Koráč ukázal kdo jsme!

Krize, pandemie a nebezpečný Koráč, který údajně rozdělil společnost. Opravdu Koráč rozdělil naši společnost? Jsem přesvědčený, že nikoliv. Každý národ obsahuje ve své populaci blbce, závistivce, sobce a bezohledné jedince, stejně tak jako lidi přemýšlivé, tolerantní, empatické a schopné pomáhat druhým. Koráč jen ukázal kdo je kdo. 

Na jedné straně obava podnikatelů, že přijdou o své živobytí, na straně druhé obava covidem postižených lidí, že přijdou o své blízké, nebo o svůj vlastní život. Přestože jsou obě tyto obavy naprosto nesrovnatelné, dával se v médiích stále větší prostor těm, kteří dokola křičeli, jak malé pomoci se jim od státu dostává a jaká je to tragédie, že by si museli začít vydělávat jinak, než jsou zvyklí. 

Je mi líto, že někdo přijde o živobytí a zhorší se mu životní úroveň, ale pořád má možnost zkusit hledat jinou práci, jiná řešení. Tohle přece není žádná tragédie! Tragédie je, když přijde o život někdo z vaší rodiny, protože tady už žádná jiná možnost ani řešení není. Na rozdíl od ztráty zaměstnání nebo živnosti je smrt konečná a nepomůže vám už nic. Tohle by si ti, kteří se jakkoliv brání protikoronavirovým opatřením měli uvědomit. Pokládání půllitrů na protest proti zavírání hospod je odporné pohrdání těmi, kteří v nemocnicích bojují o svůj život i těmi, kteří je zachraňují. Je to projev lidské lhostejnosti, bezohlednosti a dokud se tito živnostníci neocitnou sami na covidovém lůžku, což jim samozřejmě nepřeji, nikdy svoji zaslepenost nepochopí.  

Ztráta podnikání není konec světa a především to není něco, co by vás připravilo o život. Žádná rekvalifikace nebo změna práce ještě nikoho nezabila a navíc se ke své činnosti můžete zkusit, po zvládnutí epidemie, vrátit. Oběť covidu už si nemůže zkusit najít nový život. Cena lidského života je zkrátka vyšší, než cena životního standardu na který jsme byli zvyklí. Jenomže jak tolerovat ty, kteří tuhle základní premisu nechápou, vztekají se a křičí, že jejich svobodné podnikání je systematicky likvidováno? Pro mě, jako pro člověka, který se bál o život svého táty, je tolerance těchto bezohledných sobců nulová. 

A je také nepřijatelné, abychom polemizovali s odborníky o tom, zda je omezení setkávání a tudíž zavírání příslušných míst klíčovým faktorem k omezení šíření nákazy. Není v zájmu nikoho, aby omezil podnikatele v jejich svobodné činnosti, ale mělo by být v zájmu všech, aby se omezilo šíření viru alespoň do doby, než bude situace pod kontrolou díky účinnější léčbě, prevenci, nebo čemukoliv, co Koráč dostane pod kontrolu. 

Tohle období je proto velkou morální zkouškou nás všech. Dokážeme ji ustát, nebo se jen rozčilovat nad tím, že už nemůžeme dělat to, na co jsme byli celý život zvyklí? Koráč nerozdělil naši společnost, jenom ukázal, kdo vlastně jsme a koho máme ve svém okolí, i když tahle zkušenost často nepříjemně zabolí. 

Zdroj: vlastní Foto: pixabay.com

Jak se Vám líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 4 / 5. Celkem hlasů: 1

Zatím nikdo nehodnotil.

Napsat komentář