Načítám ...

První kroky s iPhonem

Tento článek je určený všem, kteří se chystají začít používat svůj první iPhone. Pokud totiž přecházíte z Androidu, nesete si určité návyky ve způsobu používání telefonu, které se v prostředí iOS, zejména během prvních okamžiků, mohou proměnit ve zbytečnou paniku. A nebojte, také jsem to zažil, když jsem se objevil v Apple světě. Věřím však, že si základní věci osvojíte velmi rychle a na zbytek budete přicházet časem, třeba s pomocí našich iOS tipů!

1) OVLÁDÁNÍ iPHONU

V první řadě zapomeňte na tři hlavní Android tlačítka: Domů, Zpět a Spuštěné aplikace (případně jiná funkce – podle výrobce). V mém případě to byl vyloženě šok, když jsem je v nabídce nenašel. Naštěstí jen do chvíle, než jsem zjistil, jak skvěle fungují gesta pro ovládání iOS. Apple se snaží uživatelům co nejvíce usnadnit používání svých produktů a věnuje opravdu velkou péči všem detailům, které zapadají do celkového konceptu jednoduchosti a praktičnosti daného zařízení. Netvrdím, že se nenajde uživatel, který by chtěl např. gesta nahradit něčím jiným, ale já to rozhodně nejsem a věřím, že ani vy o gesta nebudete chtít přijít.

O co tedy vlastně jde? Gesta bychom mohli přirovnat k listování v knížce a jsou velmi intuitivní a návyková. Orientaci a pohyb v telefonu totiž zvládnete pouze přesouváním prstu v určitém směru. Stejně jako v knize se na předchozí stránku vracíte otočením listu zleva do prava, také v iOS se do předchozí stránky či nabídky jakéhokoliv programu, dostanete přejetím prstu v tomto směru – tedy zleva do prava. Je to mnohem rychlejší způsob návratu, než ťukání či výběr tlačítka Zpět. Tuto funkci si tak oblíbíte nejen při procházení internetových stránek, ale všude tam, kde se otevírají další okna či stránky aplikace. 

Je však potřeba prstem přejet z okraje displeje, protože stejné gesto aplikované na prostřední část nějaké konkrétní položky, např. e-mail v seznamu zpráv v aplikaci Pošta,  nabízí jinou funkci, viz obrázek níže. V případě e-mailové zprávy jde o přidání značky (funkce lze změnit v nastavení): 

Pokud zprávu v Poště „přetáhnete“ v opačném směru (přejedete prstem zprava doleva), objeví se další možnosti, co s danou položkou udělat. V mém případě mám nastaveno Přesunout a Zahodit, případně zobrazení dalších možností:

Tím nejdůležitějším gestem je však svižný pohyb prstu od spodního prostředního okraje displeje směrem nahoru. Jedná se o návrat na hlavní plochu, tedy náhrada tlačítka Domů. Opět jde o způsob ovládání, který vám velmi rychle přejde do ruky a snadno si na něj zvyknete.

Poslední velmi důležitá část gest je vyvolání všech oznámení, hledání a zobrazení tzv. Ovládacího centra. Všechna oznámení najdete přetažením prstu z levého horního okraje displeje směrem dolů (na obrázku bod 1). Ovládací centrum potom na opačné straně – tažením prstu z pravého horního okraje směrem dolů (na obrázku bod 2). A pro vyhledávání čehokoliv, co váš iPhone obsahuje, přejedete prstem z prostřední části displeje směrem dolů (na obrázku bod 3):

Samozřejmě i tady platí, stejně jako u systému Android, že delším podržením prstu na určité položce vyvoláte její další vlastnosti (např. Sdílení, kopírování, přesouvání, mazání apod.). 

2) CO JE iCLOUD?

Váš iPhone ke svému fungování využívá cloudové úložiště (místo v internetu na serveru Apple), které se nazývá iCloud. Pro lepší pochopení si můžete představit, že se většina obsahu, který s telefonem vytvoříte, synchronizuje automaticky s tímto online prostorem (pokud nenastavíte jinak). Telefon si zároveň na iCloud ukládá veškeré důležité zálohy, což znamená, že při ztrátě nebo poškození o svá data nepřijdete. Ano, týká se to i kontaktů, zpráv apod. Proto je dobré zálohu na iCloud v žádném případě nevypínat a pokud se bojíte čerpání dat, stačí v nastavení tuto možnost jen vypnout: 

Na iCloud se ukládají nejen všechny soubory, které v telefonu vytvoříte, ale také fotky, které se svým iPhonem pořídíte. Tady je potřeba upozornit, že iCloud má základní kapacitu zdarma 5GB, což bude pravděpodobně stačit těm nejméně náročným uživatelům, kteří příliš nefotí a tato kapacita jim bez problémů vystačí. Uživatel, který však fotí hodně a ještě k tomu nahrává videa, bude zcela jistě potřebovat podstatně větší úložiště. V takovém případě nabízí Apple na iCloudu skvělých 50GB za měsíční poplatek 25,- Kč (včetně DPH). Cena je to podle mě více než přijatelná a odpovídá tomu, co dostanete. Navíc je potřeba si uvědomit, že iCloud je prostor nejen pro automatickou synchronizaci a zálohu všech fotek a videí pořízené telefonem, ale jakékoliv další soubory se kterými pracujete. Všechna tato data jsou šifrována a velmi dobře zabezpečena, takže se o ně nemusíte bát. 

Cenově výhodné jsou také možnosti tzv. Rodinného sdílení, kde můžete využít např. 200GB v rámci balíčku Apple One až pro šest členů, které přidáte. Tarif úložiště lze rovněž navýšit samostatně (200GB za 79,- Kč/měsíc a 2TB za 249,- Kč/měsíc), v případě potřeby i dodatečně (tzn. k rodinnému sdílení Apple One dokoupit další kapacitu). Doma si naprosto skvěle vystačíme s Apple One a 200GB (za rok a půl máme v rámci dvou uživatelských účtů zatím využito něco málo přes 40GB). Apple One navíc obsahuje Apple Music (obdoba Spotify), filmy a seriály na AppleTV+ a herní knihovnu Apple Arcade. V rámci rodinného sdílení na iCloudu pak samozřejmě nevidíte soubory ostatních, ale pouze své vlastní složky. 

Jakoukoliv složku na iCloudu můžete také sdílet s kýmkoliv, koho do ní pozvete a tento cloud se pak chová jako jakákoliv jiná služba tohoto typu. Sdílet tak můžete své soubory s kolegy a kamarády, jako je tomu např. u OneDrive, DropBox, Google Disku apod. A pokud pro tento způsob sdílení již používáte Google Disk, můžete si nainstalovat aplikaci a mít k těmto souborům přístup. Záloha iPhonu, včetně fotek, však do těchto služeb nejde přesměrovat a je spojena výhradně s Vaším AppleID a místem na iCloudu. Je to logické, Apple nemůže data o vašem zařízení svěřit do péče jiných společností a o bezpečnost se příkladně stará sám. Ke všem souborům i fotkám se pak dostanete přes webové rozhraní icloud.com z jakéhokoliv PC. Stačí jen do internetového prohlížeče tuto adresu zadat. Uživatelé MacOS vidí svůj obsah rovnou ve správci souborů Finder, stejně jako ostatní zařízení přihlášená pod Vaším AppleID (iPAD, Macbook, Mac Mini atd.). 

3) FOTKY – OPTIMALIZACE

Jak už bylo v předchozím bodu uvedeno, iCloud slouží k synchronizaci veškerého obsahu, který máte v telefonu, včetně fotek. Pokud však chcete, aby se tato synchronizace odehrávala pouze když budete připojeni k Wi-fi a nedošlo tak k čerpání mobilních dat, je potřeba tuto možnost nastavit. Jděte do nabídky Nastavení, vyberte položku Fotky a níže najdete nabídku Mobilní data. Tam lze vypnout volbu Mobilní data a Neomezené aktualizace. 

V nastavení Fotek najdete ještě další důležitou funkci s názvem Optimalizace úložiště iPhonu. Pokud máte telefon s nižší kapacitou úložiště (např. 64GB), můžete aktivovat režim, který u starších, nezobrazovaných, fotek ponechá pouze náhled toho, co na fotce je, ale její originál v původním rozlišení a tedy i velikosti, zůstane pouze na iCloudu. To, s čím nepracujete přeci nemusí zabírat místo v telefonu. iPhone tak efektivně reguluje kapacitu vnitřního úložiště a velmi podobně to funguje také u souborů. Já mám tuto optimalizaci aktivní i v případě 128GB paměti na svém IP12 a během používání telefonu tuto chytrou vlastnost ani nezaznamenám. 

4) FOTKY – LIDÉ A MÍSTA

To, proč bych iPhone už za jiný telefon nevyměnil budu ještě podrobněji rozvádět v jiném článku, ale už teď musím upozornit na úžasnou schopnost iOS a jeho nativní aplikace Fotky. V případě, že svému telefonu v nastavení nezakážete používat GPS pro tuto aplikaci, bude se k pořízenému obrázku automaticky vztahovat GPS poloha, kde byl pořízen. Ve Fotkách pak můžete zobrazit mapu, kde najdete místa vašeho fotografování a rovnou si tak otevřít galerii např. z výletu, dovolené apod. Mapu najdete v kategorii Alba pod položkou Lidé a místa. V záložce Mřížka pak najdete místa seřazená podle názvů a data:

Neméně úžasná je pak funkce označování osob, které umělá inteligence automaticky pozná na všech fotkách! Pokud chcete rychle vyhledat momentku s kamarádem, nebo třeba rodinným příslušníkem, stačí na jedné fotce opatřit obličej jeho jménem a o zbytek už se postará galerie sama. U každé fotky v galerii pak můžete zobrazit všechny doplňující informace jejím posunutím prstem nahoru, nebo kliknutím na symbol „i“ v dolním kroužku:

5) FOTKY – SCREENSHOTY

Podržením pravého „zapínacího“ tlačítka a současně levého horního vyfotíte obsah displeje (pořídíte tzv. screenshot). Někomu např. chcete rychle ukázat na co se zrovna díváte a to následně sdílet přes messenger nebo jiným způsobem. V takovém případě jistě oceníte to, jak screenshoty v iOS fungují. Obrázek se totiž ihned neuloží do Fotek, ale nejprve se zobrazí v menším náhledu vlevo dole, kde několik vteřin setrvá. Pokud na něj kliknete, otevřou se možnosti pro editaci, kde můžete ihned udělat výřez jen určité části obrázku a přímo tu pak ihned sdílet, aniž byste screenshot vůbec ukládali! Screenshot navíc můžete opatřit anotací a upozornit na nějakou část v obrázku barevným zvýrazněním či použitím doprovodného textu. Následně jej můžete smazat a nezdržovat se dodatečným tříděním těchto souborů ve Fotkách, kde v zásadě nemají co dělat. 

6) SOUKROMÍ, TOUCH ID, FACE ID A HESLA

Apple se dlouhodobě snaží důsledně dbát na ochranu soukromí svých zákazníků. A to je bezesporu velmi dobře, protože nikdo nechce utrácet nemalé peníze za něco, co vás pak ještě za odměnu bude šmírovat! I tímto způsobem je možné chápat cenovou politiku této kalifornské společnosti. S nastavením soukromí proto na nic nečekejte a následující možnost zaškrtněte co nejdříve po prvním spuštění. Aplikace se totiž budou snažit získat váš souhlas k tomu, aby sledovaly nejrůznější parametry vašeho zařízení (počínaje údaji o GPS poloze, konče kontrolou bezdrátové konektivity Wi-Fi či Bluetooth). Pokud tedy nechcete dokola klepat na položku „Zakázat“ v dialogovém okně, které před těmito aktivitami varuje, jděte v nastavení telefonu do nabídky Soukromí a vyberte Sledování: 

Následně deaktivujte možnost „Povolit aplikacím žádosti o sledování“:

Od tohoto okamžiku se nově nainstalovaným aplikacím nepovolí žádost o šmírování a budete mít klid. Samozřejmě, že určitá forma sledování  provozu v některých programech zůstává aktivní a nemáte šanci ji nijak ovlivnit (např. sociální sítě obvykle sledují obsah svých uživatelů napříč propojenými službami – Instagram, Facebook, WhatsApp, Messenger). To se však neděje na úrovni samotného telefonu, ale v rámci  těchto aplikací (např. posíláte nějaký odkaz na produkt v e-shopu přes Messenger kamarádovi a Facebook podle toho upravuje reklamní sdělení). Tuto formu sledování jste však umožnili souhlasem s podmínkami používání těchto služeb. iPhone jako takový se již pro sledování, narozdíl od Androidu, zneužít nedá. 

iOS navíc obsahuje velmi bezpečný nástroj pro ukládání chráněných údajů – přístupových jmen a hesel. Příliš nedoporučuji svěřovat tyto informace jiným aplikacím, které v AppStore najdete (např. 1Password apod. – více o správcích hesel jsem psal v tomto článku). Tím nejlepším zabezpečením Vašeho iPhone je a vždy bude iPhone samotný a rozhodně nesvěřujte citlivé přihlašovací údaje programům třetích stran. iOS má totiž skvělou aplikaci Hesla (na MacOS pod názvem Klíčenka) a najdete ji v nastavení telefonu. Pokud se kdekoliv na webu či v aplikacích přihlašujete, nebojte se umožnit iPhonu zapamatovat si tyto údaje, které pak bude automaticky vyplňovat pouze po biometrickém ověření (u starších telefonů Touch ID – otisk prstu, u novějších Face ID – scan obličeje). Zobrazení hesel je v aplikaci Hesla možné teprve pouze po odemčení obličejem či otiskem prstu a nikdo jiný se k těmto informacím nedostane. Tato technologie je natolik bezpečná, že ji dokonce mobilní bankovní aplikace nabízejí a doporučují jako metodu ověřování uživatele při vstupu do internetového bankovnictví, nebo před uskutečněním platby.

Pokud na jakékoliv internetové stránce vytváříte novou registraci (např. v e-shopu, magazínu, službě apod.), iPhone vám ihned nabídne silné heslo, abyste nemuseli vymýšlet vlastní a rovnou jej bezpečně uloží do své šifrované databáze. Ta je rovněž zálohována na vašem iCloudu, takže o své přístupové údaje nepřijdete ani ztrátou či poškozením telefonu. 

7) HLEDÁNÍ V iPHONU

Jak jsem popsal na začátku, gesto pro vyvolání nabídky Hledání je tažením prstu z horní prostřední části plochy směrem dolů. Do vyhledávacího řádku jednoduše napíšete požadovaný výraz a ve výsledcích uvidíte všechna místa, kde se v telefonu nachází, ať už jde o vaše kontakty, fotky, poznámky, emaily, zprávy, nebo hledání na internetu. Všechno, co nějak souvisí s hledaným výrazem tu máte na jednom místě. 

Ještě než do vyhledávání cokoliv napíšete, iPhone vám nabízí návrhy toho, co obvykle v danou dobu na telefonu děláte. Voláte-li pravidelně večer nějakému známému, uvidíte v tomto čase návrh pro vytočení tohoto kontaktu. Sledujete po ránu sociální sítě? V návrzích najdete přesně to, čím se nejčastěji touto dobou zabýváte. Dejte iPhonu čas, aby se naučil to, jak ho používáte a přizpůsobil se vašim zvyklostem. Jeho používání tak bude mnohem pohodlnější! 

8) OZNÁMENÍ V iPHONU

Notifikace, které se v telefonu objevují najdete v Oznamovacím centru (levý horní roh tažený dolů). Pokud máte telefon položený na stole a  přijde nové oznámení, displej se sice rozsvítí, ale oznámení na zamčené obrazovce nezobrazí žádné podrobnosti, kromě názvu aplikace, která vám něco sděluje. Důvod je jasný – nikdo si tak nemůže přečíst např. co vám kdo píše. Teprve když jej sami odemknete pomocí Touch ID nebo Face ID, zobrazí se notifikace celá. V případě, že tuto možnost nemáte aktivní, jděte do Nastavení a vyberte položku Oznámení. Tam najdete Náhledy a za jakých podmínek jsou k dispozici:

iPhone přinesl v jedné z nedávných aktualizací iOS skvělou funkci „Naplánovaný souhrn“, kterou doporučuji přinejmenším vyzkoušet. Pokud totiž nechcete dostávat neustále oznámení např. z Facebooku, nebo z jiných aplikací, které vás několikrát za den otravují, nemusíte jim hned vypínat oznamování úplně, ale vyhradit jim konkrétní čas, kdy mohou žádat o vaši pozornost a zobrazit své notifikace. Taková možnost bude ideální tam, kde nechcete ztratit přehled o dění, ale zároveň se nepotřebujete rozptylovat v průběhu celého dne. 

Oznámení můžete navíc propojit se systémem „Soustředění“ a mít jiný režim notifikací např. v práci a jiný doma. Apple v tomto směru připravil ve svém iOS naprosto jedinečné propojení iPhonu s vaším aktuálním workflow. O režimech soustředění se ale více rozepíšu v samostatném článku, neboť je to velmi zajímavé téma, které si zaslouží více pozornosti. 

9) SMS, iMESSAGE A FACETIME

V aplikaci Zprávy (zelená ikona s bílou bublinou konverzace) můžete komunikovat nejen pomocí klasických SMS, ale v rámci ekosystému Apple jsou k dispozici také tzv. iMessage. Tyto dvě formy konverzace mají, pro lepší rozlišení, samostatné barvy. Zelená barva jsou klasické SMS odeslané prostřednictvím vašeho mobilního operátora a modrou barvu mají iMessage odeslané pomocí internetového připojení mezi Apple zařízeními. iMessage je šifrovaná zabezpečená komunikace, která oproti ostatním internetovým messengerům nesleduje obsah vašich sdělení a je možné přes ni odesílat prakticky cokoliv: text, zvuk, video, soubor atd. iMessage není možné odesílat z webových stránek, ani z jiného zařízení, než je iPhone, iPad, Macbook a další Apple produkty. Pokud ve svém okolí máte někoho, kdo s vámi může začít komunikovat pomocí iMessage, neváhejte a tuto možnost rozhodně využívejte. 

Podobně je tomu i v případě video či audio hovorů označovaných jako FaceTime či FaceAudio. Jde opět o stejný druh komunikace jako nabízí např. WhatsApp či Skype, ale bez vašeho sledování a potenciálního zneužití zaznamenaných údajů. U videohovorů Apple nakonec umožnil poslat odkaz na probíhající komunikaci formou webové adresy, takže se např. do pracovní FaceTime konference mohou připojit i jiná zařízení, než ta od Applu. Nutno podotknout, že za tento krok zřejmě vděčíme COVIDu 19 a velkému tlaku na propojování uživatelů napříč platformami v rámci Home Office. 

10) SKVĚLÉ NATIVNÍ APLIKACE

V operačním systému iOS najdete spoustu skvělých aplikací, které na Andoridu, z pohledu jejich univerzálního a naprosto spolehlivého použití, nemají konkurenci. Denně používám Připomínky a Poznámky. Připomínky navíc využívají automatizovaná upozornění na základě podmínky – např. dorazíte na adresu obchodu, kde nechcete zapomenout koupit určitou věc. Jiná připomínka se zase může spustit ve chvíli, kdy jste v kontaktu s konkrétní osobou, které jste chtěli něco důležitého sdělit. Nemluvě o možnosti sdílení připomínek a poznámek mezi uživateli, ať už z pracovních, či osobních důvodů. 

Další aplikací, které se průběžně na našich stránkách věnuji jsou Zkratky. Jejich využití je opravdu široké a rozhodně se nebojte vydat na průzkum všech možností, které nabízí! Pokud děláte nějakou činnost pravidelně, Zkratky vám pomohou vytvořit velmi praktickou automatizaci. Např. když dorazíte na určité místo, může se rovnou odeslat zpráva libovolnému kontaktu, že už jste k mání! Zkratky vám pomohou zjednodušit práci s telefonem a rychle připraví to, co potřebujete. Apple jejich využití neustále rozšiřuje a přidává další funkce.

Zdroj: vlastní Foto: pixabay.com, vlastní

One thought on “První kroky s iPhonem

Napsat komentář

YouTube player