Načítám ...

Výhody Apple TV

Proč používám AppleTV? V naší domácnosti máme AppleTV celkem tři. Jednu jsem dal rodičům, další mám v obýváku a tu poslední v ložnici. Přestože jsou všechny připojené k chytré televizi, která je sama o sobě již vybavena běžnými streamovacími aplikacemi jako YouTube, HBO Max, Netflix apod., použití AppleTV dává zejména v ekosystému Apple mnohem větší smysl. Tuhle multimediální „krabičku“ bych proto nedoporučoval těm, kteří žádné další zařízení od Applu nemají, ačkoliv by pravděpodobně nebyl žádný problém mít Apple ID pouze pro tento účel. Vlastně si umím představit situaci, že si zaplatíte např. Apple Music a pro její využívání použijete právě AppleTV. Nicméně to asi nebude tak běžné a majitelé AppleTV mají zároveň i jiné jablečné produkty. 

Proč je ale AppleTV lepší volbou, než samotná nativní nabídka chytrých televizí? První důvod už jsem v podstatě uvedl – propojenost s vaším Apple ID a především obsahem, který mezi svými zařízeními sdílíte. Operační systém tvOS je totiž vybavený aplikacemi, které znáte z iPhonu – Fotky, Hudba (Apple Music), Podcasty, Arcade, iTunes – Movies a služba AppleTV+. V případě, že si chcete na AppleTV prohlédnout nové fotky, které jste pořídili např. na výletě nebo na dovolené, nemusíte vůbec nic řešit. Díky iCloudu jsou všechny dostupné téměř okamžitě (v závislosti na synchronizaci) přímo ve Fotkách, včetně nastavení alb, které používáte. Hudba vám zase nabízí celou vaši knihovnu a playlisty v takové podobě, jakou znáte z iPhonu, stejně tak podcasty. Pokud máte rádi Apple Arcade a občas si nějakou tu jednoduchou oddychovou hru zahrajete, pokračovat můžete také v rámci AppleTV.

Kromě předinstalovaného YouTube, máte možnost stáhnout si nepřeberné množství dalších aplikací, které chcete na AppleTV využívat. Dostupné jsou známé streamovací platformy jako Netflix, HBO Max, Disney+, SkyShowTime, nebo třeba česká aplikace Telly pro sledování IPTV (klasického televizního vysílání přes internet). Tím největším benefitem tvOS je hlavně rychlost se kterou obsah a položky na AppleTV procházíte a bezesporu také přehlednost. V porovnání s uživatelským rozhraním mnou vyzkoušených značek chytrých televizí (LG a Samsung), je pro mě osobně AppleTV daleko příjemnější a uživatelsky nesrovnatelně komfortnější. 

Další skvělou funkcí AppleTV je pak AirPlay a možnost poslat zvukový výstup z aktuálního zdroje např. do nějakého HomePodu v jiné místnosti. Zvuk je ovšem možné nechat hrát současně v několika HomePodech, pokud něco takového potřebujete. Například když sleduji nějaké video na YouTube v obývacím pokoji a pak si chci odběhnout do kuchyně pro čaj, můžu zvuk z AppleTV poslat právě do HomePodu v kuchyni a video tak poslouchat dál. AirPlay funguje také obráceně – tedy streamovat zvuk či video do AppleTV můžete z jakéhokoliv Apple zařízení. Novější chytré televize už AirPlay také nabízí, ale stabilita a použitelnost někdy může trochu váznout. Když jsem AirPlay zkoušel na nové televizi od Samsungu, příliš mě tato zkušenost neuspokojila – spojení se rozhodně nenavázalo tak rychle jako v případě AppleTV a nebylo to zkrátka ideální. 

Zásadní vlastností AppleTV je potom interakce s chytrou domácností Apple Home. Do výsuvného menu si totiž můžete přidat své oblíbené scény, které tímto způsobem můžete jednoduše aktivovat a deaktivovat. Pokud se ve vaší domácnosti nachází také kamery, sledovat je můžete přímo v AppleTV, kde je možné také nastavit, aby se obraz při zachycení pohybu zobrazil v malém náhledu nad právě sledovaným obsahem. 

Někdo by mohl považovat absenci slotu na SD kartu za velký nedostatek, ale znovu musím připomenout, že společnost Apple klade velký důraz na bezpečnost a soukromí u svých zařízení a z tohoto pohledu je k tomu potřeba také přistupovat. Z internetu nelegálně stažené filmy, které by vám jiné multimediální centrum jistě bez problémů umožnilo přehrát, nejsou z hlediska autorského práva v pořádku a já jsem se už také naučil v online prostoru nekrást. Škodlivé soubory, které by se mohly z SD karty do zařízení dostat máme tím pádem rovněž vyřešeny. Slot na paměťové karty mi zkrátka v AppleTV nechybí a s ohledem na aplikace a služby, které používám, mi ani nedává smysl. 

Velmi oblíbenou funkcí, kterou využívám opravdu často, je možnost ovládání AppleTV pomocí Siri a HomePodu. Ať už na AppleTV sledujete či posloucháte cokoliv – video na YouTube, film na Netflixu, nebo třeba nový podcast, můžete přehrávání zastavit hlasovým příkazem. Stačí mít v místnosti také HomePod a Siri jenom říci: „Pause livingroom TV“ nebo „Continue livingroom TV“. Když se vracím například z toalety a nechci hledat po tmě ovladač, vždycky použiju tyto hlasové příkazy. Proto mám v Apple Home místnosti pojmenované v anglickém jazyce, aby Siri věděla, kterou místnost řeším.  

Závěrem ještě zmíním takovou drobnou, ale užitečnou funkci. Více AppleTV pod jedním Apple ID si  nabídku programů umí synchronizovat tak, aby jste všude našli to stejné. Když tedy přidám nějakou novou aplikaci na zařízení v ložnici, obývací pokoj mi ji rovnou stáhne a nainstaluje také. Apple zkrátka myslí téměř na všechno a já jsem s jeho nabídkou spokojený. Proto používám právě AppleTV. 

Zdroj: vlastní Foto: pixabay.com, vlastní

2 thoughts on “Výhody Apple TV

    1. Určitě ano, pokud taková tv obsahuje HDMI port. 🙂

Napsat komentář

YouTube player