Načítám ...

Česká Siri se blíží!

Virtuální hlasový asistent Siri, který je dnes již běžnou součástí operačních systémů iOS, watchOS, iPadOS a macOS, se poprvé objevil v srpnu 2011. Je lokalizovaný do více než dvaceti jazyků, včetně norštiny nebo švédštiny. Švédsko má srovnatelný počet obyvatel jako Česko a Norsko dokonce o polovinu méně. Přesto zatím Siri neumí česky a tato situace s největší pravděpodobností není způsobená nezájmem společnosti Apple o tak malou zemi jako je ta naše, ale náročností naší mateřštiny. 

Každý rok majitelé iPhonů čekají, že se v tomto směru něco změní a s další aktualizací iOS bude oznámena i česká lokalizace Siri. Tomu také nasvědčovalo několik kroků, které Apple na svých stránkách oznámil. Například už v loňském roce firma hledala do své irské pobočky zaměstnance s výbornou znalostí českého jazyka. Některá média si s přípravou české Siri spojovala také nový překlad oficiálních návodů pro tohoto asistenta. 

Začátkem letošního července se opět objevila nová naděje! S platností od 6. 7. 2022 Apple hledá zaměstnance na pozici AI/ML – Annotation Analyst, Czech Language:

Z textu inzerátu jasně vyplývá, že se na této pozici bude pracovník zabývat odezvou Siri na český hlasový vstup. V popisu inzerátu navíc stojí, že je požadováno rozlišování českých dialektů:

Vypadá to, že se česká Siri opravdu blíží. Otázkou však zůstává, kdy se jí vlastně dočkáme. Čeština není, s ohledem na délku řešení lokalizace, jednoduchým jazykem a tento úkol je pro Siri tým patrně velkou výzvou. Věřím však, že bude úspěšně zdolána a my se konečně dočkáme chvíle, kdy bude možné Siri plnohodnotně používat, včetně hlasového výběru českých interpretů v Apple Music nebo hlasového zasílání SMS zpráv. Jestli to bude na podzim s příchodem iOS 16 si netroufám v tuto chvíli odhadnout a spíše se obávám, že to může zabrat ještě nějaký ten rok. Apple nás však může mile překvapit a přidat českou lokalizaci velmi brzy. Tak jako tak se můžeme na českou Siri těšit! 

Zdroj: vlastní Foto: Apple.com

4 thoughts on “Česká Siri se blíží!

Napsat komentář

YouTube player