. Uvědomil jsem si, že produkty, které denně používám, nejsou jen spolehlivými parťáky, bez kterých se v osobním a pracovním životě neobejdu, ale začal jsem na sobě pozorovat jistou radost ze samotné manipulace s nimi. 

Design iPhonu působí na první pohled nudně, zejména na fotkách. Když se mi však dostal poprvé do rukou, měl jsem úplně jiný dojem, který bych nudou rozhodně nenazval. Do mého osobního vkusu se zkrátka Apple se svým telefonem trefil a ve spojení s prostředím operačního systému iOS na mě iPhone působí opravdu velmi dobře. 

Ve chvíli, kdy jsem dal šanci prvnímu MacBooku, jsem pochopil, že psaní na klávesnici přenosného počítače může být překvapivě skvělým zážitkem. Magic keyboard má naprosto jedinečný stisk a na žádné jiné klávesnici se mi zatím nepsalo tak příjemně. Psaní delších textů se mi stalo vyloženě radostí, která nezmizela ani po několikaleté práci na Macu! Něco takového jsem od spotřební elektroniky nečekal. MacBook Air 2020, první s čipem M1, má rovněž elegantní tvar a všechny jeho vlastnosti, včetně bezkonkurenčního touchpadu, dlouhé výdrže baterky, jsem si oblíbil. 

Neméně příjemný zážitek potom nabízí samotný MacOS. Obával jsem se, že přechod z Windows, které stejně ještě musím používám v práci, bude proces náročný a bolestivý. Jenomže ono to bylo přesně naopak. Jakmile jsem objevil prostředí MacOS a jeho funkce, ulevilo se mi. Dock, s nejpoužívanějšími aplikacemi či zkratkami, je prostě super a zjevně se také Microsoft nechává ve Windows 11 tímto řešením inspirovat. Apple jednoduše ví, jak uživatelům připravit věci jednoduše, přehledně a zároveň velmi funkčně a prakticky. A to nemluvím o jedinečné integraci telefonního hovorů a zpráv z iPhonu jak do MacOS, tak do iPadOS. Tenhle komfort, který nevyžaduje žádné dodatečné nastavování a řešení kompatibility, si rozhodně nechám líbit! 

Apple mi ovšem nezměnil život pouze ve vztahu k estetickému vnímání jeho produktů a podstatně efektivnější a především výrazně pohodlnější práci s digitálním obsahem. Jsem totiž spokojený i s dalšími věcmi, souvisejícími s používáním jablečných technologií. Zvykl jsem si řešit celou řadu věcí pomocí HomePodů, které mám v každé místnosti. Často přijímám hovory právě na tomto chytrém reproduktoru a pomocí hlasového asistenta Siri také vytvářím připomínky, které se rovnou zapisují do stejnojmenné aplikace v iPhonu a díky iCloudu jsou synchronizovány na všech ostatních zařízeních. 

Apple ekosystém nabízí spoustu užitečných drobností a vychytávek, díky kterým mám např. větší přehled o svých aktivitách a lepší kontrolu nad svými potřebami. Do mého online kalendáře se automaticky zapisují události jako třeba příchod do práce, opuštění domova, nebo i řízení auta. To vše je schopen iPhone evidovat, za pomoci příslušných zkratek, zcela sám. Ráno mi po vypnutí budíku spustí v ložnici příjemnou hudbu z Apple Music a nastaví optimální jas a barvu osvětlení. Když si pak vezmu ranní dávku léků a nahlásím to Siri, umí v připomínkách danou položku označit za vyřízenou. Po odchodu z domu zhasne všechna světla, vypne nepoužívaná zařízení a v době mé nepřítomnosti promění pohybová čidla na alarm s notifikací do telefonu, v případě narušení soukromí. Po návratu domů z práce zase automaticky začne přehrávat mé oblíbené melodie tam, kde se aktuálně nacházím. iPhone je navíc v místě mého bydliště nastavený na režim soustředění “Doma”, ve kterém se mi dovolají pouze přátelé, rodina a přímí nadřízení z práce. Ostatní mají smůlu. A naopak v práci funguji v režimu “Práce”, kde mám opět přizpůsobenou jak plochu telefonu, tak filtr pro povolené kontakty. Ostatně na režim soustředění bych rád napsal samostatný článek. 

Apple mi zkrátka, v mnoha ohledech, doslova změnil život. A tato změna je bezesporu zábavná, praktická, návyková a v současné době už také nepostradatelná. A to už se ani nebudu rozepisovat o tom, jakou radost mi dělají např. Apple Watch, nebo AirPods Pro. Je to zkrátka úplně jiný svět, než na který jsem byl zvyklý a můžete si o mých nárocích i starých zvycích myslet klidně cokoliv. Nejdůležitější totiž je, že jsem objevil to, co mi pomáhá snášet život lépe a být, alespoň v případě používání nových technologií, nadmíru spokojený. Tím rozhodně neříkám, že je Apple dokonalý, nebo snad pro každého! Samozřejmě má spoustu problematických míst a ne zrovna šťastných okamžiků, ale která velká společnost je nemá?

Divoká je také cenová politika společnosti, ale na to už jsme my, jak se říká iOvečky, tak nějak zvyklé. A stejně tak, jako se člověk musí smířit s tím, že jsou dražší a levnější např. automobily, jsou dramatické rozdíly také na trhu s elektronikou. Já si ovšem nekupuji Apple produkty kvůli nakousnutému jablku v logu, ale kvůli všemu tomu, co jsem dnes popsal. Apple mi změnil život a já jsem přesvědčený, že k lepšímu. 

Zdroj: vlastní Foto: DALL-E 3, vlastní

Napsat komentář

YouTube player