Prachy jsou důležitý!

Nedávno jsem opět přemýšlel. Někdy je sice lepší takové věci nedělat, ale pustil jsem se do uvažování nad tím, jak nás ovlivňují prachy. Zase mi totiž někdo mektal cosi o tom, že peníze přece nejsou všechno. Tyhle vznešený kecy miluju! Žijeme ve společnosti, kde nic není zadarmo, ať už jde o prostou obživu a jídlo do žaludku, nebo pohřeb, až spolkneme sousto poslední. Bez peněz do hospody nelez, ale ani na jiná místa nechoď škemrat o almužnu! Peníze jsou jednoznačně základem spokojeného života, protože když nejsou, jde o nedůstojné živoření, které určitě nikdo nechce.

Sociální status je dnes spojován právě s tím, jaké jsou naše finanční možnosti. Pro většinu lidí je životní úspěch daný mírou výdělku, která jim v mnoha ohledech zvyšuje životní úroveň a samotný život tak činí radostnějším. A životní úroveň rozhodně nemusíme chápat pouze tak, že jsme si koupili nové auto a po roce další model chytrého telefonu. Jde také o pocit svobody, který finančně nezávislí lidé mají. Nemusí se trápit banálními úvahami o tom, jak zaplatit složenky, milenky a jejich halenky, nebo jen vývoz žumpy. Nemít obavu o své vlastní přežití v tomto systému je klíčem ke štěstí!

Dlouhou dobu jsem zastával názor, že za peníze si štěstí nekoupíš. A už vůbec ne lásku! Ale není to tak. Pro lásku i štěstí je potřeba mít dostatečné finanční zázemí, jinak se sice můžeme těšit z přítomnosti milovaného člověka, ale už s ním můžeme sdílet maximálně postel, nikoliv však dovolenou u moře či v horách, nebo snad společnou domácnost. Znám jeden pár, kde se na moře ani hory nehraje a ve společné domácnosti je nejdůležitější hlavně lednička plná alkoholu. Maceška s Maceškovou se zase plácali na zastávce a překypovali štěstím! Ale i za to museli ti chudáci utrácet!

Předpokladem šťastného života jsou zkrátka peníze a ve světě, který je na penězích postavený, to ani nemůže být jinak. Z pohledu základní potřeby fungovat v této společnosti bychom si to měli všichni připustit, ať už jsme naivní více nebo méně. Být naivní se totiž nevyplácí – když nemáte finanční rezervu a žijete z ruky do huby, nejen, že se můžete snadno dostat do potíží, ale hlavně jste v neustálém strachu z budoucnosti. A přestože si můžete nechat tyto obavy rozptýlit ezoterikou a duchovním chlácholením o tom, jak je nejdůležitější žít přítomností a budoucnost ani minulost neřešit, realita vás dříve nebo později krutě dožene a ne, že ne! A pokud se člověk nechce nechat oblbovat chlastem, drogami či levnější ezoterikou, měl by začít, pokud to jde, spořit a sílu peněz přinejmenším nepodceňovat.

Když má někdo přebytek peněz a začne myslet na druhé, je to názorná ukázka toho, že pocit štěstí a radosti vzniká i pomáháním ostatním. Něco takového si ale můžete ve větší míře dovolit jen tehdy, pokud sami nemáte nouzi a nepotřebujete něčí pomoc. Jsou lidé, kterým osobní blahobyt a absolutní finanční svoboda štěstí stejně nepřinesly. Je to další úroveň v evoluci duše, kdy najednou zjistíte, že sice máte všechno po stránce materiální, ale něco základního, podstatného vám přesto stále chybí. A pak přijde to, co psycholog Adler popsal jako potřebu a vědomí vlastní užitečnosti. Být užitečný druhým je klíčem k novému druhu štěstí a radosti, ale bez naší vlastní spokojenosti se odemykat bohužel nedá.

Když jsem se před několika lety stal součástí nadace Dobrý anděl, uvědomil jsem si, jak jsou peníze důležité ve vztahu k nemocným lidem a rodinám, které se ocitly v tíživé životní situaci. Poznal jsem, jaké jsou příběhy těch, na jejichž místě mohu být zítra také já a věřte mi, že od té doby vnímám nákup jakékoliv počítačové hry, lepšího telefonu nebo jiné věci, která není životně důležitá, zcela jinak a nebojím se říci, že s trochou studu. Já si za těch 1500,- Kč dopřeji zábavu u konzolové hry, ale někdo jiný tuhle částku vnímá zcela odlišně. Význam a hodnotu penězům dáváme tedy i tím, jak s nimi naložíme. Pro většinu z nás nejsou prachy samozřejmostí a tak se snažíme nakládat uvážlivě a někteří dokonce i zodpovědně.

Chtěl bych se naučit větší zodpovědnosti a neutrácet tolik za chytré osvětlení, hloupé hry nebo filmy na iTunes, které už jsem stejně jednou viděl. Pravdu má bezpochyby každý, kdo říká, že peníze nejsou všechno, ale je potřeba zároveň dodat, že bez nich to zkrátka nejde a je pouze na nás, jakou podobu užitečnosti jim propůjčíme, než se za námi zavře poklop. Prachy jsou důležitý.

Zdroj: vlastní Foto: pixabay.com

Jak se Vám líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 4.5 / 5. Celkem hlasů: 2

Zatím nikdo nehodnotil.

Napsat komentář