V červenci roku 2022 jsem napsal článek Česká Siri se blíží, který patří k nejčtenějším příspěvkům na našem webu. Červenec 2024 je za rohem a Siri v českém jazyce nikde. Znamená to, že Apple na českou lokalizaci svého hlasového asistenta úplně rezignoval, nebo máme ještě nějakou naději? Obávám se, že správně je bohužel ta první možnost. Pokud se za dlouhých dvanáct let česká Siri do našich zařízení nedostala, nedělejme si iluze, že s příchodem iOS 18 a její nové verze, bude situace jiná.
Díky ohlášené integraci AI přímo do operačního systému a jeho propojení právě se Siri, doufala řada uživatelů v to, že jazykový model, se kterým Apple přijde, nebude limitován jazykovou bariérou. Opak je ovšem pravdou. Řešení, které bude primárně využívat samotné zařízení (iPhone, iPad, Mac), nabídne v první fázi pouze americkou angličtinu.
Z toho je tedy zřejmé, že Apple Intelligence, jak Apple svoji AI označuje, bude vycházet z předem naučené jazykové výbavy, do které se naše mateřština velmi pravděpodobně nedostane, ani v té nejpozdější vlně poté, co přibydou velké světové jazyky. Není se čemu divit, čeština zkrátka nepatří mezi jazykové priority společnosti.
Pro lepší vyhodnocení situace jsem zadal analýzu do ChatGPT, která měla vycházet z kupní síly Apple produktů v České republice a jazykové náročnosti českého jazyka vůči aktuálně podporovaným jazykům. Výsledkem jsou dva hlavní pravděpodobné důvody pro nepodporu češtiny:
1 – Relativně nižší kupní síla: Ve srovnání s jinými podporovanými zeměmi má Česká republika nižší kupní sílu. To může znamenat menší trh pro Apple produkty a nižší návratnost investic do lokalizace Siri.
2 – Jazyková náročnost: Čeština je lingvisticky náročnější než některé jiné jazyky již podporované Siri. Implementace kvalitní podpory češtiny by mohla být složitější a nákladnější.
Pravda je, že z lingvistického hlediska je naše mateřština opravdu složitějším jazykem než některé jazyky, které Siri zvládá. Čeština má totiž složitou gramatiku, včetně skloňování podstatných jmen, přídavných jmen a sloves, což může při vývoji hlasového asistenta představovat vážný problém. Na druhou stranu se nemohu zbavit dojmu, že Apple by na vyřešení takového problému prostředky najít zcela jistě dokázal, pokud by se mu to z ekonomického hlediska vyplatilo.
Postavení společnosti Apple na našem trhu je dle aktuálních dat střední až nízké, neboť je zde silná konkurence od Android zařízení a máme tak nižší podíl uživatelů Apple produktů ve srovnání se západní Evropou a Severní Amerikou. To potvrzuje teorii, že nepodpora češtiny v Siri je pravděpodobně způsobena kombinací nižší kupní síly v České republice a náročností implementace samotného jazyka. Apple se pravděpodobně soustředí na trhy, kde má větší ekonomický potenciál a vyšší návratnost investic do lokalizace.
Velký jazykový model ChatGPT zvládá češtinu celkem obstojně, ale jeho integrace do Apple Intelligence stejně neznamená žádnou výhru. Vstupní požadavek bude totiž vycházet z jazyka, kterému rozumí Siri, což bude opět angličtina a v tomto jazyce se také postoupí do rozhraní v ChatGPT. Kdo si tedy myslí, že ho integrace tohoto nástroje přímo do Apple zařízení zachrání, tak se mýlí.
Smířit se s tím, že čeština není a nebude na pořadu dne, je bezesporu obtížné, protože jako zákazníci v České republice nemáme stejné podmínky a možnosti pro používání daného zařízení jako jinde. Jsme proto v nevýhodě a nikdo nám nedostupnost, do budoucna určitě klíčových funkcí Apple produktů, nijak nekompenzuje a kompenzovat nebude.
Česká Siri se neblíží a kdo ji stále vyhlíží, je naivní, ale mám pro tuhle naivitu pochopení, protože bych si také přál, aby byla moje radost z používání iPhonu a zejména pak Homepodů ještě větší. Tak si alespoň budu udržovat angličtinu v dobré kondici. To se přece také počítá!
Zdroj: vlastní Foto: Apple.com, vlastní, DALL-E 3
Na internetu publikuji od roku 1999, kdy jsem založil blog s názvem Prasklá moucha a společně s několika přáteli jsem se mu věnoval až do března 2019. Následně jsem se rozhodl s tvorbou pokračovat v internetovém deníku a vytvořil tak novou “značku” eListy.cz. Odmala svěřuji své emoce především klavíru a kromě hudby mám blízko také k filmu, literatuře nebo PC i deskovým hrám. Ať už jde o zážitky herní, filmové, nebo jakékoliv jiné, snad se mi je podaří smysluplně sdílet také na těchto stránkách.
Je to sice hodně smutný, ale musím s autorem článku bohužel souhlasit. Apple na nás prostě s*re a tak máme a budeme mít hold smůlu! :((
Na druhou stranu se Applu příliš nedivím. Náš trh pro ně není tak zajímavý, ale třeba nás ještě do budoucna překvapí! :))