Odhalení (TV seriál)


Dlouho jsem váhal, jestli začít psát o aktuálním seriálu z produkce Hulu originals, který stále ještě najdete také v nabídce HBO GO, nebo jestli se věnovat událostem, které byly pro tento televizní počin reálnou předlohou. Nakonec jsem si uvědomil, že je to vlastně jedno, protože umělecké ztvárnění dobových událostí z velké části věrohodně přibližuje skutečný, až neuvěřitelný, příběh jednoho velkého podvodu a jedné malé bizarní vraždy. 

Gypsy Rose Blanchard nebyla dívka jako každá jiná a největší podíl na jejím stavu, zejména psychickém, nesla její matka Dee Dee. Vychovat Gypsy metodou ochranářskou by ještě nebylo nic tak strašného, kdyby se šílená Dee Dee nerozhodla vsugerovat své milované holčičce představu o jejím mimořádně závažném zdravotním stavu. 

Gypsy tak odmalička žila v domnění, že trpí závažnou formou rakoviny, svalové dystrofie, epilepsie a mnoha dalších onemocnění. Hned od prvního dílu máte tušení, že matka se snaží o něco strašného a pak už se jen bojíte, jak moc strašné to ještě může být? Další díly vás budou postupně překvapovat a snad nevyjdete z údivu ještě nějaký čas po zhlédnutí celého seriálu. Pak si položíte děsivou, ale pochopitelnou otázku: “Vážně se tohle všechno stalo?” Odpověď zní: stalo! 

Seriál se snaží najít příčiny naprosto zvráceného chování Dee Dee Blanchard v komplikovaném vztahu s její vlastní matkou, který se postupně objevuje v retro momentech. Těžko říci, jak věrohodně se to tvůrcům podařilo, ale já z toho mám pocit, že matka nebyla až tak velkou obětí své vlastní matky, ačkoliv se na ni evidentně nepřeneslo nic pěkného. Jisté však je, že vymanit se z vlivu našich rodičů není, přinejmenším do určitého věku, tak úplně možné. Spoustu psychických problémů vzniká na základě úzkého spojení s našimi nejbližšími a to ani nemluvím o genetické výbavě. 

Na druhou stranu je v případě Dee Dee jistá část mateřského pudu zcela mimo jeho přirozený charakter, tedy bránit své dítě. Dee Dee žije ve své zvláštní iluzi tak dokonale, že jediné vysvětlení pro to, co dělá, může být pouze to, že svým vlastním lžím a představám dokonce sama upřímně věří. Jenomže ve chvíli, kdy do této situace vstupuje využívání soucitu druhých k vlastnímu obohacení, veškerá moje teorie o upřímnosti a důvěře ve vlastní iluzi, jednoduše padá. 

Nutno ovšem podotknout, že odborníci v této souvislosti upozorňují na tzv. Münchhausenův syndrom v zastoupení (Münchhausenův syndrom by proxy – MSBP), projevující se “…specifickým zneužívajícím chováním rodiče, který zveličuje, falzifikuje příznaky dítěte, lže o nich, či přímo přispívá ke vzniku symptomů nemoci u svého dítěte (dítěte, které má v péči).” Podrobněji zde

Gypsy neznala ani svůj přesný věk, protože matka manipulovala snad úplně se vším, co by její holčičku mohlo přivést na skutečnou pravdu o ní samotné. Bojovala s vymyšlenými nemocemi a dokonce ji nebylo dovoleno chodit, přestože mohla. Dee Dee ve svém okolí vzbuzovala tolik soucitu, že ji každý nabízel nezištnou pomoc. Jak by asi odborníci nazvali syndrom, který kombinuje MSBP s obyčejnou lidskou vypočítavostí a touhou mít se, bez větší námahy, dobře? 

Půvabná Joey King zvládla, bezesporu velmi náročnou, roli Gypsy opravdu bravurně! Ostatně stejně skvělá je také představitelka Dee Dee – americká herečka Patricia Arquette. Odhalení je natočeno s velkým důrazem na detaily a doslova mě pohltilo! Pokud využíváte HBO GO a máte rádi napětí i drama založené na skutečných událostech, rozhodně tento seriál nevynechejte! 

Zdroj: vlastní, ČSFD, Sancedetem.cz Foto: Hulu originals, YouTube

Jak se Vám líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Napsat komentář