Načítám ...

Albion Online – první seznámení

Letos v červnu se na mobilních platformách objevil titul, který si již několik let mohou dopřát majitelé počítačů s Windows, Linuxem i Mac OS. Hra byla v předběžném přístupu od roku 2015 a oficiálně vychází o dva roky později. V roce 2019 se autoři Albionu rozhodli pro model Free-To-Play, aby přilákali více hráčů. Letos na jaře jsem se rozhodl, že tento pestrý online svět vyzkouším také a přestože si hry užívám výhradně na konzoli, zkusil jsem v tomto případě udělat výjimku a na nový Mac mini s čipem M1 a 16GB RAM nainstaloval Albion Online. Jevil se totiž jako graficky méně náročný titul a navíc s velmi zajímavou hratelností! 

Navzdory prvnímu rozpačitému seznamování s herní nabídkou jsem měl příjemný pocit, že jsem se vrátil v čase a spustil Ultimu Online v moderním kabátě! Pokud si tuhle klasiku pamatujete, tak vězte, že Albion Online k ní má opravdu velmi blízko a já mám radost, že jsem se na stará kolena něčeho takového dočkal. Ultimu už stejně nemám na čem hrát a kdyby nakonec ano, zřejmě bych u jejího rozlišení a retro detailů dlouho nevydržel. Albion Online sice není výkřikem nejnovějšího grafického enginu, ale má svůj jedinečný styl, který mi naprosto vyhovuje. Na hraní z izometrického pohledu je bezesporu dostatečný. 

Albion Online je zvláštní tím, že vám nabízí obrovskou svobodu v tom, jak chcete hrát a co ve hře vlastně budete dělat. Zapomeňte na klasické RPG rozdělení postav typu mág, léčitel, lovec apod. O svém zaměření rozhodujete podle toho, jaké oblečení a zbraně nosíte. Každý armor totiž obsahuje příslušné typy skillů, které můžete používat, když jej obléknete. Svůj herní styl i zaměření tak můžete flexibilně měnit podle situace nebo nálady. Případně podle toho, jaký typ armoru máte zrovna v nejlepší kondici a na potřebné úrovni. Za mě je tohle geniální nápad, který vás osvobozuje od tradičního MMORPG řešení, kdy máte více různých postav s různými schopnostmi. 

Další originální myšlenkou je svět, ve kterém používáte věci vytvořené pouze vámi nebo ostatními hráči. Veškerý materiál, hotové předměty či zbraně, které v Albionu Online najdete, jsou vyrobené samotnou herní komunitou a celá ekonomika hry je postavena právě na této klíčové vlastnosti. Obchodování pak dostává zcela jiný rozměr, než může nabídnout běžná aukce, známá z jiných her. Ve městech, nebo i na svém vlastním ostrově, si můžete dokonce vytvořit svůj vlastní obchod, který bude nabízet služby ostatním. Najmete řemeslníka a ten bude fungovat přesně podle vámi zadaných parametrů. Nezní to zajímavě? 

Když už jsem zmínil vlastní ostrov, možná jen krátce vysvětlím o co v tomto případě jde. V Albionu si můžete pořídit soukromý prostor, který bude sloužit jako vaše osobní zázemí pro rozvoj nejrůznějších dovedností a profesí. Můžete zde postavit budovy příslušného řemesla, například pilu, dílnu na zpracování kůží či kamene, nebo začít s farmou a pěstovat plodiny či chovat zvířata. Své produkty pak můžete prodávat v centrálním marketu, nebo je využít pro další zpracování. Možností je zde opravdu nespočet a přestože vám to ze začátku může připadat, stejně jako mě, poněkud nepřehledné, postupně se v jednotlivých souvislostech zorientujete a díky stromu dovedností rychle pochopíte do které větve co patří. Rozhodně neuškodí se do začátku poradit se zkušenějšími hráči v nějaké guildě, kterou si rozhodně najděte, ať už se chcete družit více nebo méně. Já nášel společenství krajanů s názvem Srandy Kopec, které mi vyhovuje (web a základní návody zde)! 

I když je Albion Online z velké části hra o získávání surovin a jejich následném využití, má poměrně rozsáhlý PVP systém a samozřejmě také PVE lokace. Byla by proto velká chyba domnívat se, že Albion je pouze o farmaření a výrobě předmětů. Jsou zde také arény, dungeony a frakce, za které můžete bojovat a získávat reputaci, díky které si můžete pořídit bonusové materiály a další věci. Co ve hře dělat a jaké jsou k dispozici zóny obtížnosti najdete na této stránce. 

Zatím mám odehráno pouze několik dnů, ale už teď vím, že se z Albionu s největší pravděpodobností stane moje oblíbená oddychová klikačka! Ano, klikání je tu opravdu požehnaně. Možná si teď oprávněně kladete otázku, jestli to celé nesmrdí Pay2Win modelem, kdy si za reálné peníze můžete koupit nějakou výhodu nad ostatními hráči a být tak např. lepší v PVP soubojích. Ano, máme zde Premium účet a můžete nakupovat za reálné peníze např. goldy, které lze přeměnit na herní stříbrňáky, ale v zásadě jsou tyto prostředky výhodné pouze tehdy, když si chcete zkrátit herní čas a nechcete tolik farmit. Potřebujete např. rychle hotovost nebo urychlit progres některé z vašich činností. Rozhodně si ale za reálné peníze nekoupíte nic, co by nešlo získat během hraní, ačkoliv to může trvat o něco delší dobu. S dobrou partou se pak tato doba může výrazně zkrátit! 

Albion Online je cross-platform a upřímně se hodně těším na to, až se budu moci do hry podívat také z mobilu nebo z tabletu! Tohle bude bezesporu další obrovská výhoda Albionu – spojí hráče, bez ohledu na jejich preferovaná zařízení. Izometrické pojetí hry a způsob jejího ovládání dává tušit, že bude na dotykových obrazovkách velmi komfortní. Pokud vás tento velmi stručný úvod do hry oslovil, určitě si nenechte ujít některý z budoucích příspěvků, který si asi nebudu moci odpustit. Nebo ještě lépe – vyzkoušejte si Albion Online sami a získejte vlastní nenahraditelnou zkušenost. Třeba se tam někde potkáme!

Zdroj: vlastní Foto: Albion Online

Napsat komentář

YouTube player