Načítám ...

Paperlike – recenze folie na iPAD

Na první pohled by se mohlo zdát, že název „Paperlike“ je pouze označení vlastnosti této ochranné folie, které zákazníkům sděluje, že její používání je srovnatelné s klasickým papírem. Ano, pokud budete na folii psát nebo kreslit pomocí Apple Pencil, můžete mít, podle sdělení influencerů na YouTube, právě tento dojem. Tedy, že se dotýkáte papíru. Osobně jsem však žádný takový pocit nezaznamenal a důvody, proč jsem si Paperlike folii pořídil jsou zcela jiné.  

Tím hlavním důvodem je bezesporu ochrana displeje, kterou jsem při nákupu iPadu Air (moje recenze zde) řešil. Rozhodoval jsem se nejen podle uživatelských recenzí a hodnocení na YouTube, ale také podle internetových diskuzí a nakonec i samotných informací od stejnojmenného výrobce. 

Nákup jsem realizoval přes oficiální web a produkt tedy objednal ze zahraničí. I s dopravou jsem se dostal na 39EU (cca 1000,- Kč). K mému překvapení jsem po rozbalení kartonového obalu zjistil, že k dispozici jsou folie dokonce dvě, takže jedna pak vychází na 500,- Kč. Zřejmě jsem tuto informaci jenom přehlédl, ale díky tomu byla moje spokojenost s nákupem výrazně větší! 

Nalepení folie na displej tabletu sice není nijak složité, přesto se pokaždé bojím, že to zkazím a zůstane mi tam buď prach, nebo vzduchové bubliny, které již nepůjdou „vyhladit“. Naštěstí to dopadlo dobře a pomocí instruktážního videa jsem celý lepící proces zvládl na výbornou. Té jedné tečky, která je vidět jen za světla a ještě pod určitým úhlem, už si ani trochu nevšímám! 

Sice mám Apple Pencil, ale na iPadu s ním píšu minimálně a kreslím ještě méně. Přesto bylo čas od času potřeba vyplnit nějaký naskenovaný PDF dokument, žádost či formulář a tak jsem si alespoň psaní mohl vyzkoušet. Paperlike má skutečně při troše fantazie vlastnosti papíru. Přinejmenším v tom smyslu, že vám pero na ploše neklouže a rozhodně ani nevydává žádný skřípavý, natož jinak nepříjemný zvuk. 

Nejlepší vlastností Paperlike folie je pro mě její matné provedení. Nic lepšího totiž na čtení elektronických knih, webů a digitálních časopisů zkrátka není. Zkoušel jsem konzumaci obsahu i před nalepením folie a musím uznat, že ty odlesky jsou na původním displeji opravdu velmi rušivé! Naopak matný displej nabízí v tomto směru podstatně lepší zážitek! Daní za tuto vlastnost je bohužel nepatrné zhoršení ostrosti zobrazení, což pro uživatele, kteří chtějí plnohodnotně pracovat např. s úpravou fotek, nebude zrovna nejlepší zpráva. Pokud však plánujete využívat iPad hlavně na čtení, budete zcela jistě nadšeni! 

Po půl roce používání se mi nepatrně natrhl pravý horní růžek folie a mám ten dojem, že bohužel vlastní vinou a neopatrnou manipulací. Na druhou stranu to může svědčit o tom, že lepící povrch nemusí tak dobře držet. Nalepil jsem proto folii č. dva a ta zatím drží zjevně pevně! 

Některé české e-shopy uvádí konkurneční folii pod podobným názvem: FIXED Paperlike. Upozorňuji, že nejde o stejné zboží a tak si raději dávejte pozor, co vlastně kupujete.

Zdroj: vlastní Foto: vlastní

Napsat komentář

YouTube player