Načítám ...

Expanze – nejlepší sci-fi seriál?

Není to tak dlouho, co na Prime Video (článek o této streamovací platformě najdete zde) skončila 6. řada sci-fi seriálu The Expanse. Vzhledem k tomu, že mám rád herní sérii Mass Effect, byl jsem z tohoto díla Marka Ferguse a Hawka Ostbye opravdu nadšený! Jestli nějakou hru seriál Expanze připomíná, je to právě Mass Effect, který dokázal mimořádně silným příběhem a skvělou atmosférou vtáhnout hluboko do svého nitra. A přesně totéž se povedlo tvůrcům seriálu. 

K první sérii jsem se přitom dostal vyloženě náhodou, v rámci zkušební doby na Prime Video. Náhledový obrázek prvního dílu vypadal zajímavě a vyloženě lákal na výlet do vesmíru, kterého jsem nakonec rozhodně nelitoval a rád vám o něm, právě teď, podám svědectví!

Děj Expanze se odehrává 200 let v budoucnosti, ve které lidstvo kolonizovalo sluneční soustavu a na Marsu již fungují vojenské i vědecké základny. Soustava je navíc domovem Pásanů, kteří využívají kolonie v Pásu asteroidů. Tyto tři frakce mezi sebou nemají zrovna ideální vztahy a zejména Pásané si připadají využíváni prakticky všemi. Nutno podotknout, že jejich vzdor je často oprávněný. 

Expanze začíná jako mysteriosní vesmírná detektivka, na jejímž začátku se agent Miller, narozený právě v Pásu, ocitne před záhadným zmizením mladé ženy, Juliett Andromedy Mao. Odkud to prostřední jméno jenom znám? Ano, opět jsem zavzpomínal na Mass Effect! Millerův osud se velmi brzy spojí s hlavní postavou Expanze, kterou je Jim Holden, první důstojník nákladní lodě Canterbury, těžící led v Saturnových prstencích. Oba zjistí, že s pohřešovanou dívkou jsou spojeny záhadné události, které naznačují jistý druh VVS, neboli velkého vesmírného spiknutí! 

Seriál pak pomalu vykresluje události spojené s politickými intrikami, až se nakonec dostane k záhadným objevům mimozemské formy života. V tomto bodě začíná mít Expanze mnohem dobrodružnější rozměr, který se v podstatě prolíná všemi sériemi. Odhalují se experimenty se záhadnou a nevyzpytatelnou mimozemskou technologií, řeší se globální hrozba i budoucnost celé soustavy. A tohle všechno je nejen napínavé, ale také plné skvělých vesmírných soubojů, meziplanetárních půtek, ale také obyčejných lidských příběhů. 

Ano, postavy, které se v seriálu objevují, mají svůj osobitý charakter a zaručeně si k některé z posádek lodí vybudujete blízký vztah. Přinejmenším k Rocinante, která má klíčovou roli až do poslední chvíle. A rozhodně nejde o laciné přátelství, protože velmi často vám děj nabídne také odvrácenou stranu většiny hrdinů. Všichni přeci máme svá slabá místa a zákoutí duše, která se občas nesetkávají s pochopením ostatních, ale přesto své názory nemůžeme jen tak změnit. V životě je nutné dělat i nepopulární rozhodnutí a na tuto skutečnost narazíte i zde. 

Herci jsou méně známí a to je velmi dobře, stejně jako jsou dobří ve svých rolích! Kdyby jejich výkony nebyly přesvědčivé, blízký vztah, alespoň k jedné posádce, by rozhodně nebyl možný. Dojde i na romantiku, která sice není bez patřičné dávky dramatičnosti, ale naštěstí nejde o běžná klišé typu nevěra apod. Všechny souvislosti do sebe hezky zapadají a Expanze působí jako mimořádně povedený sci-fi seriál s úžasnými vizuálními efekty a atmosférou ve stylu Mass Effectu. Možná ten nejlepší, jaký jsem doposud viděl. 

Zdroj: vlastní Foto: The Expanse

Napsat komentář

YouTube player